10 рекорда във Висшата лига, които едва ли ще бъдат подобрени

10 рекорда във Висшата лига, които едва ли ще бъдат подобрени

 Безпощадната серия на Ливърпул без загубен мач във Висшата лига вече е в историята. След 18 поредни победи и 44 срещи без поражение, в които бяха записани колосалните 132 от общо 142 възможни точки, състава на Уотфорд с Найджъл Пиърсън се оказа малко очакваният съперник сложил край на безмилостния победен марш на Юрген Клоп. Тази Загубата възпря и амбициите на Ливърпул да дублира сезона на непобедимите на Арсен Венгер от 2003/2004 година. “Мърсисайдци” все пак счупиха друг рекорд вчера с победата си над Борнемут у дома с 2:1, подобрявайки собственото си постижение за най-много поредни победи у дома. Но докато фокусът занапред ще пада върху победите и точковата резултатност на Ливърпул до края на сезона, тук ще ви представим 10 постижения от друго естество, които по една или друга причина ще останат почти недостижими в следващите десетилетия във Висшата лига.    


Най-изразителна победа като гост:
Саутхемптън 0:9 Лестър Сити

 Феновете на “светците” едва ли скоро ще забравят черния петък на 25 октомври, 2019 година, когато под проливния дъжд на “Сейнт Мери” играчите на Саутхемптън  бяха прегазени от Лестър с гръмкото 0:9. Водените от Ралф Хасенхутл футболисти вече изоставаха с 0:5 на полувремето, но продължиха да инкасират попадение след попадение и след почивката за крайния резултат, изравнил рекорда за най-голяма победа във Висшата лига, които до този момент принадлежеше еднолично на Манчестър Юнайтед записан през сезон 1994/1995, но у дома, срещу Ипсуич. За отбора на Брендън Роджърс с хеттрик в този мач се отличиха Айози Перес и Джейми Варди.

Най-много точки на отбор завършил 2-ри:
97 точки - Ливърпул - сезон 2018/2019

 Едва ли сред щаба на Юрген Клоп е витаел изключително позитивен дух в края на миналогодишната кампания във Висшата лига, когато Ливърпул изпуснаха преднина от 7 точки в даден етап от сезона, за да остане нa само 1 точка зад шампионите Манчестър Сити. Още по-необикновено обаче беше точковото съотношение между “мърсисайдци” и “граждани”, а именно 98 точки за Сити срещу 97 за Ливърпул. Постижението е абсолютен рекорд, поставил Мохамед Салах и компания на цели 9 точки пред втория най-добър вицешампион Манчестър Юнайтед от сезон 2011/2012 година.



Най-продължителна треньорска кариера:
Сър Алекс Фъргюсън - Манчестър Юнайтед - 26 години и 193 дни

 Би било истинско престъпление за всеки почитател на Манчестър Юнайтед да не разпознае името на Сър Алекс Фъргюсън. Изминаха 7 дълги години, откакто шотландецът ръководи за последно “червените дяволи” в своя мач номер 1,500 за клуба, а футболното наследство оставено от него е невъзможно да бъде почетено изцяло дори след преименуването на северната трибуна на “Олд Трафорд” на неговото име и статуята, която беше изградена пред стадиона в негова чест. Днес е трудно да си представим, че на 7 ноември, 1986 година най-всеизвестния мениджър на “червените дяволи” стъпва в длъжност пред почти празни трибуни на “Олд Трафорд”. За периода 1986 - 2013 година, Сър Алекс преобразява Манчестърския клуб в абсолютен английски хегемон и европейско страшилище, за което говорят и завоюваните трофеи, в това число 13 от общо 20 титли в английската елитна лига, 5 ФА Купи, 4 Купи на Лигата и 2 триумфа в Шампионска лига. Важно уточнение тук е, че Арсен Венгер остава близо до подобряване на този рекорд, след периода му от 21 години и 221 дни начело на Арсенал. Макар французинът да е най-дълго задържалият се треньор в ерата на Висшата лига, чийто последен сезон беше през 2018 година, Фъргюсън има предимството на 6 допълнителни сезона изиграни в Първа дивизия преди учредяването на Висшата лига.  

Най-малко победи за един сезон:
1 победа - Дарби Каунти - сезон 2007/2008

 Завръщането на “овните” обратно във Висшата лига след прекъсване от 6 години може да се окачестви единствено като плачевно. Техният 65 сезон в най-висшия ешалон на английския футбол и общо 109 за един от най-старите отбори на Острова тогава преминава през фазите на разочарованието, обезсърчението, отчаянието, за да се превърне представянето им в край на сезона в истинска трагикомедия. За отбора през сезона най-резултатен е Кени Милър със скромните 4 попадения, едно от които все пак носи и единствения пълен комплект от точки за Дарби при победата с 1:0 у дома над Нюкасъл през месец септември. 

Най-малко точки за един сезон:
11 точки - Дарби Каунти - сезон 2007/2008

 Подобрените антирекорди на Дарби в конкретния сезон са безумно много: най-много голове, допуснати в рамките на сезон с 38 мача (89 гола); най-малко отбелязани попадения (20 гола), най-много загуби (29 поражения), най-продължителен период без победа (32 мача), най-ранна дата на отпадане от Висшата лига (29 март) и най-голяма точкова разлика с 19-тия в подреждането в края на сезона (24 точки). Сред големите разочарования влизат загубите с 0:6 у дома от Ливърпул, 0:4 от Тотнъм, 0:5 у дома от Уест Хем, 1:6 от Челси, 0:6 у дома от Астън Вила, 2:6 и 0:5 от Арсенал и 0:4 от Рединг. Кошмарният сезон се оказва първи и последен за мениджъра Пол Джуел, който години по-късно непонятно за мнозина споделя, че сезонът съвсем не е бил толкова ужасен, колкото резултатите предполагат. 

