Бижутата от златната школа на Льо Авър

Бижутата от златната школа на Льо Авър

 Има доста отбори по света, които са известни с това, че умеят да произвеждат множество таланти. Популярен пример можем да дадем с тима на Аякс, който доста често вади класни млади футболисти от школата си, които след това да подсилят големите грандове срещу десетки милиони евро.

 Когато се заговори за подобен тип отбори обаче, едно име остава доста встрани от светлините на прожекторите - това на френския Льо Авър. В момента тимът се намира в Лига 2, но тъкмо от неговата люпилня за таланти са произлезли някои от доста известните и класни футболисти в света в последните 15-20 години.

 Ето и някои от тях:

Пол Погба
 Може би най-звездното име в този списък. Пол Погба изкарва 2 години в школата на Льо Авър между 2007 и 2009г. Неговото представяне е ключово за юношеските формации на тима и бързо грабва вниманието на гранда Манчестър Юнайтед. От тогава до сега, халфът печели редица трофеи, след които Скудетото и Световната купа, а освен това става и най-скъпият играч в света, когато "червените дяволи" си го връщат от Ювентус за 100 милиона евро.

Ласана Диара
 Също като някои други добри играчи, халфът е пренебрегван от редица други отбори, защото е с доста скромна физика. Льо Авър обаче подава ръка на тъмнокожия юноша и той се отблагодарява с някои наистина невероятни изяви за клуба. Диара казва, че преди това тимове като Нант и Льо Ман са то отритнали и той е смятал кариерата си за приключила. След като показва какво може в Льо Авър, той е закупен в Челси от самия Жозе Моуриньо. След това играе още за топ-отбори като Арсенал, Реал Мадрид, Олимпик Марсилия и ПСЖ, както и за националния отбор на Франция.

Флоран Синама Понгол
 Съгласен съм, че този играч така и не стана мечтания нападател, но пък историята му си я бива. Роден на френския остров Юнион, който се намира в близост до Мадагаскар, Понгол преминава в школата на Льо Авър по специално споразумение, което клубът има с местния Сент Пиероа, когато е едва на 11. Шест години в академията на французите са достатъчни той да привлече погледите на Ливърпул и да премине на "Анфийлд" когато е на 17, заедно с братовчед си Антони Льо Талек. Въпреки че не успява да се наложи при "мърсисайдци", Флоран играе успешно в испанския Рекреативо, след което рита в Атлетико Мадрид, Спортинг, Сарагоса и Сент-Етиен. Дори записва и мач за националния отбор на Франция.

Стийв Манданда
 По настоящем вратарят е капитан и истински символ на Олимпик Марсилия, но малцина знаят, че той е изиграл над 70 мача за Льо Авър, преди да пристигне на "Стад Велодром". След 5 години в школата, Манданда дебютира едва на 20 и не допуска гол в първия си мач, което е атестат за доста добро бъдеще. Тъкмо това забелязват и от Марсилия, които първо взимат стража под наем, а след това го закупуват през лятото на 2008г. От тогава до сега, с изключение на сезон 2016/17, когато той е трансфериран в Кристъл Палас, Манданда продължава да бъде играч на марсилци, а записва и доста мачове за националния отбор на Франция.

Мамаду Нианг
 Първите си крачки в професионалния футбол сенегалецът прави в отбора на Троа. Въпреки това, той изкарва известно време в школата на Льо Авър. Истинска слава обаче, Нианг придобива когато преминава в Страсбург. След това той постига някои наистина невероятни неща с отбора на Олимпик Марсилия. На "Велодром" Нианг става шампион на Франция и носител на Купата на страната. В индивидуален план той е и голмайстор на Лига 1, играч на сезона за ОМ, попада в идеалния отбор на сезона и бележи най-красивия гол в първенството.

