„Златните“ резерви: когато единственото, за което си нужен на отбора, е да покриеш правилата

„Златните“ резерви: когато единственото, за което си нужен на отбора, е да покриеш правилата

 С цел насърчаване развитието на таланти, минали през академиите, немалък брой първенства имат определени правила за участието на младежи от юношеските формации. През 2015 година и в родния ни шампионат отборите бяха длъжни да започват двубоите с определен брой младежи, които са играли в детските тимове на клуба. Правилото бързо бе премахнато, а в днешната статия ще разберем защо то може да бъде доста неефективно и повече да навреди отколкото да помогне.

 Отскачаме до съседна Румъния, където на 9 март Клуж гостуват на Газ Метан Медиаш. В тяхното първенство има правило, че минимум двама играчи в стартовия състав трябва да са румънци под 21-годишна възраст, като един от тях може да бъде заменен по всяко време. Оказва се, че бившата звезда на Челси и сегашен треньор на Клуж - Дан Петреску, не е бил голям фен на рестрикцията, защото само 24 секунди след началото на двубоя, той сменя един от тези младежи. Името му е Алин Фика, за когото това се оказва дебютен мач, а вкараният вместо него футболист е Александру Паун. Върнат към случката след нулевото равенство, Петреску споделя:

 „Не харесвам това, което сторих, защото по този начин вредя на неговото самочувствие, но ние имаме много силни играчи на скамейката и правилото усложнява избора ми. Начинът, по който той [Алин Фика] направи дебюта си, не е добър както за него, така и за футбола.“

 Това скандално решение на старши треньора на Клуж предизвика вълна от недоволство в Румъния, а един от най-големите му критици бе собственикът на ФК Ботошани - Валериу Ифтиме:

 „Ние трябва да го критикуваме [Дан Петреску] за тези негови действия. Всички искат да имат по-силен и опитен отбор, но това е тотално погазване на правилата. Знаем, че целта пред Клуж е да спечелят титлата, но техните действия са осъдителни.“

 Личи си обаче, че тази случка грам не е трогнала наставника на румънския ФК Арджеш - Йонуц Бадеа. От началото на най-силния шампионат в северната ни съседка са се изиграли 5 кръга. В тези 5 срещи, Бадеа прави светкавични смени във всяка една от тях без изключение, а „жертвите“ са две - Андрей Мирица и Андре Козма. Мирица е напуснал игрището 3 пъти и има общо записани 3 минути и 26 секунди от началото на сезона, докато Козма е излязъл „принудително“ 2 пъти и може да се похвали с почти същия брой игрови минути. Йонуц Бадеа наскоро потвърди, че ще продължи да прави подобни промени, въпреки че „уважава“ правилото:

 „Аз съм доста добър психолог, говоря с моите играчи. Поддръжник съм на използването на младежи, аз дори се наслаждавах на правилото с един играч под 21-годишна възраст. Да сме длъжни да играем с още един такъв футболист обаче, не ми изглежда подходящо. За съжаление, играчите могат да се чувстват унижени, но ще продължим да правим смените. Ако намерим добър футболист, който да ни помогне на терена, няма да използваме ранни смени повече. Сега нямаме играч в академията, който да е готов за първия отбор. Важното е да вкараме повече юноши. До момента ни предлагат само безплатни и слаби футболисти, дори по-слаби от тези, които имаме, но аз все още имам търпение.“

 Във втория кръг за ФК Арджеш, който ги противопостави с Газ Метан Медиаш, изглежда, че е имало „джентълменско“ споразумение, защото освен че Андре Козма дежурно напуска игрището, същото го стори и 16-годишният юноша на Газ Метан - Рареш Дугару. Идеята за ранни смени явно е харесала на Душан Ухрин-младши (наставникът на Газ Метан), защото повтаря упражнението два мача по-късно, а тогава изкараният след 4 минути игра футболист е 20-годишният Богдан Жица.

 Действието на последния подобен феномен се развива в първия футболен ешелон на Естония. Там правилата задължават клубовете да включват поне двама местни футболисти в стартовите единадесеторки. В 21-я кръг на първенството Левадия приема като домакин отбора на Калиу. В състава на гостите присъства кадър от академията, носещ името Лаури Суп. Именно той се оказва потърпевш от правилата, защото само след 13 секунди игра, бива изваден за сметка на украинеца Владислав Хомутов. Тук малко или много можем да оправдаем действията на Марко Кристъл, защото цели 15 футболисти на Калиу са били диагностицирани с COVID-19 седмица преди да се състои срещата. 16-годишният Лаури Суп пък подобрява рекорда на Алин Фика за най-бързо сменения играч във футболната история.


Гласували: 12, рейтинг: 4.4

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)