14 години от европохода на ЦСКА Москва или как руски тим спечели Купата на УЕФА

18 май 2005 г. е може би най-паметната дата в историята на руския футбол. На стадион "Жозе Аваладе" в Лисабон местният Спортинг посреща ЦСКА Москва във финал за Купата на УЕФА. И макар домакините да са считани за фаворити от мнозина, московските армейци записват убедителна победа с 3:1 и стават първия руски отбор, печелил европейски клубен трофей. От триумфа започва подем в руския клубен футбол. Поради тази причина сезон 2005 е наречен от привържениците на ЦСКА Москва „златен“.

Треньорът Валери Газаев е изградил стабилен, боеспособен състав както от местни възпитаници, така и от класни чужденци. Вратата е подсигурена от  19-годишния руски национален вратар Игор Акинфеев, в защита са братята Березуцкий и капитанът Сергей Игнашевич. По фланговете блестят Милош Красич и Юрий Жирков, а головете подсигуряват Даниел Карвальо, Ивица Олич и любимецът на публиката Вагнер Лав. Тимът е доста различен от този, спечелил титлата през 2003 г., която дава и право на тима да участва в Шампионската лига.

Еврокампанията стартира от втория квалификационен кръг на Шампионската лига, където ЦСКА се изправя срещу Нефтчи Баку. Гостуването в Азербайджан завършва разочароващо - нулево равенство. В реванша обаче ЦСКА не среща трудности. Ролан Гусев в 68-ата минута открива резултата, а Вагнер Лав в 72-ата донася класирането в следващия кръг.

В третия кръг армейците се изправят срещу Глазгоу Рейнджърс. Първата среща в Москва завършва с успех 2:1. Още в четвъртата минута Вагнер Лав засича центриране на Ивица Олич и праща топката в мрежата. Шотландците изравняват в 37-та минута чрез Начо Ново. Победният гол за ЦСКА отбелязва Иржи Ярошик с мощен удар под гредата. В реванша на „Айброкс“ в 60-та минута отново Вагнер Лав е точен за "конете", давайки комфортна преднина в общия резултат. Резервата Стивън Томпсън изравнявава за Рейнджърс, но този гол се оказва недостатъчен за шотландците. Така с общ резултат 3:2 ЦСКА участва в груповия етап за първи път от 12 години.

В групата на армейците са актуалният носител на трофея Порто, английският Челси и френският ПСЖ. Първата среща е гостуване в Португалия, в която е записно нулево равенство. Следва домакинство на ПСЖ в Москва. Капитанът Сергей Семак извежда отбора си напред  в 64-та минута, малко след появяването си в игра. Вагнер Лав в 74-та минута реализира дузпа и носи победата на руския тим. Срещу Челси обаче "армейците" губят два пъти. На "Стамфорд Бридж" англичаните печелят с 2:0 с голове на Джон Тери и Ейдур Гудьосен, а в Москва Ариен Робен носи трите точки на "сините". ЦСКА губи и от Порто с 0:1, което праща тима на последно място с 4 точки мач преди края на етапа. Порто и ПСЖ имат по 5 и така всеки има теоретически шанс да се класира.

Последният двубой от групата е гостуване на ПСЖ. В герой за армейците се превръща легендарният капитан Сергей Семак. В 27-та минута Вагнер Лав центрира отляво и Семак засича топката от близко разстояние. Десет минути след това Педро Паулета стреля, Акинфеев избива, но е безпомощен при добавката на Фабрис Панкрат. През втората част ЦСКА остава с човек по-малко след като Дейвидас Шемберас получава втори жълт картон. Тук отново блесва капитанът – в 64-та минута Семак отново извежда напред своя тим. В 70-та минута Сергей преодолява трима защитници на домакините и оформя своя хеттрик в мача. ЦСКА Москва си осигурява участие в Купата на УЕФА, тъй като Порто печели срещу Челси с 2:1 в ответния мач.

