Дивок Ориги – футболист като никой друг

В един клуб обикновено има 3 типа футболисти – такива с легендарен статут, средно ниво или пълни провали. В редки случаи има играчи с такава харизма, че тя компенсира за техните футболни умения и те се превръщат в култови фигури. Един от тях е Дивок Ориги, който по всяка вероятност през лятото ще сложи край на своята паметна кариера в Ливърпул. И макар че често Юрген Клоп заявява, че белгийският нападател е и ще бъде легенда на Ливърпул, Ориги със сигурност няма как да бъде на едно ниво с техни икони като Кевин Кийгън, Кени Далглиш, Иън Ръш, Стивън Джерард и много други. В същото време обаче той няма как да бъде безразличен за феновете на тима, тъй като е отбелязал изключително ключови голове с червената фланелка. В днешната статия ще отправим поглед към най-култовите моменти от престоя на Дивок Ориги в Ливърпул.

Перфектният хеттрик

Дивок Ориги може и да не вкарва често, но когато го прави, винаги остава в съзнанието на феновете. Той доказва това твърдение още с първите си 3 гола, които идват в един мач. Срещата е от Карабао Къп срещу Саутхемптън, а още по-любопитно е, че хеттрикът му е перфектен. Първото му попадение е с левия крак в началото на втората част, второто – с десния, а финалният гол идва с глава. Тези попадения не се оказаха докрай решаващи за крайния изход от срещата (6:1), но пък допринесоха за шоуто на гостуващите фенове на „Сейнт Мерис Стейдиъм“.

Златна резерва – типична роля за Ориги

11 дни след хеттрика срещу „светците“ Ориги отново се прояви с ценно попадение, но този път по познат за негов начин – от резервната скамейка срещу Уест Бромич Албиън. Белгиецът се появи в 79. минута на мястото на контузения Деян Ловрен. Фамозното му изпълнение от дистанция цели 6 минути след края на редовното време възвърна паритета в срещата, а това бе дебютното му попадение във Висшата лига. След този двубой Юрген Клоп призова играчите му да се радват заедно с феновете въпреки незадоволителния резултат, за което тимът отнесе немалко подигравки от противниковите привърженици.

Първи гол в Мърсисайдското дерби

Както ще стане ясно по-късно, Евертън е любимата жертва на Дивок Ориги. Нападателят откри головата си сметка срещу „карамелите“ през сезон 2015/16, когато попадението му с глава в края на първото полувреме даде тон за голово фиаско пред вратата на Тим Хауърд – 4:0 бе крайният резултат, като Мамаду Сако, Даниел Стъридж и Филипе Коутиньо също се разписаха в срещата.

Късите ръце на Джордан Пикфорд

Пренасяме се към още едно Мърсисайдско дерби, което се оказа далеч по-непредвидимо от гореспоменатото. Двубоят на „Анфийлд“ не изобилстваше от положения пред двете врати и след 96 минути игра нулевото равенство изглеждаше като най-логичен изход. Дълбоко в добавеното време обаче един нескопосан удар на Върджил ван Дайк кацна на гредата, а съобразителният Дивок Ориги, който отново се бе включил като резерва, успя да надиграе вратаря на Евертън във въздуха и да прати топката във вратата, с което осигури изключително ценна победа за Ливърпул срещу градския съперник. Грешката на Джордан Пикфорд отново даде повод на привържениците на Ливърпул да се шегуват с дължината на ръцете на английския страж, а след този мач за него последва серия от грешки, които поставиха бъдещето му като първи избор в селекцията на „трите лъва“ под въпрос.

Късната победа срещу Нюкасъл

Въпреки ключовите попадения на белгиеца той продължаваше да е със статут на златна резерва. Поредното му силно включване от скамейката бе в гостуването на Ливърпул на Нюкасъл Юнайтед. Той се появи в игра след контузия на Мохамед Салах в 75. минута, а целта му бе да вкара победното попадение при резултат 2:2. 10 минути по-късно именно това се случи – добре засечено центриране от Джердан Шакири с глава прати гостуващите фенове в екстаз и им даде нови надежди в ожесточената борба за титлата с Манчестър Сити.

„Невъзможният“ обрат срещу Барселона

7 май 2019 година – за много фенове на Ливърпул това е една от най-паметните дати. На този ден техният клуб трябваше да направи невъзможното във втория полуфинален сблъсък с Барселона в Шампионската лига. „Блаугранас“ бяха надиграли английския тим на „Камп Ноу“ и победа с 3:0 изглеждаше като изключително комфортен аванс, който трябваше да им осигури билети за финала на „Уанда Метрополитано“. Нещо повече – Ливърпул имаше сериозни кадрови проблеми преди реванша на „Анфийлд“, тъй като единствено Садио Мане бе напълно здрав измежду тройката в нападение Салах-Фирмино-Мане. По тази причина на мястото на Роберто Фирмино от първата минута стартира Дивок Ориги.

Мачът започна по вкуса на всички фенове на Ливърпул – именно Дивок Ориги откри резултата, отбелязвайки своя първи гол в Шампионската лига. Обратът изглеждаше все по-възможен след първите 10 минути на второто полувреме, когато в рамките на  секунди Жоржиньо Вайналдум вкара 2 попадения и Ливърпул бе само на крачка от осъществяване на един от най-големите обрати в историята на турнира. И точно тогава Дивок Ориги отново блесна – един светкавично изпълнен корнер от Трент Александър-Арнолд хвана защитата на Барселона тотално неподготвена, а белгийският нападател се оказа на точното място и прати топката във вратата на Андре тер Щеген за 4-ти път. Така със своето второ попадение в Турнира на богатите Ориги стори немислимото преди началото на деня и изпрати Ливърпул на финал в Шампионската лига.

