Феновете на третодивизионния английски АФК Уимбълдън най-сетне имат сериозен повод за радост. След основаването на клуба през 2002г. от привържениците на оригиналния и вече несъществуващ Уимбълдън, тимът домакинстваше мачовете си на всевъзможни съоръжения, но вчера "доновете" най-сетне се завърнаха в духовния си дом.
Легендарният Уимбълдън, който спечели ФА Къп за 1988г., приемаше опонентите си на стадион "Плау Лейн", който бе затворен в края на 90-те, а след това и резрушен. Това позволи на собственика Питър Уинкълман да релокира тима си в град Милтън Кейнс, намиращ се на 60 мили от оригиналния дом на Уимбълдън и да смени името на отбора на МК Донс.
Сега, близо 22 години по-късно, АФК Уимбълдън завърши строителството на новия "Плау Лейн", намиращ се на около 200 метра от старото съоръжение на оригиналния клуб. След дълго лутане, "доновете" откриха своя нов дом в мач срещу Донкастър Роувърс от програмата на английската Лига 1, завършил при резултат 2:2.
Двубоят бе особено емоционален за мендижъра на АФК Уимбълдън Глин Ходжис, който в продължение на 7 години между 1980 и 1987 бе футболист на оригиналния клуб.
"Вече тренирахме няколко пъти тук и всеки път, когато идвам, получавам проблясъци от миналото." - казва той. - "Едно време идвах с влака и винаги посещавах магазина за бонбони преди мачове. Всичко е направо сюрреалистично!"
"Още от самото начало говорихме за това. Имаше неустоимо привличане - нещо в ДНК-то на Уимбълдън. Повратният момент за нас бе когато Стивън Аламбритис оглави съвета в Мертън. Той беше човекът, който планира пътя на отбора повече от всички останали. Той не е фен на Уимбълдън, а на Фулъм, но това дори има още повече стойност за мен. Той ни държеше в течение за плановете за преработка на остарялата и вече съществуваща писта за гонки с кучета. Каза, че ако съоръжението ще бъде обновено, той ще е най-добре да се ползва за спорт - особено за дом на АФК Уимбълдън. Това бе гласувано, само защото хората си мислеха, че не можем да си го позволим." - разказва пък един от директорите в клуба Айвър Хелър.
Единственото неприятно нещо около откриването на новото съоръжение бе, че 9300-те седящи места останаха празни, тъй като заради пандемията от коронавирус, правителството на Великобритания не позволява на фенове да посещават футболни мачове.