Топ 7 вратари-голмайстори в Европа

Твърдението, че вратарите се чувстват в свои води само когато се намират под рамката на собствената си врата, не е изцяло вярно. Има много стражи по света, които освен че впечатляват с невероятни спасявания, имат и своя момент на слава пред противниковото наказателно поле. Някои от тях изпъкват с изпълнението си на дузпи, други с играта си с глава, а трети със страхотния си усет за позициониране и отиграване в дадена ситуация. Головете им обаче са рядкост в днешно време и затова ще се върнем няколко години назад и ще ви запознаем със 7 вратари, отбелязали голове в най-комерсиалните турнири в Европа. Какво по-сладко от това стражът на любимия ти отбор да отбележи в последните минути и да промени развоя на срещата? А ето и нашите 7 доказателства:

1. Димитър Иванков (Левски)

Димитър Иванков бележи на 4 пъти в Евротурнирите за Левски. Прави го в 3 мача в периода 1999-2002. В първия случай, той бележи в първия кръг за Купата на УЕФА срещу Хайдук Сплит през далечната 1999-та. Впоследствие се разписва в квалификационен кръг за Шампионската Лига срещу Дюделанж през първата година от новото хилядолетие. За последно той вкарва гол при равенството на Левски с Брьондби в мач от първия кръг на Купата на УЕФА през 2003-та. Любопитното е, че и в трите случая „Сините“ отстраняват съперника си.

2. Елой Касалс (ФК Санта Колома)

През 2014-та година в първия квалификационен кръг на Шампионска Лига се срещат тимовете на Банянц Ереван от Армения и ФК Санта Колома от Андора. Във втория мач, при резултат 3:1 за отбора от Армения и общ резултат 3:2, те се виждат като участници в следващия кръг на турнира. Стига се обаче до 94-та минута, когато след разбъркване в наказателното поле на домакините, вратарят на ФК Санта Колома се оказва най-съобразителен и вкарва решителния гол в двубоя, пращайки отбора си във втори кръг на квалификациите.

3. Андрес Палоп (Севиля)

През 2007-ма година отборите на Севиля и Шахтьор Донецк се изправят един срещу друг в сблъсък от осминафиналите на Лига Европа. При резултат 2:1 в реванша, игран в Донецк, на Севиля им трябва 1 гол, за да се доберат до продължения. Минутата е 94-та, Севиля печели корнер, а вратарят на испанския тим, Андрес Палоп, отива да помага в предни позиции. Топката каца на главата на Палоп, който с добре насочен удар праща срещата в продължения. В крайна сметка, Севиля успява да елиминира Шахтьор Донецк след изпълнение на дузпи, а впоследствие и да спечели турнира.

4. Ханс-Йорг Бут (Хамбургер, Байер Леверкузен, Байерн Мюнхен)

Бившият вратар на Хамбургер, Байер Леверкузен и Байерн Мюнхен, Хайс-Йорг Бут, бе известен навремето с култовите си изпълнения на дузпи. Той има на сметката си 26 гола в „Бундеслигата“ от 387 мача, а в 3 отделни случая се разписва и в Евротурнирите. Интересното е, че и трите попадения идват срещу тима на Ювентус. Бут бележи за Хамбургер при равенството 4:4 през 2000-та година. Разписва се също така и за победата на Леверкузен с 3:1 във втората групова фаза през 2002-ра, както и за победата с 4:1 за Байерн Мюнхен през 2009-та отново в груповата фаза.

5. Марко Амелия (Ливорно)

Бившият страж на Милан, Марко Амелия, започва футболната си кариера през 2001-ва в Ливорно. 5 години по-късно той става част от нещо уникално. Отборите на Ливорно и Партизан се изправят един срещу друг в мач от груповата фаза за Купата на УЕФА през 2006-та година. Домакините водят с 1:0 до 87-та минута на стадиона в Белград. Тогава, 3 минути преди края на срещата, Марко Амелия решава да се включи в нападението на отбора си и впоследствие отбелязва с глава, с което и изравнява резултата. С това си попадение той става първият италиански вратар, разписал се в Евротурнирите.

6. Синан Болат (Стандард Лиеж)

Вратарят на Стандард Лиеж, Синан Болат, става причината за това отборът му да продължи с участието си в Евротурнирите през 2009-та и на пролет. В решителния двубой за третото място в група H от Шампионска Лига, неговият тим губи от АЗ Алкмаар с 0:1 до 95-та минута на срещата. Тогава, при центриране от корнер, Болат се извисява над останалите и бележи изключителен гол с глава. С това си изпълнение той хвърля всички по трибуните в екстаз и печели билет на тима си за осминафиналите в Лига Европа на пролет.

7. Винсънт Енияма (Апоел Тел Авив)

Винсънт Енияма е поредният вратар, изпълняващ наказателни удари. Той бележи в три различни случая за своя тим Апоел Тел Авив в периода 2008-2010. Енияма се разписва в квалификациите за Лига Европа през 2008-ма срещу отбора на Теплице. Нигериецът също така е точен за тима си срещу Залцбург в решителния плейоф за участие в Шампионска Лига през 2010-та, с което спомага за класирането на отбора в групите. През същата година той бележи и в мач от груповата фаза на турнира срещу Лион, загубен с 1:3.

Гласували: 16, рейтинг: 3.8