Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията

Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията

„Важното е да знаеш кога да се придържаш към плана и кога да търсиш промяната. Ние имаме много по-рационален поглед над ситуацията от класическия и емоционален такъв в други футболни клубове.“ – Расмус Анкерсен (заместник-директор в Брентфорд)

 В повечето случаи подобни думи изглеждат като опит за потушаване на напрежение, което в най-скоро време води именно до пълно отрицание от думите и необмислени действия. Мнозина пъти сме виждали уволнени мениджъри и продадени футболисти на базата на негативно емоционално въздействие, което не се базира на статистически данни. Брентфорд обаче за пореден път ни доказа, че моделът Moneyball ни предлага вземане на рационални и адекватни решения, в който няма фриволна емоционалност. Последният пример за това е оставането на голмайстора Айвън Тони в клуба. В момента феновете на „пчеличките“ са предоволни от английския стрелец, който се разписа цели 5 пъти след първите 6 мача във Висшата лига. Преди няколко месеца обаче същите тези привърженици щяха да са изключително удовлетворени, ако Тони си бе тръгнал за прилична трансферна сума, тъй като нападателят направи грешки извън терена не веднъж, а цели два пъти.

„Майната им на Брентфорд!“

Първата неприлична проява на Айвън Тони спрямо неговия клуб стана публично достояние в края на месец януари. Тогава звездата на „пчеличките“, в привидно добро настроение, повтори възгласа на жена до себе си, който бе кратък и ясен: „Майната им на Брентфорд!“.

Феновете започнаха да негодуват и настояваха голмайстора да бъде продаден при първа възможност. Впоследствие самият Тони трябваше публично да се извини за постъпката си:

Наясно съм с видеото, публикувано в социалните мрежи. В него използвам изрази, които са недопустими. Видеото е обработено и извадено от контекст, но трябва да се примиря с последствията и осъзнавам, че не трябваше да се поставям в подобна позиция. Обясних на треньора какво се е случило и му се извиних, но също искам да се извиня на всички фенове на Брентфорд. Уважавам начините, по които всички вие подкрепяте тима, и трябва да кажа, че обичам да играя за клуба и за вас. Ще се върна за тренировки следващата седмица, ще работя здраво, за да отбелязвам повече победни голове до края на сезона.

В крайна сметка клуба реши да не накаже Тони по никакъв начин, а Томас Франк се възползва от услугите му при първия възможен момент – гостуване на Евертън за ФА Къп, в което англичанинът реализира дузпа.

„Къде играеш? На скучно място“

2 месеца по-късно, след като гореспоменатата ситуация започна да се забравя, Тони отново влезе по негативен повод под светлината на прожекторите. Видео с нападателя бе качено в социалните мрежи, в което му е зададен въпрос за кой отбор играе. На него той шеговито отговаря: „На скучно място“:

 

 

“Where do you play?” Ivan Toney: Nowhere exciting ???? Someone get this man a move.

Posted by Football Funnys on Sunday, March 20, 2022

 

След като вече си си навлякъл негодуването на голяма част от феновете, подобно изказване няма как да не доведе до нова доза критики. В случая обаче нито клуба, нито самият футболист обърнаха внимание на негативизма около ситуацията и не оставиха емоциите да вземат връх. Тони бе неизменен титуляр до края на кампанията.

Интересът към Тони и отказът на Брентфорд да продава

Айвън Тони бе един от желаните нападатели сред силните английски клубове и Брентфорд можеше безпроблемно да го продаде. Първоначално се смяташе, че стрелецът на Брентфорд е липсващото парче от пъзела в атаката на Брайтън, което неминуемо доведе до трансферни слухове на юг от Лондон. След това пък се заговори за интерес от страна на Манчестър Юнайтед, но Брентфорд бяха непреклонни в искането си да получат минимум 40 милиона евро, за да се разделят с Тони, което отказа „червените дяволи“ от потенциална сделка.

Извод

Дългогодишният престой на Томас Франк като старши треньор на Брентфорд сам по себе си е доказателство за търпението, което Матю Бенъм (собственикът на Брентфорд) има. Случаят с Айвън Тони също бе един своеобразен тест за проекта му „Moneyball“ – дали спортно-техническото ръководство ще се подведе по емоционалността на феновете и ще продаде звездния си играч, или ще се довери на точната си преценка, базирана на правилната оценка на трансферната цена на футболиста и статистическите данни. За пореден път Брентфорд взе трезво и точно решение, а колко клубове биха постъпили като „пчеличките“, включително и български такива – това оставяме на вас да прецените.

Прочетете също:

ФК Брентфорд – клубът с революционен футболен модел


Гласували: 2, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?
ФК Авеню – аматьорският клуб, който спечели куадрупъл