Чудото, което Нюкясъл Юнайтед сътвори в Шампионската лига преди почти 20 години

Чудото, което  Нюкясъл Юнайтед сътвори в Шампионската лига преди почти 20 години

Драматичното продължаване на Аталанта в тазгодишното издание на Шампионската лига ни върна към спомените за друг отбор, който бе първият в историята на най-комерсиалния клубен турнир, който успя да се измъкне от групата си след 3 загуби. В тази статия ще ви разкажем за драмата, която сътвори Нюкясъл Юнайтед през сезон 2002/03.

Добрият стар Нюкясъл

Много преди докосването на такива “видни” футболни хора като Майк Ашли и Алън Пардю, Нюкясъл Юнайтед бе отбор, с който бе трудно да се шегуваш. В началото на века те бяха от сериозните тимове, които във финансово отношение не можеха да се борят с Арсенал, Ливърпул и Манчестър Юнайтед, но бойният дух и класата на състава им спокойно ги правеше достоен опонент. В резултат на това изброените отбори често бяха оскърбявани от “джордитата”.

В състава се подвизаваха знаменити играчи като Дженас, Дайер, Спийд, Белами и разбира се, един от най-великите английски нападатели в лицето на Алън Шиърър. Но “свраките” в никакъв случай не бяха класически британски отбор. Те имаха и един магьосник, който може би е позабравен от модерните фенове, но все още е тачен в града от североизточна Англия - Лоран Робер. Французинът бе истински виртуоз с топката и приличен брой от попаденията му с лекота можеха да спечелят приза за “Гол на сезона”.

Начело на тези храбри “свраки”, носещи екипи на черно-бели ленти, бе легендата сър Боби Робсън. Ако някой може да произведе чудо от нищото, това бе именно той.

Нелесна група

През сезон 2001/02 Нюкясъл печели надпреварата си с Лийдс Юнайтед за да се класира на четвърто място във Висшата английска лига (тогава бяха наистина различни времена). Така “джордитата” си гарантират участие в в плейофите за Шампионската лига.

На старта на сезон 2002/03 съперници са Желизничар Сараево и те са пометени без да бъде допуснат гол и момчета на Боби Робсън си осигуряват видно място на европейски футболна сцена, поне до месец януари.

Групата, която им отрежда жребият, със сигурност не е от най-лесните. “Свраките” ще спорят за място в следващата фаза на турнира с Ювентус, Динамо Киев и Фейенорд.

Още в първия мач става ясно колко трудно ще е постигането на тази цел. Динамо попарва англичаните с два безответни гола и ги закотвя на последно място. Следва нова загуба от Фейенорд на “Сейнт Джеймсис Парк” с 0:1, а гостуването на Ювентус е просто едностранен тупаник, където торинци печелят с 2 гола, но с лекота можеше и да е с 5.  Така мачовете от групата са преполовени и Нюкясъл изглеждат като сигурни отпадащи. Освен че те регистрират 3 поредни загуби, отборът дори не вкарва и гол за всичките изиграни 270 минути.

Бягство на което ще завиди и Худини

Един от най-великите трикове на майстора на бягствата Хари Худини е да бъде вързан с белезници и вериги и затворен в огромен бидон с мляко. За да възбуди интереса на зрителите допълнително, Худини предлага на всички в аудиторията си да задържат дъха си за максимално възможно време.

След около минута всички се предават.

След още една асистентът на Худини започва нервно да обикаля сцената с брадва – в готовност да разбие капака, ако Хари не се появи. Отбелязвайки третата минута, когато зрителите вече започват да се притесняват и въздишат, мокрият Худини се появява невредим от бидона под бурните аплодисменти на публиката.

Чувството след три изиграни мача за феновете на Нюкясъл е точно такова, каквото е било и за аудиторията на легендарния илюзионист след първата минута в онзи метален бидон. “Свраките” се намират в отчайваща ситуация и дори самата програма не им прави услуги. Техният четвърти двубой отново е с Ювентус, което значи, че момчетата на Боби Робсън няма да имат време да си поемат дъх срещу някой от по-лесните съперници в група Е.

