Хегемонът Байерн пречупи РБ Лайпциг и вдигна Купата на Германия

Байерн си отмъсти за загубата на финала за Купата на Германия през миналия сезон и спечели рекордна 19-а купа на страната. Златният трофей е първи за баварците от сезон 2015/16 насам. Нико Ковач и Ралф Рагник заложиха на всичко най-добро в нападение седмица след края на сезона в Бундеслигата. За Байерн като титуляр започнаха голмайсторът в първенството Робърт Левандовски, редом със Серж Гнабри и Кингсли Коман по крилата, а за символичните домакини в нападение се включиха Юсуф Поулсен и Тимо Вернер. Байерн излезе с новите си домакински екипи в червено за следващия сезон.

Състави:

РБ Лайпциг/4-4-2/:  Гулаши, Клостерман, Орбан, Конате, Халстенберг, Сабитцер, Адамс, Кампл, Форсберг, Поулсен, Вернер

Байерн/4-2-3-1/: Нойер, Алаба, Зюле, Хумелс, Кимих, Мартинез, Мюлер, Гнабри, Левандовски

Мачът започна с изразен натиск на РБ Лайпциг, за които това бе първи финал в турнира. В 18-ата минута Юсуф Поулсен засече от центриране, но вратаря Нойер изби в напречната греда. Предимството на Лайпциг се задържа в първите 30 минути. В 25-ата минута обаче Мюлер изпусна да изостри атака на червените, а едва 3 минути по-късно това стори Давид Алаба, който с прецизно центриране намери непокрития на дузпата Левандовски. Поляка хладнокръвно опъна мрежата за 1:0. След попадението Байерн засили натиска и се отчете с наколко добри центрирания, но без опасен удар. Четири минути преди края на първото полувреме Кингсли Коман беше изведен очи в очи с вратаря Гулаши, преодоля го, но върналия се на голлинията Конате изчисти с глава под сглобката на вратата. С ново спасяване на Гулаши след удар на Левандовски завърши и първото полувреме.

С началото на второто полувреме Лайпциг се спуснаха в атака. Едва две минути след съдийския сигнал Емил Форсберг беше изключително близо до изравняване. Изведен сам срещу Нойер, шведът стреля ниско в дясно, но немския страж изби на метър в страни от лявата греда. Байерн отговориха с удар на Левандовски от малък ъгъл. Лайпциг обаче овладяха центъра на терена и засилиха атаките чрез Поулсен и Вернер. В 57-ата минута вторият стреля остро по диагонал, но Николас Зюле изчисти инстинктивно от голлинията. Последва удар извън наказателното поле на Хумелс, а след него и неточен изтрел с глава на резервата Тиаго Алкантара. Постепенно владението на топката премина в полза на Байерн. Нов удар по земя на Левандовски беше спасен, но в 79-ата минута Кингсли Коман реши мача с втори гол след центриране и лошо изчистване. Тук гардът на Лайциг падна съвсем, а в 86-ата минута Левандовски с второто си попадение след солов пробив оформи крайното 3:0.

Триумфът на Нико Ковач е втори пореден за купата, след като миналата година победи именно настоящия си отбор Байерн със състава на Айнтрахт Франкфурт. Последен мач за шампионите тази вечер записа Ариен Робен, който се появи в 76-ата минута, както и Франк Рибери, влезнал в игра в 87-ата минута.

Гласували: 2, рейтинг: 5.0

Брутална грешка на вратаря закопа Борусия Дортмунд (видео)