Дмитри Пайе
 Крилото е основен играч по време на похода на Франция към финала на Евро 2016, на което страната е домакин. Доста години преди това обаче, Пайе минава по същия път като Синама Понгол. Роден на остров Юнион, Дмитри става част от същото това споразумение, което го праща в Льо Авър когато е на 12. Той обаче реално дебютира в мъжкия футбол в холандския Екселсиор, тъй като в Льо Авър не гледат с добро око на него заради слабата дисциплина и сравнително ленивия му стил на игра. Когато се завръща във Франция, той играе за Сент-Етиен, Лил и Олимпик Марсилия, но истински фурор прави с екипа на английския Уест Хям.

Карлос Камени
 Тук можем да кажем, че хората от Льо Авър сериозно са закъснели. Те привличат камерунския страж когато той е на 16, но едва след като той е помогнал на националния си отбор да грабне златните медали от Олимпиадата в Сидни през 2000г. Французите гледат на него като на дългосрочен заместник на застаряващия си вратар Александър Венсел. Там обаче не му се получава и въпреки че е свързван с трансфери в Ювентус и Уулвърхямптън, той се озовава в испанския Еспаньол. Там Камени се превръща в един от най-добрите африкански вратари в историята на играта, помагайки на скромния каталунски клуб да спечели Купата на Краля през 2006г., както и да достигне до финала в турнира за Купата на УЕФА година по-късно.

Рияд Марез
 Историята на талантливото крило е подробно описана в първата ни книга "Аутсайдери: Как Лестър Сити превзе лигата". Технически, Марез никога не е играл за академията на Льо Авър, а тимът го откупува от нискоразрядния Кемпер. Тъкмо там обаче алжирецът става разпознаваем и към него започва да има интерес от чужди клубове, включително и от родния Ботев Пловдив. За щастие на Марез, той решава да продължи кариерата си на Острова и по-специално в Лестър Сити, въпреки негодуването на неговите роднини, които смятат, че слабата му физика не би била подходяща за английския футбол. Е, всички знаят какво следва за Рияд оттук нататък - титли и слава.

Бенжамен Менди
 Поредният играч, който започва кариерата си в Льо Авър и след това се озовава в Олимпик Марсилия. Менди първо е част от школата, а след това изкарва и два сезона като титуляр в първия отбор на клуба. Въпреки че в момента той е едва на 25, бранителят вече е изиграл над 150 мача във френския футбол с екипите на Льо Авър, Марсилия и Монако. Тъкмо с "монегаските" Менди играе най-силните двубои в кариерата си и е част от тима, който печели титлата в Лига 1 и достига до полуфиналите в Шампионската лига през сезон 2016/17. След това обаче той преминава в Манчестър Сити, получава тежка травма и от тогава не може да намери себе си.

Жан-Ален Бумсонг
 Роденият в Сенегал бранител също трябва да благодари за успешната си кариера на скромния Льо Авър, защото това е първият му клуб, когато той пристига във Франция на 14-годишна възраст. Тъкмо "светлосините" отварят вратите към големия футбол за Бумсонг, след което той преминава в Оксер, където се налага като един от най-солидните френски защитници. Той помага на тима на Ги Ру да спечели Купата на Франция през 2003г., след което уж е почти сигурен за трансфер в Ливърпул. Вместо това обаче, Бумсонг преминава в Рейнджърс, след което рита и за Нюкасъл, Ювентус, Лион и Панатинайкос.

Викаш Дорасо
 Може би след някоя и друга година никой няма да помни това име. Когато той все още бе активен играч, Викаш Дорасо бе един от най-добрите дрибльори в Лига 1, както и един от най-класните изпълнители на статични положения в Европа. Той е роден в близост до град Льо Авър, така че не е изненада, че първият му отбор е именно този. Дорасо изиграва за "небесносините" над 150 мача, преди да бъде продаден на Олимпик Лион, където пък е и апогеят на кариерата му. Той помага на "хлапетата" да спечелят две последователни титли от Лига 1, след което напуска и се мести в Милан. 


Гласували: 8, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)