Играчи от Висшата лига, ритали в полу-аматьорски клубове

Играчи от Висшата лига, ритали в полу-аматьорски клубове

 След изиграването на последния кръг от сезон 2019/20, едно от най-големите събития бе връчването на "Златната обувка" на нападателя на Лестър Джейми Варди. Стрелецът изживя истинска приказка през последните 10 години, след като успя да извърви дългия път от аматьор, подвизаващ се в отбора на завод за карбонови влакна до голмайстор на най-силната лига в света.


 Историята на Варди определено е вдъхновяваща, но както ще се убедим тук, далеч не е единствена. Макар и рядко, има и други случаи на полу-професионалисти, които да успеят да пробият във футбола и да се издигнат до най-високото ниво в английската йерархия - Висшата лига.

 Ето и някои от тях:

Михаил Антонио (Уест Хям)
 Знаете ли, че крилото на "чуковете" е най-резултатният футболист в Англия след подновяването на първенството? Антонио е нанизал цели 8 гола, 4 от които паднаха в мрежата на изпадналия Норич, а от добрата му форма пострадаха още и Манчестър Юнайтед. Определено той е един от постоянните футболисти на Уест Хям в последните няколко години, така че трансферът му от Нотигнам през 2015г. за 7 милиона паунда определено се оправдава. Началото на кариерата на Антонио обаче далеч не предвещава подобни висини. Той е юноша и дебютира в отбор на име Тутинг енд Мичъм Юнайтед, който се състезава в 8-мото ниво на футбола в страната. Разбира се, тогава той е едва на 17, а на 19 вече е играч на Рединг, които го отдават под наем на бившия му отбор. През пролетта на 2009г. Антонио вкарва 6 гола в 6 мача за Тутинг енд Мичъм Юнайтед, което загатва, че той е готов да се бори за място в професионалния футбол. Той дори стигна до националния отбор на Англия през 2016г., но бе неизползвана резерва в Световната квалификация на "трите лъва" срещу Словакия.

Крис Смолинг (Рома)
 Бранителят на Юнайтед често става обект на подигравки от страна както на привържениците на противника, така и от собствените си фенове. Смолинг е един от спорните трансфери на сър Алекс Фъргюсън, който през 2010г. го доведе на "Олд Трафорд" от тима на Фулъм. Интересното бе, че бранителят изигра едва 19 мача за "котиджърс" за 2 години, но това явно е било достатъчно да убеди шотландеца в класата му. Преди да пристигне в Лондон обаче, Смолинг започва кариерата си в тим на име Мейдстоун Юнайтед. По настоящем този клуб се подвизава в Националната южна конференция, която се пада 6-тото ниво на футбола в Англия, но когато Крис играе за тях, те се намират 2 лиги по-надолу. Кой каквото и да говори, Смолинг вече 10 години е собственост на "червените дяволи" и има над 300 мача за тях. Освен това той е участвал на Световно и Европейско първенство с националния отбор на Англия, като има над 30 мача за "трите лъва". По настоящем е един от солидните защитници в италианската Серия "А", където се изявява като преотстъпен в столичния Рома.

Трой Дийни (Уотфорд)
 Мощният нападател минава за истинска легенда на "стършелите", но за всеобщо нещастие, той не успя да им помогне да оцелеят във Висшата лига в края на сезон 2019/20. Това бе десетата му кампания на "Викъридж Роуд", като той е абсолютен титуляр и капитан на отбора още от далечната 2014г. Със сигурност не е един от най-звездните играчи в лигата, но трудно може да се намери защитник, който с охота да приеме задачата да го пази. Дийни е юноша на аматьорския Челмсли Таун, но дебюта си прави в четвъртодивизионния Уолсол. Те го привличат през 2006г. и веднага го пращат под наем в друг никому неизвестен отбор - Хейлсоуън Таун. Така 18-годишният Дийни се състезава в Южната футболна лига, която се явява нещо като седма дивизия на футбола в Англия. За негово щастие, той бележи 8 гола в 10 мача и от Уолсол скорострелно решават, че той им е необходим, връщайки го в състава си. Въпреки че в дебютната си кампания в Лига 1 Трой бележи едва веднъж в 35 мача, година по-късно той вече има 12 попадения на сметката си.



Глен Мъри (Брайтън)
 Висшата лига свикна с присъствието на 36-годишния стрелец на "чайките", тъй като той току-що изигра шестия си сезон в елита. Години преди да си проправи път до там обаче, Мъри се състезава на едно доста различно ниво. Той е юноша на отбор, наречен Уъркингтън Редс, който се подвизава в осма английска дивизия. След това той се мести в новия член на Лига 2 Бароу, който обаче по онова време се състезава в Северната конференция, или иначе казано - 6-та дивизия. Там вкарва 7 гола в 7 мача и е продаден в Карлайл Юнайтед, които се намират едно ниво по-нагоре, но отново са извън Футболната лига. Мъри е чак на 23, когато за пръв път заиграва професионален футбол в тима на Стокпорт, а след това и на Рочдейл. Постепенно проправя своя път нагоре по йерархията, а първият му досег с Висшата лига е през 2013г. с тима на Кристъл Палас, когато е на 30 години. 

