Холандия ликува – Де Лихт грешник и герой в сладка победа над Англия

Холандия на Роналд Куман върна гол пасив в редовното време и поведе с два гола в продълженията за да се класира за финала на нововъведеният турнир Лигата на Нациите. „Лалетата“ преодоляха полуфиналите на международен турнир за пръв път от 2010 година, когато в Южна Африка загубиха финала на Световното първенство срещу Испания. В среща за трофея в надпреватата холандците ще се изправят срещу домакина Португалия. Вторият полуфинал от финалите на турнира се игра пред претрупаните трибуни на стадиона на Витория Гимараеш „Ещадио Афонсо Енрикес.“

Състави

Холандия/4-3-3/: Силесен – Дензъл Дъмфрийс, Матияс де Лихт, Вържил ван Дайк, Дейли Блинд – Мартин де Роон, Френки де Йонг, Джоджиньо Вайналдум – Стивън Бервайн, Мемфис Депай, Райън Бабел

Англия/4-3-3/: Джордън Пикфорд – Бен Чилуел, Хари Магуайър, Джон Стоунс, Кайл Уокър – Рос Баркли, Фабиан Делф, Деклан Райс, Джейдън Санчо, Маркъс Рашфорд, Рахийм Стърлинг

Англия влезе в мача в серия от 5 поредни победи и общо 7 мача без загуба, след като в последния си мач от турнира надиграха Хърватия с 2:1 и се класираха първи в група с „шахматистите“ и Испания. Наставникът на островитяните заложи на изключително млад състав, в който като титуляр започна Деклан Райс, който записа трети мач за „трите лъва“ заедно с доста непопулярния сред феновете Фабиан Делф. Отборът на „лалетата“ донакъде малко очаквано, но напълно заслужено стигнаха до тази фаза след като взеха скалпа на Германия и световния шампион Франция в Лига А от предварителните пресявки. Ренесансът на играчите от ниската земя в последната година продължава да бъде съпровождан от блестящите изяви на Матияс де Лихт, Върджил вал Дайк и Френки де Йонг.

Първите минути преминаха в скорострелни пробиви. Избранниците на Гарет Саутгейт опитаха да използват скоростта на Кайл Уокър и Рахиим Стърлинг по десния фланг, но без видим резултат.  В 20-ата минута анемичен удар на Депай от линията на наказателното поле попадна в ръцете на необезпокоения Пикфорд, който преди този мач записа 8 сухи мрежи в последните си 11 срещи с Евертън. В контраст на засилващия се натиск на холаднците Англия смути с първо попадение. След бърза контраатака Рашфорд бе изведен и в последствие подкосен от де Лихт в наказателното поле, а от бялата точка нападателя на англичаните отбеляза ниско в дясно.  Футболистите на Роналд Куман отговориха с нов шут на Депай, а след него се стигна и до удар на Делф. Полувремето приключи с центриране от корнер и удар с глава в страни на де Лихт.

Саутгейт реши да включи все още непълноценно възстановения си капитан Хари Кейн през втората част. Последваха 5-6 тихи минути на безопасни пробиви, изчистени центрирания и поделена инициатива. При едно статично положение в 53-ата минута обаче Силесен улови рязък удар с глава на изцяло непокрития Санчо, а минута по-късно грешка на Уокър в сърцето на английската отбрана едва не доведе до изравнителен гол на Депай, който не съумя да преодолее ловкия Пикфорд. Мачът отново премина в унасящо темпо с малко положения. При едно от тях все пак бе реализиран изравнителния гол на де Лихт, който изкупи грешката си от първото полувреме с клиничен удар с глава на близката греда след отлично изпълнен ъглов удар. С това се заредиха и рейдовете на холандците, които за къс период обсадиха противниковата врата. И отново англичаните отговориха с удар във вратата на Силесен, но този път видеоповторение отмени попадението на резервата Джеси Лингард. В 7-минутното добавено време последваха пропуски на Депай, а с удар в напречната греда на Стърлинг приключиха редовните минути в мача.

Настъпилите продължения предложиха истинска канонада пред Пикфорд. В началото Стоунс изчисти от голлинията удар на ван Дайк, а в 96-ата минута Кайл Уокър си отбелязя автогол след остър шут на Кинси Промес в дясно от рамката на вратата. Именно Промес оформи и крайното 3-1 в последните минути  на срещата.

Гласували: 3, рейтинг: 5.0