Финалният гол в Шампионската лига

Всеки един футболист мечтае да отбележи гол във финал на Шампионската лига. По всяка вероятност Дивок Ориги не е изключение. Въпреки гореспоменатите геройства срещу Барселона белгиецът остана на резервната скамейка за големия сблъсък срещу Тотнъм. Мачът започна ударно за „мърсисайдци“, които реализираха дузпа още в самото начало на двубоя, но с течение на времето силите се изравниха. Тогава на помощ се притече не кой да е, а именно спасителят на полуфиналите – Дивок Ориги. В самия край на срещата, когато Тотнъм имаше няколко възможности за гол, белгийският стрелец съкруши надеждите на лондончани, като отбеляза втори гол във вратата на Уго Лорис, за да подсигури Ушатата за Ливърпул.

Лудият мач с Арсенал в Карабао Къп

Редките са случаите, в които Дивок Ориги не взима дейно участие в мачове на Ливърпул с множество попадения. Срещата между „мърсисайдци“ и Арсенал в четвъртия кръг на Карабао Къп не прави изключение. До края на първото полувреме Арсенал отбеляза 4 попадения, като едно от тях в собствената му врата, а Джеймс Милнър реализира дузпа и така бе оформен временния резултат на почивката – 2:3. Ейнсли Мейтлънд-Найлс увеличи преднината на „артилеристите“, а само 4 минути по-късно Алекс Окслейд-Чембърлейн отново сведе разликата до 1 гол. Така се стигна до включването на Дивок Ориги в този мач. Нападателят вкара първия си гол в двубоя за 4:4, а след като Джо Уилък за пореден път даде преднина на Арсенал, отново Ориги в 94. минута направи драмата пълна – 5:5 и продължения. В тях гол не бе отбелязан, а в рулетката на дузпите белгиецът вкара от бялата точка, и то точно след пропуска на Дани Себайос. В крайна сметка след този луд мач Ливърпул продължи напред в турнира, а Дивок Ориги имаше немалка заслуга за този успех.

2 гола във вратата на Евертън за 25 минути

Отново бе дошло времето Ориги да накаже „карамелите“, като този път се отчете не веднъж, а два пъти. Белгиецът изненадващо бе титуляр в дербито, а гласуваното му от Юрген Клоп доверие веднага бе оправдано – нападателят реализира в 6. и 31. минута, като зададе настроение на „мърсисайдци“ за пореден унизителен дерби резултат – 5:2 в полза на Ливърпул. След това представяне на Ориги феновете на Евертън вече сериозно се притесняваха, заради афинитета на белгиеца да отбелязва именно срещу техния отбор.

Спасителят срещу Улвърхемптън

Поглеждаме и към настоящия сезон, в който Ориги също блесна в няколко случая. Един от тях бе трудното гостуване на Улвърхемптън, като „вълците“ бяха в много добра форма, най-вече в дефанзивен план. Тимът на Бруно Лаж бе допуснал само 12 попадения в първите 14 кръга, а пред тях в класацията бяха само първенците Челси и Манчестър Сити.

Конкретно в тази среща Уулвс стоеше много стабилно на терена и сведе до минимум шансовете на Ливърпул. Пропускът на Диого Жота бе фрапиращ, но освен него в рамките на редовните 90 минути Конър Коуди и компания не допуснаха сериозни грешки в отбрана. Изглеждаше, сякаш „вълците“ щяха да вземат ценна точка срещу възпитаниците на Юрген Клоп, но Дивок Ориги имаше други планове. Перфектно позициониране в наказателното поле и идеален пас на Мохамед Салах завършиха с гол в 94. минута за Ливърпул и ценни 3 точки за „мърсисайдци“. Дивок Ориги отново бе идолизиран от феновете и статутът му на култов футболист бе напълно затвърден.

Историческият гол срещу Евертън

За последно Ориги напомни за голмайсторския си инстинкт не срещу кой да е, а за пореден път срещу Евертън. Двата тима изиграха нервен двубой, като синята част от Ливърпул се нуждаеше от положителен резултат по пътя към оцеляването, а червената не трябваше да изостава в борбата за титлата. След едно напрегнато първо полувреме, в което играчите на Юрген Клоп не успяха да отправят нито един точен удар към вратата на Джордан Пикфорд, в игра съвсем логично се появи Дивок Ориги. Той влезе заедно с Луис Диас, а в 85. минута двамата направиха страхотна комбинация, която завърши с попадение на белгиеца с глава. По този начин бе оформен крайният резултат, който запази Ливърпул в борбата за титлата – 2:0 за „червените“.

Обобщение

Дивок Ориги е тип футболист, който абсолютно всеки мениджър би желал да има – бързо адаптивен към срещата, с перфектно позициониране и себераздаване. Белгиецът е отбелязал в 35 двубоя за Ливърпул, като 27 от тях завършиха с победа за „мърсисайдци“. 11 от неговите 41 попадения се оказват победни, а със своите 11 гола, реализирани след влизане като смяна, Ориги се превръна в най-резултатната резерва в историята на Ливърпул. Както вече стана ясно, белгиецът обича да вкарва на Евертън – със своите 6 попадения в рамките на 10 мача срещу „карамелите“ 27-годишният нападател оглавява класацията за най-резултатен чужденец в Мърсисайдското дерби.

Дивок Ориги и неговите паметни попадения станаха символ на борбеността, упоритостта и амбицията на всички играчи в Ливърпул. Именно по тази причина той ще остави сериозна следа в ерата „Юрген Клоп“ и цялостната история на клуба.

Гласували: 8, рейтинг: 5.0