Яник Боласие (Спортинг)
 Конгоанското крило в момента се подвизава под наем в Португалия, но иначе е собственост на отбора на Евертън. Роден в Лион, Франция, Боласие се мести на Острова преди да навърши 15, а на 16 е в школата на вече несъществуващия Ръшдън енд Даймъндс. От там обаче го пращат доста по-надолу във футболната йерархия, за да трупа опит. Отборът, който го подслонява се казва Хилингтън Бороу и се подвизава в една от много седми дивизии на Острова. Налага му се да мине и през първенството на Малта, преди да получи предложение за проби в тима на Плимут Аргайл, който е член на Чемпиъншип. Боласие подписва, но отново е пратен под наем в Ръшдън енд Даймъндс, които вече се намират в конференциите. Постепенно се изкачва нагоре и през 2013г. става член на Висшата лига с екипа на Кристъл Палас. Веднага става конгоански национал, а върхът в кариерата му е през 2016г., когато Евертън плащат колосалните 25 милиона паунда за услугите му.

Калъм Уилсън (Борнемут) 
 Цялата история на този скромен клуб е доста впечатляваща. За съжаление "черешките" не успяха да защитят елитния си статут и отпаднаха от Висшата лига след 5 години футбол при майсторите. В състава им е пълно с футболисти, които са част от отбора още от времето му в Лига 1 като Саймън Франсис, Чарли Даниелс и Стийв Кук. Разбира се, всички те са играли и извън Футболната лига, но най-сериозен е примерът с Калъм Уилсън, тъй като той успя да си спечели мачове и за националния отбор на Англия. Уилсън започва кариерата си в Ковънтри, но в младежките си години е даван под наем в отборите на Кетъринг Таун и Тамуърт, които се намират в Премиер Конференцията, петото ниво на футбола в страната. През 2014г. преминава в Борнемут за сума от порядъка на 3 милиона паунда и веднага се превръща в звезда на "черешките", които по това време са в Чемпиъншип. Бележи 20 гола в дебютната си кампания, което е достатъчно за промоция във Висшата лига. Там отново се състезава на добро ниво, а през сезон 2018/19 вкарва цели 14 гола.

Джо Харт (Бърнли)
 Кой би предположил, че дългогодишният английски национал е тръгнал от отбор, намиращ се извън Футболната лига? Джо Харт се присъединява към Манчестър Сити още на 19 годишна възраст и става двукратен шампион на Англия, а общо 4 пъти е награден със "Златната ръкавица" за най-много чисти мрежи за сезона. Два пъти попада и в идеалния отбор на Висшата лига. И сега ще ви заковем с факта, че Харт започва кариерата си в Шрюзбъри Таун, които по това време кретат между Лига 2 и Конференцията. Той дори играе 2 мача за тима, когато той се намира в пета дивизия, а по това време едва на 17. Когато Шрюзбъри се завръща в Лига 2, Харт се превръща в титуляр и дори попада в идеалния отбор на лигата през 2005/06. Тъкмо това е и причината той да бъде трансфериран в Манчестър Сити за неоповестена сума, за която се смята, че е от порядъка на 600 000 паунда. 

Дани Ингс (Саутхямптън)
 През настоящата кампания нападателят безспорно изигра най-добрия си сезон, отбелязвайки внушителните 22 гола във Висшата лига. Той остана втори в борбата за "Златната обувка" на първенството, но попаденията му бяха наистина витални за Саутхямптън, които доста рано си осигуриха оцеляването. Ингс е добре познат с изявите си за Бърнли, с които успя да се появи във Висшата лига през сезон 2014/15, а добрите му игри за "виненочервените" му донесоха трансфер дори в Ливърпул. Реално погледнато нападателят е юноша на Борнемут от периода, в който "черешките" се подвизават в Лига 2. Когато е на 18 той дори е преотстъпен още по-надолу - в тим, чието име би трябвало да звучи като Дорчестър Таун. Тогава Ингс играе реално в 6-тото ниво на футбола в Англия. За негово щастие успява да отбележи необходимия брой голове, за да бъде привлечен от изявяващите се в Чемпиъншип Бърнли.

Ашли Барнс (Бърнли)
 Най-интересното покрай този футболист е, че той е роден в Англия, родителите му са англичани, но има един мач за младежкия национален отбор на Австрия, защото баба му е австрийка. Иначе Барнс започва кариерата си в отбора на Плимут Аргайл, но минава доста време и доста периоди под наем, преди той да получи шанса да играе в Чемпиъншип. Пращан е да рита в отборите на Оксфорд Юнайтед, Салисбъри Сити и Ийстбърн Бороу, които се намират в Конференциите. Изкарва периоди още в Торки и Брайтън, преди най-сетне да се озове на "Търф Моор" през 2013г. В края на кампанията Бърнли остават на второ място в Чемпиъншип и печелят промоция за Висшата лига, а Барнс се отчита с 3 гола. Сезон 2018/19 пък остава най-силният за него, тъй като той бележи 12 гола и помага на тима си да оцелее.

Чарли Остин (Уест Бромич)
 Включваме тук този футболист с уговорката, че "дроздовете" са новаци във Висшата лига от новия сезон, така че той се завръща при майсторите, където изкара няколко години в Куинс Парк Рейнджърс и Саутхямптън. Историята на Чарли Остин стана публично достояние още през 2014г., когато той за пръв път се появи в елита с екипа на "обръчите". Ранните години на неговия живот не са били от най-леките, въпреки че е юноша на Рединг. Първите му стъпки във футбола са в отбори, състезаващи се в девета и десета дивизия! Имената им едва ли значат много - Кинтбъри Рейнджърс, Хънгърфорд Таун, Тачъм Таун и Пуул Таун. По това време Остин получава толкова малко пари, че трябва да заработва допълнително като строител. Многото му голове в Пуул Таун му осигуряват трансфер в Суиндън, които се намират в Лига 1. След това той играе още и в Бърнли, където бележи като луд. Когато се появява във Висшата лига с Куинс Парк Рейнджърс, той дълго време води в голмайсторската листа, но в крайна сметка е задминат и остава на четвърто място, а тимът му изпада.


Гласували: 8, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?