20 момента от сезон 2019-20 във Висшата лига, които ще се помнят дълго

20 момента от сезон 2019-20 във Висшата лига, които ще се помнят дълго

 Ето че английските клубове приключиха окончателно сезон 2019/20. За разлика от миналата кампания, когато и двата европейски клубни финала бяха изцяло с представители на Висшата лига, сега нито един тим от Албиона не успя да се добере до такъв мач.

 В същото време обаче, Висшата лига ни предложи много емоции и много интригуващи моменти, които ще останат завинаги в паметта на феновете. Колегите от Squawka успяха да селектират най-вълнуващите 20 факта от сезона в Англия, които се заслужава да се запомнят.


1. Жестокият Ливърпул
 Разбира се, най-паметното нещо от кампанията във Висшата лига е краят на 30-годишното чакане на мърсисайдци, които в се окъпаха в слава и триумфираха с титлата. Начинът, по който го направиха обаче, беше меко казано впечатляващ. "Червените" се разправиха по брутален начин с конкуренцията и поставиха или изравниха доста рекорди. И в миналото се е случвало даден отбор да запише силен старт на кампанията, но пък 20 победи и 1 равенство в първите 21 мача си е абсолютно безпрецедентен случай. Ливърпул спечелиха първите си 8 мача, преди да бъдат спряни от Манчестър Юнайтед и равенството 1:1. Последваха 18 нови победи, преди мърсисайдци най-сетне да загубят и то доста изненадващо, но това стана чак през март след 26 победи от 27 мача! Ливърпул не спечели Висшата лига, а буквално я превзе!

2. Краят на серията
 В живота всяко нещо има своя край. Така че все някога трябваше тази фамозна серия на Ливърпул да приключи, но враговете на мърсисайдци трябваше да чакат до март, за да видят хората на Клоп победени. По-интересното е, че тази загуба не дойде от кръвния враг Манчестър Юнайтед или от основния конкурент за титлата Манчестър Сити, та дори и от ентусиазирания Лестър. Не, дойде от Уотфорд. Уотфорд! Уотфорд, които бяха на 19-то място, преди да победят Ливърпул и които все пак изпаднаха от Висшата лига. "Стършелите" бяха апокалиптично слаби през 99% от сезона, но за един магически миг успяха да изглеждат като Арсенал през 2004г. или пък като Юнайтед от 1999г. и да разбият хората на Юрген Клоп с 3:0...

3. Никола Пепе слага край на явлението "Ван Дайк"
 Едно от най-внушителните индивидуални постижения през сезон 2018/19 бе това на нидерландския защитник Върджил ван Дайк. Стожерът в отбраната на Ливърпул не допусна да бъде преминат с дрибъл нито веднъж, а мнозината опитали се неминуемо губеха топката. Формата на Ван Дайк му спечели респектиращата слава на човек, който не може да бъде надигран индивидуално. Същевременно рекордната нова придобивка на Арсенал Никола Пепе определено не се наслаждаваше на перфектен дебютен сезон във Висшата лига. Петте му гола бяха доста по-малко от това, на което "артилеристите" се надяваха, но пък той записа името си като човека, успял да осъществи успешен дрибъл покрай Ван Дайк. Поне някаква малка утеха за Пепе.

4. Танцуващият Адама Траоре
 Юношата на Барселона загатваше за страхотните си качества от известно време, но определено сезон 2019/20 беше фантастичен за него. Траоре, който освен с мощна физика може да се похвали и с добра техника, най-сетне добави постоянство към играта си. В края на кампанията испанецът с малийски корени бе осъществил 183 успешни пробива - абсолютен рекорд в който и да е сезон от Висшата лига.

5. Терорът над Джак Грийлиш
 В един доста инфарктен сезон на Астън Вила, един човек определено се открояваше над останалите. Разбира се, че става въпрос за Джак Грийлиш, който има вид на супергерой и прасци като на щангист. Може би точно затова противниците толкова много обичаха да го фаулират. Не, сериозно! Капитанът на Вила понесе цели 167 нарушения срещу себе си през сезона - повече, отколкото някой някога е претърпявал. Освен това Грийлиш вкара и 5 гола, което бе витално за оцеляването на бирмингамци.

6. Лигата на Бруно
 По всяка вероятност статистиката на португалеца след идването му във Висшата лига обяснява защо Манчестър Юнайтед толкова неистово го искаха още през лятото. На Фернандеш не му трябваше никакво време за адаптация, той директно пасна като дялан камък в халфовата линия на "червените дяволи" и започна да твори. Той дебютира за тима в края на януари непосредствено след неприятна загуба от Бърнли. По това време хората на Солскяер бяха на 18 точки от третия Лестър, но Бруно включи турбината и преобърна хода на сезона. Той отбеляза 8 гола и подаде за още 7, а Юнайтед определено бяха отборът в най-добра форма след рестарта на лигата. Португалецът игра във всеки един мач и всяка една минута от срещите на "червените дяволи", така че определено той може да се счита за истинското откритие на кампанията.

