Преди точно 7 години отборът на Лудогорец се превърна в едва втория български тим, достигнал груповата фаза на Шампионската лига. И докато класирането на Левски в "турнира на богатите" дойде след категорично надиграване на италианския Киево в плейофите, то при разградските "орли" нещата бяха далеч по-драматични.
Българският шампион трябваше да мери сили с румънския Стяуа и дори загуби мача в Букурещ с 0:1. Лудогорец бе принуден да наваксва в реванша на стадион "Васил Левски". Разградчани спечелиха с 1:0 с гол в края, след което елиминираха на дузпи своя опонент. В главен герой пък се превърна защитникът Козмин Моци, който застана на вратата след червения картон на титулярния страж Владислав Стоянов. Румънецът отрази 2 наказателни удара и реализира своя, за да изпрати тима си в групите на турнира.
Съвсем скоро Лудогорец ще започне своя пореден европоход към Шампионската лига. Какво обаче се случи с футболистите, изиграли онзи паметен мач срещу Стяуа? Точно това ще проследим тук.
Вратар: Владислав Стоянов
Макар и да получи червен картон в продълженията на двубоя, стражът е един от големите герои на Лудогорец в евромачовете на тима. Владо Стоянов се превърна в първи избор на вратата на националния отбор, бе определен за футболист номер 1 на България за 2014г., а освен това два пъти е избиран за най-добър страж в родната Първа лига. За огромно съжаление, той получи тежка травма през март 2017г., от която се възстановяваше над 2 години и половина. Чак през септември 2019г. Стоянов успя да се завърне на терена, но от тогава до сега е изиграл едва 23 официални мача, част от които за дубъла на Лудогорец. Все още е собственост на клуба, но играе рядко.
Десен защитник: Жуниор Кайсара
Един от редицата много класни футболисти, минали през българския шампион през годините. Кайсара пристигна в Разград през 2012г. и след невероятното си представяне през сезон 2014/15 бе продаден за сериозната сума от 4,5 милиона евро на немския колос Шалке 04. За съжаление, Бундеслигата се оказа прекалено голям залък за него и той изкара едва 1 сезон на "Фелтинс Арена", след което бе продаден на турския Истанбул Башакшехир. Кайсара все още е футболист на този клуб, като през 2019/20 дори стана шампион на Турция с него.
Централен защитник: Георги Терзиев
Роденият в Сливен централен бранител все още е част от клуба. По онова време той бе едва на 22 и бе определян като един от най-обещаващите български играчи. Освен че игра на топ ниво в мача срещу Стяуа, Терзиев след това успя да отбележи гол във вратата на Ливърпул в груповата фаза на турнира. В последствие обаче, той все по-често бе оставян на пейката за сметка на редицата класни чужденци, които бяха привличани в отбраната на Лудогорец. Дори веднъж бе даден под наем на хърватския Хайдук Сплит, където изигра 8 мача.
Централен защитник: Козмин Моци
В този мач румънецът се превърна в абсолютна легенда на клуба, отразявайки 2 дузпи на противника. Това бе особено задоволително за него, тъй като Моци дълги години е играл за големия враг на Стяуа - Динамо Букурещ. Той бе футболист на Лудогорец до края на изминалия сезон, когато най-сетне прекрати кариерата си и бе назначен на поста технически директор в клуба. Станал известен с безкомпромисната си и на моменти откровено груба игра, Моци получи своето голямо признание, когато една от трибуните на стадиона в Разград бе кръстена на него.
Ляв защитник: Йордан Минев
По-успешният от двамата братя-близнаци. Йордан Минев е с основна заслуга за големите успехи на Лудогорец в периода 2011-2017, включително и за единствената победа на български клуб в груповата фаза на Шампионската лига. Тя дойде тъкмо във въпросния сезон 2014/15, когато "орлите" победиха Базел с 1:0 тъкмо с гол на Минев. След като напусна Разград, той игра още в Ботев Пловдив, Царско село и Витоша, а към момента, дори на 40 години, е футболист на Спартак Пловдив.
Централен халф: Светослав Дяков
Капитан на Лудогорец не само в този мач, но и в следващите няколко сезона. След като разградчани си осигуриха билет за групите на турнира, Дяков продължи да изумява с неуморното си придвижване по целия терен. Той дори бе отличен като футболиста, пробягал най-много километри в тази фаза от надпреварата от всичките 32 отбора. Напоследък, с напредването на възрастта, значението му за Лудогорец ставаше все по-слабо и така от следващия сезон той ще се завърне в родния си Пирин.