Така на 23 октомври 2002г. Нюкясъл Юнайтед приема Ювентус на своя “Сейнт Джеймсис Парк”. Стартовите 11 на италианците предизвикват кошмари на всеки треньор, изправил се срещу тях. На вратата е Буфон, а в сърцето на защитата Чиро Ферара и Марк Юлияно.  В центъра са разположени Павел Недвед, Мауро Каморанези, Алесио Такинарди и Едгар Давидс. В нападение си партнират Алесандро Дел Пиеро и Марко ди Вайо.

“Свраките” обаче излизат готови за истинско сражение и успяват да оцелеят до 0:0 на почивката. Четвърта загуба със сигурност би ги елиминирала от турнира и те са целеустремени да не се стига до там. През втората част единственото попадение в мача идва от човек, който играе професионално футбол общо 18 години и за цялото това време има един единствен гол в Шампионската лига. Той идва именно срещу Ювентус в онази паметна вечер. Името на този герой е Анди Грифин, който получава ниска топка по земя от Лоран Робер в наказателното поле. Англичанинът я насочва във вратата и донася победата.

Торинци са сломени, но грешна стъпка в който и да е от двата останали мача ще значи гибел. Следва домакинство на Динамо Киев, в чийто редици намираме и българина Георги Пеев, който е закупен от Локомотив София през 2000г.  Именно той обърква сметките на хората на Боби Робсън, като дава голов пас на Максим Шатских в 47-ата минута. “Свраките” са повалени, но не и победени.

Те отново показват своя боен дух и успяват да върнат баланса в резултата чрез Гари Спийд. Покойният вече уелсец намира топката след центриране от корнер. За него това също е един от редките му голове в европейски клубни турнири. Последното му попадение е през 1992г.

Победният гол идва от по-традиционен голмайстор. В 67-ата минута Алън Шиърър е фаулиран в наказателното поле и логично той се нагърбва с изпълнение от бялата точка. Вестник Guardian описва дузпата като една от най-перфектните - силна и ниска топка, която намира долния десен ъгъл на вратаря Рева.

Така преди последния кръг от сблъсъци, групата се превръща в истинска игра на “музикални столове”. Динамо имат актив от 7 т., Нюкясъл са с 6 т., а Фейенорд с 5 т.

Не искате драма? Ето ви драма!

На 13 ноември 2002г. “свраките” гостуват на “Де Куип” с ясната задача да грабнат всичките 3 пункта. И след първите 50 изиграни минути, изглежда че те ще постигнат това с лекота. Голове на Крейг Белами и Уго Виана дават преднина от 2 гола, а в същия момент Динамо и Ювентус все още играят при 0:0. Феновете на Нюкясъл най-после могат да си отдъхнат и просто да се насладят на оставащите игрови минути.

И тогава всичко се обърква. Динамо повежда на Ювентус 1:0 точно в 50-ата минута, а 15 по-късно Фейенорд връщат едно попадение. Надеждите на англичаните за класиране пък напълно се сгромолясват след гол Антъни Лърлинг. То идва в 71-а минута, което значи, че момчетата на Боби Робсън ще трябва да се отърсят от шока моментално и да се опитат да сторят невъзможното още веднъж.

След 20 изиграни минути става ясно, че Ювентус достига до пълен обрат над Динамо Киев и сега само едно попадение дели Юнайтед от заветното измъкване. И разбира се, това не става и без малко магия.

В последните секунди Лоран Робер показва вълшебно докосване за да овладее една изчистена топка, а със следващото си движение преодолява холандски защитник за да навлезе дълбоко в наказателното поле. От там той стреля в десния ъгъл на вратаря Лодевайкс, но последният успява да го отрази. Топката попада в краката на Крейг Белами и уелсецът моментално я изстрела обратно по посока на вратата. Стражът отново проявява рефлекс за да отрази топката с крака, но за негово нещастие тя се отбива и влиза в мрежата. 3:2 за Нюкясъл и класирането е факт!

Ако се чудите какво се случва след това прословуто оцеляване, ще кажем само, че “свраките” попадат във втората група от турнира с тимовете на Барселона, Интер и Леверкузен и въпреки, че печелят 7 т., те отпадат достойно.

Никой не очаква от тях финал и без това, но радостта и европейските вечери, които те даряват на своите фенове, са незаменим спомен, който несъмнено ги топли в настоящата трагична реалност, обзела този някога велик английски клуб.

Гласували: 12, рейтинг: 4.9