7. Боговете на шпагатите
 Свикнали сме подобно определение да отива на Н'голо Канте, но тъй като французинът бе ползван на различна позиция през сезона, нови герои изплуваха на повърхността. Това са Аарън Уан-Бисака и Вилфред Ндиди, които влязоха в сериозна битка за титлата "Бог на шпагатите". В края на сезона и двамата завършиха с по 129 шпагата, като 80 от тези на Бисака бяха успешни, а тези на Ндиди - 67. 

8. Надхвърлящият очакванията Шефийлд Юнайтед
 Едва ли някой е подозирал, че момчетата на Крис Уайлдър няма да завършат кампанията сред последните 5 тима. Те имаха най-слабия състав в цялата лига, но все пак благодарение на добрите тактики на мениджъра и невероятната система 3-5-2, "остриетата" изиграха един брутален сезон. Те регистрираха най-силната си кампания в цялата си история, записвайки рекордните 54 точки. Още по-впечатляващото бе, че Юнайтед го направиха, без да изневеряват на стила си. Респект!

9. Дийн Хендерсън е най-добрият английски вратар и точка!
 Преди началото на следващия сезон, Оле Гунар Солскяер има сериозен повод за размисъл. Напоследък неговият номер 1 на вратата Давид Де Хеа демонстрира силен спад във формата и сравнително посредствени удари започнаха да спират в мрежата му. Междувременно пък титулярът на "трите лъва" Джордан Пикфорд също не направи най-убедителния сезон в кариерата си. От това прекрасно се възползва стражът на Шефийлд Дийн Хендерсън, който е собственост на Манчестър Юнайтед. Той също допусна някои неточности, но цялостно беше страшно впечатляващ. "Остриетата" допуснаха едва 39 гола за сезона (четвърти в лигата), но 6 от тях паднаха в мрежата на друг вратар, тъй като бяха дело на "червените дяволи", срещу които Хендерсън нямаше право да играе. Определено Оле Гунар Солскяер и Гарет Саутгейт трябва да се замислят.



10. Победата на Лестър с 9:0
 Изведнъж победата на Манчестър Юнайтед над Ипсуич с 9:0 през 90-те загуби своя блясък, защото се намери някой, който да изравни това внушително постижение. Още през октомври отборът на Лестър нанесе най-тежката загуба в цялата история на Саутхямптън, побеждавайки го с 9:0 на собствения му "Сейнт Мерис". Двубоят наистина бе ужасяващ за "светците", които рано-рано останаха с човек по-малко заради изгонването на Раян Бъртранд, а освен това нападателите на гостите Джейми Варди и Айозе Перес записаха по един хет-трик. 

11. Реакцията на "светците" след 0:9
 Когато някой отбор загуби с такъв катастрофален резултат като 0:9 и то на собствения си стадион, очакванията са той да рухне психически и в крайна сметка да се раздели с елитния си статут. Определено това беше срамен момент в историята на Саутхямптън, но пък мениджърът Ралф Хазенхютъл получи кредит на доверие от ръководството на тима и го оправда. "Светците" успяха да обърнат хода на сезона и не само, че се спасиха, но и след тази тежка загуба успяха да спечелят повече точки от Лестър!

12. Отборът, който коронясва шампионите
 През 2016г. отборът на Челси буквално короняса Лестър като нов шампион на Висшата лига, след като препъна основния конкурент на "лисиците" Тотнъм на своя "Стамфорд Бридж". Феновете на "сините" останаха особено доволни, тъй като "шпорите" са градски съперник и всяко тяхно страдание носи радост. Ето че 4 години по-късно отново Челси беше тимът, който поднесе титлата на Ливърпул. Разбира се, това далеч не бе толкова драматично, колкото през 2016г., но тъкмо хората на Франк Лампард победиха претендента Манчестър Сити и то отново на "Стамфорд Бридж", което подпечата триумфа на мърсисайдци. 

13. Резултатният Тами
 През годините Челси винаги са имали резултатни футболисти, които са вкарвали множество голове, но те рядко са били англичани. Представителите на Острова винаги са били ключови за "сините", но главно в дефанса или в халфовата линия. Настоящият отбор на Челси обаче е доста различен и Кевин Огенетега Тамараеби Бакумо-Абрахам доказа това. Нападателят, станал популярен с простичкото "Тами Абрахам" вкара 15 гола в лигата, с което се превърна в най-резултатния играч на лондончани през кампанията. За пръв път англичанин вкарва най-много голове за Челси от далечния 2012/13, когато това бе тъкмо мениджърът Франк Лампард.