Централен халф: Фабио Ешпиньо
За двата сезона, които изкара в Разград, португалецът показа много сериозна класа. Въпреки това, той някак си бе изпуснат да си тръгне без пари от ръководството на Лудогорец. Ешпиньо подписа с испанския Малага, където се задържа един полусезон, след което се завърна в родната си Португалия. Макар да е на 35, все още е активен играч и се подвизава във втородивизионния Фейрензе. Преди това изкара 3 сезона с екипа на някогашния шампион на страната Боавища.
Дясно крило: Михаил Александров
Изкаралият три сезона във втория отбор на Борусия Дортмунд футболист се присъедини към Лудогорец още докато "орлите" се намираха в Б група. Много бърз и рязък, Мишо Александров изкара 4 много силни сезона като абсолютен титуляр отдясно на нападението на тима. През сезон 2015/16 обаче бе пратен във втория отбор, което бе началото на края за него. След кампанията напусна и подписа с полския Легия Варшава, където спечели 2 титли на страната и една купа. Игра още за Арсенал Тула и Арда, а в момента е футболист на Славия.
Атакуващ халф: Марселиньо
Кариоката бе едно от първите попълнения на тима след изкачването му в Първа професионална лига. За цели 9 сезона Марселиньо дърпаше конците в центъра на терена и развинтваше противниковите защити. Той е на второ място по изиграни мачове в цялата история на Лудогорец (зад Моци), както и на второ място по резултатност за клуба (зад Клаудиу Кешерю). Освен това получи и български паспорт и изигра 11 мача за националния отбор, отбелязвайки 2 гола, един от които при победата над Португалия с 1:0. През 2020г. напусна България и заигра във втородивизионния бразилски Витория.
Ляво крило: Върджил Мисиджан
Нидерландецът бе едва на 21 години по време на този мач, но постепенно ролята му за Лудогорец се засилваше все повече и повече. В крайна сметка той записа 206 мача за клуба, в които реализира 49 попадения, преди да бъде продаден за 3 милиона евро на Нюрнберг. Подобно на Кайсара, Първа Бундеслига се оказа прекалено висока летва за него, така че той изигра едва 26 мача за баварския тим. През януари 2021г. се завърна в родината си и попдиса с Цвьоле, а от няколко дни е собственост на Твенте.
Нападател: Роман Безяк
Един от героите на тима при пробива в Лига Европа през сезон 2013/14. Макар и далеч по-слабо резултатен от Кешерю, Безяк имаше сериозна роля в състава на Лудогорец. Неговата съдба бе решена с лека ръка от шефовете в Разград, след като бе оставен да си тръгне без трансферна сума. Изкара 2 добри сезона в хърватския Риека, след което бе привлечен от новака в немския елит Дармщадт, но приключи кампанията без да отбележи гол. Игра още за полския Ягиелония и кипърския АПОЕЛ, преди да се завърне в родната си Словения, където игра още за Олимпия Любляна и Челие. От следващия сезон ще рита за турския втородивизионен Балъкесирспор.
Резерви:
Дани Абало - отбеляза на "Анфийлд" срещу Ливърпул, но след края на сезона напусна и заигра в Турция. В момента се състезава за третодивизионния испански Расинг де Ферол
Вандерсон - все още е играч на клуба, а освен това записа и 6 мача за националния отбор на България. През изминалия сезон отсъства заради тежка травма и изигра едва 11 мача.
Хамза Йонес - още през следващото лято напусна и заигра в Иран. В момента се подвизава във второто ниво на румънския футбол.
Неизползвани резерви:
Иван Чворович - така и не се пребори за титулярното място. Игра още в Ботев Пловдив и Царско село, преди да прекрати кариерата си през 2019г.
Гилерме Шоко - загуби титулярната си позиция с пристигането на Кайсара. Още в края на сезона напусна и заигра в кипърския АПОЕЛ. Сега е футболист на Жалгирис.
Абел Анисе - продължава да е в отбора, въпреки честите му травми. През сезон 2020/21 изигра 17 мача, като вкара 1 гол и даде 1 асистенция.
Христо Златински - един от големите майстори на статични положения в България. Напусна още в края на сезона, за да заиграе в Университатя Крайова. Записа и 3 мача за Стяуа. Сега е футболист на Ботев Враца.
Обновете си информацията в статията, половината не е актуална :)
Отговори 4 0