Играчите, вкарвали за най-много клубове във Висшата лига

Играчите, вкарвали за най-много клубове във Висшата лига

 Да вкараш много голове за един клуб е трудно, но да вкарваш за различни отбори си е истинско предизвикателство. Тъкмо това отделя добрите футболисти от наистина класните играчи. В историята на английската Висша лига има легенди, които са се изявявали еднакво добре с екипите на различни отбори. Само за пример ще дадем титана Алан Шиърър, който бележи като луд и за Саутхямптън, и за Блекбърн, и за Нюкасъл.


 Същевременно обаче има и такива футболисти, които са истински номади и постоянно сменят клубната си принадлежност. Днес ще видим кои са деветимата, които успешно са отбелязали в най-много отбори от Висшата лига.

Роби Кийн
 Резонно начало на този списък. Ирландският голаджия дълги години бе един от най-добрите на поста си в цялата лига. Тъкмо затова той цели три пъти е избиран за най-добър играч на Тотнъм за сезона. Там той остави и най-голяма следа, но преди да вкарва за "шпорите", Кийн направи това за тима на Ковънтри. Въпреки че бе едва на 20, ирландецът заби 12 гола в лигата, което му донесе трансфер в чужбина. След завръщането си на Острова, той заигра в Лийдс, където също вкара. През 2008г. пък бе трансфериран в Ливърпул, след което игра още и в Уест Хям и Астън Вила като преотстъпен. В крайна сметка Кийн отбеляза голове за цели 6 клуба във Висшата лига, преди да замине за Щатите и да бележи за ЛА Галакси.

Анди Коул
 Юношата на Арсенал така и не получи шанс за изява при "артилеристите", за което те само могат да съжаляват. Коул се утвърди като един от най-смъртоносните нападатели в лигата през 90-те и в началото на новия век. Той за пръв път впечатли с екипа на Нюкасъл през сезон 1993/94, когато стана и голмайстор на шампионата, което пък му донесе трансфер в Манчестър Юнайтед. Там Андрю отбеляза още близо 100 гола, преди да отиде да "доиграва" кариерата си в Блекбърн. В последствие Коул игра още за Фулъм, Манчестър Сити и Портсмут, като за всеки от тези клубове успя да се разпише. За последно той се появи във Висшата лига с екипа на Съндърланд, но за "черните котки" не вкара нито веднъж в 7 мача. Така Коул, също като Кийн, се разписа за 6 клуба в елита.

Лес Фърдинанд
 Още едно име от зората на лигата. Лес Фърдинанд се появява за пръв път във Висшата лига през дебютния й сезон с екипа на Куинс Парк Рейнджърс, като забива 20 гола и за малко не се преборва за голмайсторския приз, но е изпреварен от Теди Шерингам от Тотнъм. След това той се състезава още за Нюкасъл, където доста успешно замества продадения на Юнайтед Анди Коул, бележейки 41 гола в 68 мача. След като навършва 30 години е продаден на Тотнъм, където изкарва още 6 сезона. Доиграва кариерата си в Уест Хям, Лестър и Болтън от Висшата лига, като навсякъде бележи поне по 1 гол, дори в Болтън на преклонната възраст от почти 38 години. Интересното е, че това попадение идва в мач на "тротърс" срещу Манчестър Юнайтед, а Фърдинанд играе като защитник поради множество контузии в състава на Сам Алардайс. С това общият брой на отборите, за които Лес бележи в елита, също става 6.

Ник Бармби
 Можете ли да си представите, че някога "Кралят на футбола" Пеле предрече, че Ник Бармби ще спечели "Златната топка" и ще стане един от най-добрите за всички времена? Поредната ужасна прогноза на бразилската легенда, една от многото му. Бармби направи прилична кариера, но далеч не достигна висините, завещани му от Пеле. Той игра за отборите на Тотнъм, Мидълзбро, Евертън, Ливърпул и Лийдс в периода 1992-2004 и за всеки от тях успя да отбележи по няколко гола. След това Ник потъна вдън земя и в продължение на 5 сезона никой не чу за него. Оказа се, че Бармби се е присъединил към втородивизионния по онова време Хъл Сити, а когато "тигрите" най-сетне се появиха във Висшата лига, някогашната голяма надежда на английския футбол все още се състезаваше за тях, въпреки че бе на 35 години. Той дори успя да вкара срещу Съндърланд и също намери място в този списък с голове за общо 6 отбора от Висшата лига.