14. Творецът Кевин де Бройне
 Сезонът на белгиеца бе брилянтен в индивидуален план, но той все пак бе огорчен в края. Де Бройне успя да изравни постижението на Тиери Анри за най-много асистенции за една кампания (20), което е едно фантастично представяне. Халфът на Сити обаче не бе доволен и заяви, че реално има 22 асистенции и Футболната асоциация неправилно не зачита двете му голови подавания срещу Арсенал. Жалко, че Кевин се чувства по този начин, но пък истинските виновници за това той да не постави нов рекорд по асистенции са неговите съотборници. През сезона Де Бройне е създал колосалните 136 шанса за тях, 104 от които от игра! Това е абсолютен рекорд и е донякъде жалко, че хора като Габриел Жезус и Рахим Стърлинг се спукаха да пропускат, което до голяма степен преряза мераците на белгиеца за слава.

15. Сити не може да спре да вкарва!
 Определено кампанията не бе сред най-успешните за Манчестър Сити. "Гражданите" останаха далеч от титлата, но пък отново преминаха границата от 100 гола. Това се случва за втори път в последните три сезона и за общо трети път в последните 10 години. През настоящата кампания хората на Пеп Гуардиола забиха 102 попадения в първенството, което леко отстъпва на постижението им през 2017/18, когато се разписаха цели 106 пъти.

16. Сити не може да спре да губи!
 Въпреки офанзивната си мощ, "гражданите" не завършиха сезона като шампиони. Защо ли? Тяхната защита бе изключително колеблива. Разбира се, отсъствието на ключови фигури поради травми донякъде обяснява това. Сити допусна 35 гола, което не е толкова много и дори вратарят Едерсон получи "Златната ръкавица". Истинска мистерия е как това се случи, след като Сити загуби цели 9 пъти! Може би не звучи чак толкова лошо, но трябва да отбележим, че максималният брой загуби, който отбор на Пеп Гуардиола бе записвал до момента, беше 6. Най-потресаващо бе поражението от Тотнъм с 0:2, тъй като Сити буквално разби "шпорите", но някак си завърши срещата на губещата страна...

17. Мини-ерата на "Големия Дънк"
 Ето едно изречение, което едва ли феновете на Евертън някога са мислели, че ще чуят: Между Марко Силва и Карло Анчелоти беше Дънкан Фъргюсън. Плашещият шотландец бе временно на кормилото на "карамелите", докато текат преговорите с Татко Карло, но той не се справи никак зле. Първият гол на Евертън под негово ръководство бе негова запазена марка - с глава на централния нападател Доминик Калвърт-Люин. Определено присъствието на Фъргюсън на тъчлинията проработи мотивиращо, а и самият той показа, че е далеч по-зрял като треньор, отколкото бе като футболист.

18. Неконтролируемият Давид Луиш
 Бившият бразилски централен защитник на Челси и ПСЖ Давид Луиш е доста противоречива личност. На моменти поведението му е гладко и спокойно, а той се изявява като истински лидер в отбраната на отбора си. Може би това е накарало и тима на Арсенал да го привлече в редиците си. Само че на "Емирейтс" Луиш демонстрира другото си "аз". Некоординирана игра в защита, рисковани пасове и ужасна несръчност в наказателното поле белязаха сезона му. Той успя да направи цели 5 дузпи в ущърб на Арсенал, което си е рекорд във Висшата лига, а освен това и бе изгонен на няколко пъти. Представянето му срещу Манчестър Сити през юни пък бе апогеят на покъртителната му кампания.

19. Кралят на канарчетата
 Спомняте ли си как Норич победиха Манчестър Сити? В средата на септември "канарчетата" разбиха действащия тогава шампион на Англия на собствения си "Кароу Роуд", а над всички бе тяхното острие Теему Пуки. Финландецът заби победния гол в двубоя - негов шести в пет мача от началото на кампанията. Пуки направи такъв феноменален старт на сезона, че дори бе обявен за Играч на месец август, с което той стана първият футболист на Норич, който някога печели тази награда. За негово съжаление, тези 6 гола в първите 5 мача станаха само 11 до края на кампанията, а "канарчетата" изпаднаха безславно като най-слабия отбор в лигата.

20. Да изпаднеш за 60 минути
 И като заговорихме за изпадане, доста любопитен е случаят с десния защитник Димитри Фулке. Докато празнуваше класирането за турнира Лига Европа с Гранада, отборът, който държеше правата му Уотфорд се прости с елитния си статут. Фулке записа едва 58 минути за "стършелите" през есента, преди да бъде преотстъпен в испанския тим. За почти час игра, защитникът видя неговият отбор да допуска цели 6 гола. ШЕСТ! Още повече, че 5 от тях бяха от Манчестър Сити, а Фулке игра едва 33 минути в тази среща. Той само може да се радва, че Гранада реши да го привлече за постоянно след края на сезона и вместо в Чемпиъншип, той ще играе в Лига Европа наесен.


Гласували: 11, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?