10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи

10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи

 Както е добре известно, напоследък българските футболисти все по-рядко получават шанса да играят в чужбина, а когато това се случи, обикновено дестинациите са далеч от желаните. От години липсват родни играчи по терените на елитните дивизии в Англия, Испания и Германия. Периодичните появи на българи в Серия "А" едва ли топлят сърцата на феновете. 

 Друг феномен, изчезнал от много години, е български футболист да се състезава за някой от топ-клубовете на Европа. И тук идва развръзката - не е като родните играчи да са нямали шанса да го сторят, но просто са пропуснали тази уникална възможност.

 Много млади български таланти получават покани за проби в някои от най-именитите отбори на Стария континент, но за огромно съжаление никой от тях не успява да си изработи договор, а в редките случаи, когато това става, въпросният футболист обикновено изобщо не се появява в първия състав.

 Тук ще разгледаме именно такива родни надежди, пропуснали своя златен шанс с неуспешни проби или краткотраен престой в голям европейски клуб.

Кристиян Дяков
 Това е вероятно най-безизвестният футболист от този списък. Роденият през 1993г. вратар е юноша на Славия и ЦСКА, а когато е на 17 получава уникалната възможност да изкара проби не къде да е, а в Атлетико Мадрид! Разбира се, през 2010г. "дюшекчиите" все още не са това страшилище, което в момента мачка из Европа, но пък са актуален носител на трофея в Лига Европа. Дяков е поканен от мениджъра на втория отбор на мадридчани Хуан Рафаел Гайего. По онова време родните вратари се котират добре в Европа - Николай Михайлов е титуляр в Твенте, а Марио Кирев тренира рамо до рамо с Джанлуиджи Буфон в Ювентус. Дяков обаче не успява да впечатли на пробите и така и не преминава в Атлетико. Вместо това подписва с нискоразрядния испански СС Рейес. В момента пази на Локо Мездра.

Камен Хаджиев
 Снажният бранител успя дори да запише 1 мач за националния отбор на България през 2019г., когато изигра пълни 90 минути при загубата с 0:6 от Англия. По това време Хаджиев бе футболист на унгарския Академия Пушкаш, но доста години преди това, той имаше възможността да се изявява по немските терени. Юноша на Родопа Смолян, още на 17-годишна възраст той премина в академията на немския полу-аматьорски Ватеншайд 09, а от там директно в школата на един от клутовите германски отбори - Шалке 04. Там Хаджиев изиграва 19 мача за сезона в младежката Бундеслига, но така и не дебютира в мъжкия отбор. Още в края на кампанията се завръща в България и подписва с Пирни Гоце Делчев. В момента е футболист на Берое.

Крум Бибишков
 Една от най-интересните истории в българския футбол поне за последните 30 години. Роденият в село Марикостиново, област Петрич, футболист получава отличния шанс едва на 16 години да премине в един от най-големите клубове не само на Стария континент, но и в света! Бибишков е юноша на Пирин Благоевград и през лятото на 1999г. е трансфериран директно в Байерн Мюнхен за сумата от 600 хиляди марки. Това са сериозни пари за онова време, особено за някой, който тепърва прохожда във футболната реалност на българския югозапад. По официални данни, Бибишков не изиграва нито един мач за "баварците", но според други източници взима участие в приятелска среща. Няколко месеца по-късно нападателят се завръща в България и подписва с Левски, а в последствие обикаля обилен брой клубове. Последният му отбор е канадският Скарбъро, който е член на местната футболна лига, която пък не е призната официално от ФИФА.

Стефан Велков
 Школата на Славия винаги е давала и продължава да дава на родния футбол някои от най-добрите футболисти, а президентът на клуба Венцислав Стефанов е известен с трансферите на свои кадри в чужбина. След като успя да пласира Марио Кирев в Ювентус, няколко години по-късно чичо Венци отново бе близо до сериозен удар. През есента на 2013г. английският колос Манчестър Юнайтед покани на проби български футболист на име Стефан Велков. Той тъкмо бе направил дебюта си за Славия, още ненавършил 17-годишна възраст. Отзивите бяха положителни и изглеждаше, че Велков ще премине на "Олд Трафорд" за сума от порядъка на 2 милиона евро. Е, както може би се досещате, това някак си не се случи. Малко по-късно той получи тежка травма, която спря развитието му и в момента Велков е футболист на третодивизионния немски Дуисбург.

Николай Димитров
 Още един роден талант, който така и не успя да осъществи големия скок към западноевропейския футбол. Николай Димитров е юноша на Левски и дебютира за "сините" още на 17-годишна възраст. Постепенно влиянието му в столичния клуб се засилваше, броят мачове, в които "Хичо" взимаше участие се увеличаваха, а той също така и бележеше сравнително често. Така се стигна до есента на 2007г., когато Димитров получи покана за проби в английския гранд Арсенал, а според някои информации лично мениджърът на "артилеристите" Арсен Венгер е настоял да гледа крилото. Самият футболист бе много въодушевен и след 5-дневния престой на "Емирейтс" се завърна в България, разказвайки какъв велик човек е французинът. Вместо в Арсенал обаче, "Хичо" бе трансфериран в Турция и то 2 години по-късно. За последно игра в руския Урал.

