Ето как работи таванът на заплатите в австралийската А-лига

Ето как работи таванът на заплатите в австралийската А-лига

 Във футбола все по-често се говори, че може би един от инструментите, който трябва да се ползва при изравняването на силите между богати и бедни, е т. нар. "таван на заплатите". И докато в Европа прилагането на подобно нещо изглежда малко вероятно, то в австралийските спортове е реалност. Ето как те се справят с този таван на заплатите във футболната А-лига на страната.

 В момента сумата, която е наложена на всеки австралийски клуб, е 2,1 млн. долара, като тя се покачва всеки сезон. Например през 2006г. е била 1,6 млн.

 Сумата от 2,1 млн. е общата стойност, която даден тим може да плаща на играчите си в заплати. На отборите също е наложен и под на заплатите - 1,7 млн.

 Таванът обхваща всички регистрирани футболисти в състава и дори включва допълнителни бонуси като коли, апартаменти и прочие.

 Разбира се, това правило има своите изключения, които имат за цел да привлекат чужди играчи в лигата или да спомогнат развитието на млади таланти. Ето точно какви са те:

 - Звездни футболисти: даден отбор може да плаща колкото желае на двама футболисти, които са посочени като звездни (австралийски или чуждестранни);

 - Играчи от академията: даден отбор може да плаща колкото желае на до 4 футболиста до 23 години, които са дошли от детско-юношеските формации;

 - Лоялни играчи: даден отбор може да плаща колкото желае на футболисти, които са изкарали 4 поредни сезона като част от състава му.

 В момента между австралийските клубове няма трансферна система. Ако футболист желае да смени отборната си принадлежност, той трябва да анулира контракта си. В последните месеци обаче се говори, че футболната федерация обмисля въвеждането на трансфери по подобие на европейския модел.

 Таванът на заплатите в А-лигата работи доста добре, ако целта е изравняване на силите. В последните 10 сезона шампиони са ставали шест различни клуба. Големият проблем обаче е, че този принцип е успешен в затворена система, но не и в конкуренция с останалия свят. Ако хипотетично предположим, че дадена европейска страна реши да въведе таван на заплатите, то тя ще изостане сериозно от съседите си, които ще могат да привличат топ таланти и да им плащат баснословни суми. Ако цяла Европа приложи този модел, тогава може да се получи желаният резултат, но на този етап подобно решение изглежда малко вероятно, тъй като ще навреди сериозно на традиционните грандове.


Гласували: 8, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)