Байерн отново е властелин в Германия, Леверкузен се завръща в Шампионската лига

Байерн Мюнхен е новият-стар хегемон на германския футбол. Баварците трябваше да почакат до последния 34-и кръг на Бундеслигата, но си подпечатаха сребърната салатиера за 7-а поредна година. Играчите на Нико Ковач не оставиха никакви съмнения в превъзходството си във втората половина на сезона и се поздравиха с 29-ата си титла в немския шампионат и победа с 5:1 над Айнтрахт Франкфурт в последния мач от сезона игран на "Алианц Арена".

Двубоят се проведе с едно око към Mюнхенгладбах, където местният Борусия Мюнхенгладбах посрещна другия претендент за титлата – Борусия Дортмунд. Байерн имаше аванс от 2 точки пред „вестфалци“ преди днешните срещи, но с успеха си остана недостижим на първото място, въпреки победата на Дортмунд над съименниците си. Последен мач от скамейката записаха Рафиня, Франк Рибери, появил се в игра в 61-ата минута и Ариен Робен, който влезе в 66-ата минута. Всички 9 срещи започната в 16:30 българско време.

Байерн откри още в третата минута, когато Робърт Левандовски подаде вляво за непокрития Кингсли Коман, чийто хладнокръвен изтрел прониза левия долен ъгъл на вратата пазена от Кевин Трап. В следващите минути Левандовски създаде нови главоболия на защитниците на Айнтрахт Франкфурт след като изведе Гнабри на стрелкова позиция, но ударът на бившия играч на Вердер Бремен срещна краката на вратаря на гостите. В 25-ата минута гол на Гнабри беше отменен след засада на Левандовски. Последва ново положение за Байерн в 32-ата минута след като Де Гузман от Айнтрахт изчисти топката в напречната греда при центриране от левия фланг на Коман.

В самият край на мача събитията ни прехвърлиха в дербито между двата отбора с име Борусия, където жълто-черните отбелязаха чрез засичане в наказателното поле на на Джейдън Санчо, след центриране на Ройс, при което останаха съмнения за излизане на топката в аут.

Веднага след почивката и противно на развоя на мача в Мюнхен, Себастиян Алер от гостите опъна мрежата зад Свен Улрайх след ъглов удар изпълнен от Йович, последван от карамбол от удари и изчиствания. Баварците реагираха като ужилени и само 2 минути по-късно Давид Алаба върна преднината на домакините след удар от близо. Интригата скоро намери своя край след като Ренато Санчес отбеляза в 57-ата минута за 3:1. Междувременно Борусия и Марко Ройс покачиха на 2 гола преднината си, но развоят там вече беше без значение, тъй като в 71-ата минута Рибери се сбогува с Байерн със солов гол за 4:1. Във ВИП ложите Ули Хьонес не успя да сдържи сълзите си в прощалния мач на французина. Дойде ред и на Ариен Робен да се разпише, чийто гол на празна врата след подаване на Алаба допълни съкрушителното поражение за Айнтрахт.

Битката за евротурнирите

Преди първия съдийски сигнал днес разликата между 4-ия и 9-ия в таблицата беше едва 5 точки. Пет от тези 6 отбора, в това число Борусия Мюнхенгладбах, Байер Леверкузен, Айнтрахт Франкфурт, Волфсбург и Хофенхайм се бореха за място в Шампионската лига или Лига Европа.

Хофенхайм беше тимът, който остана с празни ръце след като инкасира 3 гола и червен картон през второто полувреме за пълния обрат от 2:0 до 2:4 в гостуването на средняка в класирането Майнц. Благодарение на този резултат Айнтрахт Франкфурт се задържа на 7-ата позиция и си подсигури последната квота за Лига Европа. Пред тях на 6-ото място се изкачиха Волсбург след рекордна домакинска победа с 8-1 над Аугсбург. На три точки от зона Шампионска лига пък останаха Борусия Мюнхенгладбах, които записаха 11-а загуба за сезона при поражението си с 0:2 от Дортмунд. Последният участник в групите на Шампионската лига за следващата година ще бъде отбора на Петър Бош – Байер Леверкузен, който срази Херта Берлин в столицата с гръмкото 5:1.