Футболни вампири: Ето защо трябва да мразите фамилия Глейзър

Футболни вампири: Ето защо трябва да мразите фамилия Глейзър

 В днешната статия ще разгледаме ужасяващото ръководство на американското семейство Глейзър и при интерес от нашата аудитория е силно вероятно да продължим с още статии за собственици, които унищожават клубовете си, благодарение на своята алчност и некомпетентност.

Кои по дяволите са Глейзърите?

 Към днешна дата членовете на фамилия Глейзър държат следните дялове от Манчестър Юнайтед:

- Аврам Глейзър: 16.4%
- Джоел Глейзър: 17,2 %
- Брайън Глейзър: 15,5 %
- Кевин Глейзър: 16,3 %
- Дарси Глейзър: 16,4 %
- Едуард Глейзър: 15,2%

 Общо наследниците на починалия през 2014г. Малкълм Глейзър притежават 97% от клуба и като такива имат абсолютна власт за всяко едно решение, което се взима във връзка с бъдещето на “червените дяволи”.

 Джоел, Аврам, Брайън, Кевин, Дарси и Едуард държат поста директор на Манчестър Юнайтед. Добавяме и към тях името на Ед Уудуърд, който де факто движи всички задкулисни операции от името на фамилия Глейзър. Напомняме, че никоя от изброените персони никога не се е занимавала с футбол под каквато и да е форма. 

 Уудуърд е завършил университета в Бристол и започва кариерата си в счетоводната фирма “Прайс Уотърхаус Купър” през 1993г., а по-късно се мести в “Джей Пи Моргън” и работи като старши инвестиционен банкер. Именно от тази позиция той съветва богатата фамилия да инвестира в Юнайтед и по-късно е поканен да работи в клуба. Днес той управлява Манчестър Юнайтед.

Злият триумвират: Малкълм, Джоел и Аврам

Малкълм Глейзър

 Главатарят на Глейзърите е Малкълм, който е първо поколение американец. Той е роден в Рочестър, Ню Йорк през 1928г. Родителите му са еврейски имигранти от Литва.

 Глейзър започва да работи в магазина за поправка на часовници на баща си, когато е едва на 8. След смъртта му, той поема семейния бизнес и започва да продава часовници от врата на врата. В следващите 60 години Малкълм започва да изгражда масивна империя, простираща се в множество различни сфери, а методите, с които си служи, често го въвличат в редица проблеми с клиентите му и имат своите гласовити критици сред медиите.

 Малкълм Глейзър е известен със своята дребнавост. Например той решава да добави такса от 5 долара на месец на наемателите на един от своите караванни паркове, ако те притежават домашни любимци. В друг момент той решава да започне съдебно дело срещу сестрите си за собствеността на къщата на майка им. Делото се проточва повече от 10 години. Комичното в случая е, че стойността на имота е едва 1 млн. долара и дори само разходите за адвокати са в пъти повече. Всичко това се случва, след като Глейзър вече е натрупал несметни богатства и дори си позволява да купи Тампа Бей Бъканиърс от NFL за сумата от 128 млн. долара.

 През 2015г. фамилия Глейзър са определени за 63-тото най-богато семейство в света, а състоянието им е оценено на 4,7 млрд. долара. Огромна част от от богатството идва от сделката на Малкълм Глейзър за “Фърст Алайд” - корпорация, която е в сферата на имотите с търговска цел.

 През 2003г. Малкълм се сдобива с 28,1 % от акциите на Манчестър Юнайтед без дори да е стъпвал на “Олд Трафорд”. Той дори не си прави труда да посети отбора по време на лятното турне в Щатите.