Макар тимът да е напуснат от Семак, Иржи Ярошик и Дмитрий Кириченко през зимата, момчетата на Валерий Газаев не забавят темповете. Европейската пролет започва с 1/16-финал в Купата на УЕФА срещу Бенфика. Василий Березуцки в 12-та минута открива резултата, а Вагнер Лав удвоява в 60-та. Реваншът пък завършва 1:1, като попадения вкарват Сергей Игнашевич за армейците и Азар Карадас за лисабонските орли. На 1/8-финалите съперник пък е сръбският Партизан. По това време за черно-белите играят едни от най-ярките имена на местния футбол като Ивица Крал, Иван Томич, Зоран Миркович, както и млади надежди като Симон Вукчевич, Стефан Бабович, Неманя Рънич. Белградчани дават сериозен отпор на стадион "Партизана" и първият двубой завършва 1:1. Евгений Алдонин открива за гостите, но Иван Томич от дузпа възстановява равенството. В реванша ЦСКА надделява с 2:0. Даниел Карвальо се разписва в 68-та минута. В 83-та минута Ненад Джорджевич полчуава директен червен картон за Партизан. Минута по-късно е изгонен и Томич след втори жълт и фал в наказателното поле. Вагнер Лав от дузпа прави резултата 2:0.

В ¼-финалите ЦСКА среща Оксер. В първия мач на стадион "Локомотив" французите са  разгромени с 4:0. Чиди Одиа открива резултата в 21-та минута. Сергей Игнашевич пък удвоява от дузпа. Вагнер Лав в 71-ата минута прави 3:0, а крайният резултат оформя Ролан Гусев от малък ъгъл в 77-ата, минута след появяването си на терена. Реваншът във Франция пък е загубен с 0:2, като след края на двубоя футболистите на ЦСКА Москва седят в съблекалнята, недоволни от резултата. Тогава президентът Евгений Гинер влиза при играчите и окуражаващо пита:“Защо сте се намусили? Че ние сме на полуфинал!!!“

В полуфиналната фаза ЦСКА среща италианския Парма. На „Енио Тардини“ гостите играят трудно и срещата завършва без отбелязано попадение. В реванша обаче московчани доминират над съперника. Още в 10-та минута Юрий Жирков пробива по левия фланг и центрира към Даниел Карвальо. Бразилецът с точен шут праща топката във вратата. Отново Карвальо в 53-та минута е точен за конете. В 60-та минута бразилският халф центрира към Василий Березуцкий и защитникът с глава прави резултата класически. Така ЦСКА се класира на финала на Купата на УЕФА.

На 18 май 2005 г. на стадион „Жозе Аваладе“ руският тим излиза срещу домакините от Спортинг Лисабон в спор за трофея. Португалците повеждат чрез гол на Рожерио в 29-та минута, а положенията пред вратата на Акинфеев валят едно след друго. През втората част обаче мачът е обърнат изцяло в полза на армейците. В 56-та минута Даниел Карвальо центрира от фаул към Алексей Березуцкий и бранителят изравнява с глава. Радостта на треньора Валери Газаев е неописуема! В 65-та минута Карвальо извежда Юрий Жирков на стрелкова позиция и халфът с номер 18 мушва топката между краката на вратаря Рикардо. Крайното 3:1 оформя Вагнер Лав след трета асистенция на Карвальо в мача. Първият евротрофей за руски отбор е факт! На следващата сутрин вестник "Спорт Експрес" излиза със заглавие от само 4 букви - ЦСКА!

В сегашния отбор от онази епоха е останал само 33-годишният в момента Акинфеев. 14-години по-късно тимът на "армейците" излиза в двубоя си с Атмат Грозни в златисти фланелки, подобни на онези, които футболистите носят по време на празненствата на "Жозе Аваладе".

Гласували: 1, рейтинг: 5.0

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Испанската доминация година по година
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
Лудогорец срази Рома с 2:1 (видео)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)