Най-бързият гол:
7.69 секунди - Шейн Лонг - Саутхемптън срещу Уотфорд 

 В продължение на 19 години Ледли Кинг държеше еднолично рекорда, поставен през декември 2000 година, когато английският бранител отбеляза след само 9.82 секунди в домакинството на Тотнъм срещу Брадфорд Сити. През годините във Висшата лига пък имаше други две попадения, които бяха изключително близко до подобряване на този рекорд - голът на Кристиан Ериксен срещу Манчестър Юнайтед на 31 януари след само 10.54 секунди игра (най-бързия гол на Уембли за всички времена), както и попадението на Алън Шиърър за Нюкасъл срещу Манчестър Сити на 18 януари, 2003 година за 10.52 секунди. Но ето, че и този наглед невъзможен за подобряване рекорд беше счупен. Негов притежател вече е Шейн Лонг, който опъна мрежата на Уотфорд след само 7.69 секунди игра през миналия сезон, благодарение на грешка на защитника Крейг Катхарт, избил топката в краката му, с която Лонг напредна и безпроблемно прехвърли Бен Фостър. Към неговото постижение е редно да споменем и голът на вратаря на Стоук Сити Асмир Бегович, който през 2013 година вкара от врата на врата на Артур Боруц след едва 13.64 секунди игра. 

 

Palmsbet Sports Betting Bulgaria


Най-малко точки за шампионски отбор:
75 точки - Манчестър Юнайтед - сезон 1996/1997

 Сезон 1996/1997 е един от най-странните в историята на Висшата лига по няколко причини. От една страна смятаните за достатъчни 40 точки за спасение от изпадане се оказват недостатъчни за Съндърланд, които в крайна сметка изпадат. Друга любопитна подробност е, че разликата между 2-рия Нюкасъл и 4-тия Ливърпул е едва 8 гола разлика, тъй като двата отбора, наред с Арсенал завършват наравно с по 68 точки, което само по себе си поставя друг рекорд за най-ниско точкувани отбори, класирали се в топ 4 на Англия. Сезонът за Юнайтед пък определено е този на равенствата, в който те записват цели 12 ремита и най-ниския брой победи за шампион с едва 21 успеха в 38 мача.

Най-малката разлика между първи и втори:
0 точки и 8 гола разлика - сезон 2011/2012 

 Първият триумф с трофея във Висшата лига за Манчестър Сити след 44 години пауза и общо 3-ти в историята им към онзи момент беше и възможно най-драматичния в своя финален етап. В последния ден от кампанията “гражданите” бяха с равни точки с големия си градски съперник Манчестър Юнайтед, а при победа над борещия се за оцеляване Куинс Парк Рейнджърс титлата щеше да бъде вдигната от Роберто Манчини на “Етихад.” Но в онзи наглед протоколен двубой небесносините изцедиха всяка останала капчица желание и целеустременост за да отбележат два пъти в последните 4 минути на продължението и да изпратят Етихад в делириум. В контраст на събитията в Манчестър, съперниците им от Манчестър Юнайтед останаха с празни ръце след победа с 2:0 навън над Съндърланд, макар и с равен брой точки от по 89 пункта.

Най-дълга серия без загуба:
Арсенал - 49 мача  

 Непобедимите на Арсен Венгер задълго ще напомнят на английския и световен футбол колко непреодолими бяха в състав Тиери Анри, Фреди Люнгберг, Денис Бергкамп, Патрик Виера, Робер Пирес, Жилберто Силва и ред други легендарни играчи. В периода май 2003 - октомври 2004 година Арсен Венгер постигна нечувано дълга серия без поражение във Висшата лига, която стана и втората най-дълга поредица без загуба в историята на топ 5 първенствата в Европа. Те все пак останаха на 9 мача от рекордните 58 мача без поражение на Милан с Франко Барези, Паоло Малдини, Рууд Гулит и Марко ван Бастен от сезон 1991/1992 година. Абсолютният рекорд в тази графа пък принадлези на Стяуа Букурещ, които в края на 80-те години печелят веднъж КЕШ и пет поредни пъти Румънската Дивизия А - период, в които записват безумните 104 мача без нито един загубен мач.

Най-бързият хеттрик:
Садио Мане - Саутхемптън - 2 минути и 56 секунди 

 Още в първия си сезон във Висшата лига с екипа на Саутхемптън, Садио Мане побърза да демонстрира огромния си потенциал на един от най-талантливите играчи на Африка за последните 10 години. В предпоследния, 37 кръг на сезон 2014/2015 Мане блесна с фантастично рекордно постижение, след като започна като титуляр и се разписа в 13-тата, 14-тата и 16-тата минута за победата с 6:1 у дома срещу Астън Вила. Хеттрикът беше първи за Мане във Висшата лига и общо 3ти в кариерата му до този момент, а два сезона по-късно Юрген Клоп извади 41,2 милиона паунда, за да го откупи от “светците” и да се възползва от скоростта му по десния и левия фланг на атаката. 


 


Гласували: 20, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Коментари
Георги 09.03.2020 19:58

Най-дългата серия от победи в домакински мачове е на Челси-86 мача

Отговори 0 0
Ивайло Вачев 10.03.2020 10:13

Благодарим!

Отговори 0 0
Юлиан Ценков 06.11.2020 13:08

1. Най-много точки за един сезон - 100 точки(Манчестър Сити 201718) 2. Най-много победи за един сезон - 32(Манчестър Сити 201718,201819; Ливърпул 2019200 3. Най-малко допуснати гола за един сезон - 22(Ливърпул 201819)

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?