Дарън Бент
 Някога нападателят също бе считан за един от големите таланти в английския футбол. Всъщност Бент направи една никак нелоша кариера, но така и не му се удаде възможност да играе за някой от топ клубовете на Острова. Той дебютира на 17 години за Ипсуич по време на последния до момента сезон на "трактористите" в елита - 2001/02 и дори успя да се разпише веднъж. След това Бент вкара солидно количество голове за Чарлтън, което му донесе трансфер в Тотнъм. Там не бе много убедителен и затова трябваше да заиграе в Съндърланд, а след това и в Астън Вила. Последният му отбор от Висшата лига бе Фулъм, за който успя да реализира едва 3 попадения. Той също се присъедини към "клуб 6" на играчите, реализирали попадения за 6 различни отбора в елита. Бент доигра кариерата си в тимовете на Дарби Каунти и Бъртън Албиън в Чемпиъншип.

Маркъс Бент
 Няма да ни стигнат пръстите и на двете ръце, за да преброим отборите, за които е играл този нападател. Маркъс Бент определено влиза в обувките на Валери Божинов, само че в английския футбол. Той е играл за цели 8 клуба от Висшата лига, но се е разписвал за 6 от тях. За пръв път се появява в елита през 1997г. с екипа на Кристъл Палас и успява да вкара 5 гола, но тимът му изпада. След няколко години пауза, Бент отново играе футбол от най-високо ниво, но не вкарва нито веднъж за Блекбърн. По-късно през същия сезон се мести в Ипсуич и там вкарва 9 гола, но "трактористите" изпадат. Това е и въпросният сезон, в който двамата Бент водят нападението на скромния тим. Маркъс бележи още за Лестър, Евертън, Чарлтън и Уигън в елита, а след това се появява отново като футболист на Уулвърхямптън, но не вкарва нито веднъж. Това прави Бент автор на голове отново за 6 клуба в лигата.

Питър Крауч
 Любимият на мнозина фенове на футбола дългуч също има доста пъстра кариера. Неговите добре познати изяви във Висшата лига са украсени дори с пребиваване във втора шведска дивизия, където Крауч изкарва няколко месеца и вкарва 3 гола. Той за пръв път се появява в английския елит с екипа на Астън Вила и вкарва 6 гола за почти 3 години. След това рита още за Саутхямптън, Ливърпул, Портсмут и Тотнъм, като по това време е и национал на "трите лъва". Той дори става играчът, вкарал най-бързо 20 гола за албионците. Когато навършва 30 най-сетне намира своя отбор по мярка и това е Стоук Сити. Там става част от онзи легендарен състав на "грънчарите", който всява страх в сърцата на противницте им. Легендата за "студената и дъждовна вечер в Стоук" е родена, а Крауч е главен инструмент в схемата на Тони Пюлис. Когато тимът от "бет365 Стейдиъм" все пак изпада, нападателят се присъединява към Бърнли, за да играе за последно елитен футбол, но за "виненочервените" не вкарва нито веднъж, така че той също застава на кота 6

Никола Анелка
 Има си хас футболен номад като французина да не присъства в подобен списък. В даден период от кариерата си, Анелка дори поставя рекорд, като трансферните суми, плащани за правата му, правят невиждан до тогава сбор. "Ле Сулк" обаче вкарва за всичките 6 клуба от Висшата лига, в които се състезава. Той за пръв път се появява на Острова още в средата на 90-те, когато е страшно млад, но новоназначеният мениджър на Арсенал Арсен Венгер решава да започне френската инвазия на "Хайбъри" тъкмо с него. Анелка вкарва солидно количество голове, след което е продаден на Реал Мадрид. Той се завръща на Острова през 2001г. и вкарва 4 гола за Ливърпул, а през 2002г. е закупен от Манчестър Сити, където бележи редовно в продължение на 2 сезона и половина. На по-късен етап от кариерата си французинът играе още за Болтън и Челси, а за последно се изявява по английските терени с екипа на Уест Бромич.

Крейг Белами
 Както и да го смятаме, това е футболистът, който е вкарвал попадения за най-много отбори от английската Висша лига. Белами е една доста противоречива фигура от футболния фолклор на Острова, но пък трябва да кажем, че той е вкарвал във всеки клуб, за който се е състезавал. Уелсецът, който е юноша на Норич, за пръв път се появява в елита с екипа на Ковънтри. След като вкарва 6 гола за сезона, той е трансфериран в Нюкасъл, където заформя страхотно партньорство с легендата Алан Шиърър. Следващата му дестинация е Блекбърн, а множеството му голове на "Иуд Парк" дори му осигуряват преминаване в Ливърпул. Там обаче Белами се забърква в пиянски скандал и е продаден на Уест Хям. Минава и през Манчестър Сити, от където, след един добър сезон, е преотстъпен на втородивизионния Кардиф. Тъкмо това е последният клуб, за който Белами бележи във Висшата лига и това става през сезон 2013/14 - неговият последен в професионалната кариера. Така Крейг вкарва за общо 7 отбора от Висшата лига!


Гласували: 11, рейтинг: 4.8

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?