 За феновете на Юнайтед ще е най-интересно да погледнем как се справят Тампа Бей под ръководството на Малкълм. По подобие на “червените дяволи” Тампа са сравнително успешни в първото си десетилетие като собственост на фамилия Глейзър и дори успяват да спечелят Супербоул веднъж през 2003 г. С времето обаче отборът започва да губи позицията си на един от силните NFL състави, но въпреки това Малкълм продължава да оскъпява цените за билетите. Важно е да отбележим, че строителството на стадиона, на който Тампа Бей играе срещите си “Реймънд Джеймс Стедиъм”, е финансирано от жителите и общината на Тампа, Флорида, след като Глейзърите заплашват, че ако не получат ново съоръжение, ще преместят отбора.

 Една от основните критиките на феновете е, че семейство Глейзър не обичат да харчат излишни пари за отбора. Пример за това е решението през 2009г. да бъде освободен най-добрият играч в ростъра Дерик Брукс, въпреки че Тампа Бей харчат за заплати 78 млн. долара на година - с 50 млн. под разрешения бюджет от 128 млн. в правилника на NFL.

 Към момента ситуацията в отбора е толкова плачевна, че те приключват сезон 2019 със 7 победи и 9 загуби.

Джоел и Аврам Глейзър

 Никой от двамата сина на Малкълм няма връзки със спортния свят, но въпреки това те са част от ръководството на Тампа Бей. Братята поне са фенове на американския футбол и почти не пропускат мач на отбора си. Същото нещо не може да бъде казано за Манчестър Юнайтед, на чийто срещи те присъстват едва няколко пъти в годината.

 Джоел и Аврам са отговорни за дизайна на новия тренировъчен комплекс на Тампа Бей, за който обещават, че ще най-добрият в американската лига. Разбира се, никой от тях няма образование на архитект и най-вероятно “лидерството” им се свежда до одобряване или отхвърляне на идеите на истинските архитекти и дизайнери.

 Важно е да отбележим, че през 2013г. ръководството трябва да назначи външна фирма, която да дезинфекцира съоръжението, тъй като много от играчите са заразени с Метицилин-резистентен стафилокок именно там. МРС е бактерия, причиняваща редица трудно лечими инфекциозни болести при хората. Един от състезателите дори трябва да претърпи операция, за де се освободи напълно от опасната инфекция.

Останалите вампири

 Другите наследници на Малкълм Глейзър не показват какъвто и да е интерес към европейския футбол и съдбините на Манчестър Юнайтед, въпреки че държат огромна част от правото на глас.

 Ед Глезйър продава част от акциите си на стойност 40 млн. долара, едва шест месеца след кончината на баща си, а всяка година децата на Малкълм получават дивиденти на стойност 18 млн. паунда от “червените дяволи”. Това е добавка към масивния дълг, с който Глейзърите натоварват клуба, за да могат да финансират придобиването на контролния пакет от акции. Лихвите, свързани с покриването му, надхвърлят 1 милиард и тази сума нараства. За сравнение FSG - компанията, която държи Ливърпул, не е придобила и стотинка от клуба.

За финал

 Видно е от всичко написано дотук, че фамилия Глейзър не се интерсува от футболен клуб Манчестър Юнайтед и няма каквито и да е емоционални връзки с града и феновете. Те дори решават да закупят отбора (с дълг, който после прехвърлят на клуба) след като офертата им за бейзболния Л.А. Доджърс пропада.

 Интересът на семйството е единствено финансов. Глейзърите имат дълга история в купуването на компании, които да им генерират пасивен приход. Точно това е за тях и Манчестър Юнайтед - богат отбор, от който те периодично могат да смучат.

 


Гласували: 37, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Коментари
Todor Rogachev 07.05.2021 12:21

Важно уточнение е, че стадионите в САЩ масово се строят от общините (съответните щати) и е редовна практика от всички отбори, да се заплашва с преместване не отбора в друг градщат, ако изискванията за нов стадион не се одобрят. А че получават пари от отбора за мен не е драма, все пак това е бизнес. Лошото е, както автора е написал в поредната добра статия в сайта, е че влагат почти нищо и допълнително натоварват отбора с дългове.

Отговори 0 0
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?