Димитър Евтимов
 Вратарят е роден в Шумен през 1993г. и изкарва юношеството си в родния Волов, преди да премине в школата на Чавдар Етрополе през 2009г., по онова време спонсорирана от носителя на "Златната топка" и легенда на българския футбол Христо Стоичков. Тимът е много силен и печели трофей след трофей на юношеско и младежко ниво, а Евтимов пази под рамката на вратата. Това поражда сериозен интерес към него от редица западни клубове. Сред спряганите имена са тези на ПСВ Айндховен, Ливърпул, Селтик и Глазгоу Рейнджърс. В крайна сметка стражът изкарва проби в Манчестър Юнайтед, което може да се нарече връх в кариерата му (поне до момента). Евтимов обаче не подписва с "червените дяволи", а с втородивизионния Нотингам Форест. Преотстъпван е многократно на още по-нискоразрядни тимове, а в момента е футболист на ЦСКА-София.

Иван Бандаловски
 Защитникът е роден в София и е юноша на Левски, но на 17-годишна възраст преминава в ловешкия Литекс. Тимът на Гриша Ганчев е известен с 2 неща - че привлича едни от най-качествените чужденци в родния футбол и че от школата му излизат някои от най-качествените млади български играчи. Е, Бандаловски се оказва точно такъв и хваща окото на нидерландския колос Фейенорд. Той е взет под наем и изкарва 18 месеца на "Де Куип", но не играе нито веднъж за мъжкия състав на Фейенорд. Преди началото на сезон 2006/07 се завръща в Литекс, след което обикаля куп родни клубове. Успява да играе и в чужбина, но отборите му са далеч от ранга на Фейенорд. В момента се състезава за тима на Царско село.

Георги Терзиев
 Разбира се, бранителят е по-известен с изявите си за родните Черноморец и Лудогорец, отколкото с европейските си приключения. Роден в Сливен, Терзиев попада в академията на Нафтекс на доста млада възраст. Той дори дебютира за "шейховете" още докато е на 15, а по това време бургазлии се подвизават в "Б" група. Добре сложен физически, Терзиев бързо впечатлява и е поканен на проби в английския Нюкасъл. Той изкарва няколко седмици в академията на "джордитата" и играе в младежките им формации, но не успява да впечатли треньорите. Така, вместо в Нюкасъл, защитникът се озовава в Черноморец, след като Нафтекс е закрит. Терзиев все пак има своята европейска одисея, когато изкарва няколко месеца като преотстъпен в хърватския Хайдук Сплит.

Димитър Илиев
 Капитанът на Локомотив Пловдив може и да получи признание в родината си едва след като прехвърли 30-така, но не така седяха нещата в началото на неговата кариера. Роден и израстнал в Пловдив, Илиев постъпва в школата на "смърфовете" рано-рано. След изяви за различните младежки формации на тима, нападателят записва дебют за първия отбор през есента на 2004г., броени дни преди да навърши 16 години. Почти моментално получава покана да изкара проби в новобогаташите от Челси, които тъкмо градят грандиозния си проект, подпомагани от парите на Роман Абрамович. До преминаване на Острова така и не се стига обаче, след което Илиев играе още в ЦСКА, Миньор Перник, Пирин, Монтана и Локомотив София. Все пак се състезава и навън, но с екипите на полски слабаци. 

Божидар Краев
 Макар и напоследък атакуващият футболист от Враца все по-често да бива подиграван и осмиван, заради високото му самочувствие, което рядко бива подплатено с добри изяви на терена, в началото на кариерата му това не бе така. Краев, който се е подвизавал в школите на редица клубове, сред които Ботев Враца и Левски, получава сериозно внимание от чуждите медии, докато се изявява за "сините". The Guardian го обявяват за един от 40-те най-обещаващи млади играчи в света, което му урежда проби в колоса Ювентус и във финансовия гигант Манчестър Сити. За съжаление, до трансфер в някой от тези клубове така и не се стига. Вместо това, Краев е продаден на датския Мидтиланд. Там обаче не успява да се утвърди и е даван под наем в тимове от втората половина на португалската лига. В момента датчаните отново усилено му търсят отбор.


Гласували: 13, рейтинг: 4.6

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
"Една легенда се завръща, Бела Петрич е това!"
Мъри счупи известно проклятие, за да триумфира с купата
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 3)
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 2)
Грегъри Акселрод – „фалшивият“ футболист, който бе на крачка от трансфер в ЦСКА
Най-резултатните българи от началото на сезона
Преди ЦСКА - Пирин (Благоевград)
Какво се случи с играчите на Лудогорец от онзи мач със Стяуа
Ето ги всички шампиони в Европа и техните подгласници
Рекордьорите с най-много попадения в топ първенствата за един сезон
Българите, които спечелиха трофей през сезон 2020-21
Блокират завръщането на Борислав Михайлов в БФС?
Мартин Смоленски – интервю с младата надежда на ЦСКА и българския футбол
Трябва ли да се дава път на младите футболисти?
Двата мача на Христо Стоичков за Ал Насър
Димитър Пенев – футболистът: един от най-великите български играчи
Великите евромачове на българските клубове
Берба се кандидатира за президент на БФС?