Извинения и треньорска самоирония - разкритията зад неотсъдения гол-фантом на Шефилд Юнайтед

Не бе изминало и едно полувреме от първия мач в подновенaта след точно 100 дни Висша лига, a превърналият се във все по-редовно полемичен VAR отново изплува с нови осъдителни заглавия във водещите английски издания. Повод за новия порой от упреци бе поразителен инцидент в 42-рата минута на мача Астън Вила - Шефилд Юнайтед, в който системата за видеонаблюдение, както и технологията на голлинията за отчитане на попадения, не отсъдиха наглед редовен гол за гостите от Шефилд. Основна фигура в този трагикомичният момент беше норвежкият вратар на бирмингамци Ориан Ниланд, който се оплете в собствената си мрежа с топка в ръце след прехвърлящо центриране на Оливър Норууд. Макар ситуацията щателно да бе повторена от поне 3 ъгъла за зрителите гол все пак не бе присъден от рефера Майкъл Оливър. Секунди след протестите на “остриетата” арбитърът дори еднозначно посочи към часовника си, който бе индикирал, че топката не бе преминала голлинията с целия си обем.

Непонятното на пръв поглед решение впоследствие получи своето обяснение. Минути след края на мача, завършил 0-0, технологичната компания за ястребов поглед Hawk-eye излезе с извинително становище, в което обясни причините за грешното решение, взето от Оливър.

“По време на мача не бе получен сигнал за гол на часовника (на главния арбитър) или потвърждение в слушалката, съгласно протокола за отсъждане на голове. Седемте камери разположени по трибуните около вратарското поле не успяха да отчетат позицията на топката поради разположението на защитниците, вратаря и страничната греда. Подобен тип на преграждане на визуалния път на камерите не бе виждан до момента във всички над 9,000 мача, в който системата Hawk-eye е била в употреба. Hawk-eye безрезервно се извинява на Висшата лига, Шефилд Юнайтед и всички останали, които бяха засегнати от този инцидент.”

Това е и първият случай, в който отговорните за видео повторенията излизат със извинение за своя игрова неточност. Ощетеният треньор на Шефилд Крис Уайлдър пък не спести раздразнението си от поредния случай, в който VAR ощетява отбора му в първия им сезон от 2007 година обратно във Висшата лига.

“Няма как да не съм разочарован. Общо 7 камери не успяха да уловят ситуацията,” възмути се Уайлдър в интервюто си след края на мача. “Когато гостувахме на Тотнъм през миналата година отсъдиха засада на Джон Лундстрам заради големия пръст на крака му, който беше зад линията на отбраната. Тогава бях принуден да стоя под проливния дъжд на Уайт Харт Лейн 10 минути, докато обявят крайното решение. Не разбирам защо да не изчакам 10 минути и в Бирмингам. Изявлението (на компанията Hawk-eye) беше публикувано и беше безпрецедентно, невероятно. Преди мача се шегувах по повод лошите решения, които бяха отсъдени против нас досега и дори се обзаложих, че не е изключено и днес да станем свидетели на нещо подобно. Чаках да видя дали някой от Стокли Парк (б.а. централата за видеонаблюдение) ще покаже малко кураж и ще вземе отношение, но е явно че нито те, нито седемте камери са видели добре ситуацията. Предполагам, че в тяхна защита ще бъде обявено, че това не е било решение, което конкретно те е било нужно да вземат. ”

Междувременно телевизионен футболен водещ на Sky Sports Джейми Реднап разкри, че е дочул разговор между съдиите на полувремето, в който главният арбитър Оливър признава за грешката си.

“Често говорим за това, че технологията на голлинията е безпогрешна, но днес това определено не беше така. На полувремето дочухме от съблекалнята на реферите главния съдия, който каза, че часовникът му впоследствие е отчел гол. Очевидно имаме проблем с Hawk-eye, който явно днес си беше взел почивен ден.”

Припомняме, че VAR беше официално въведен във Висшата лига в началото на настоящата кампания, а технологията за отчитане на топки, преминали голлинията, се използва от сезон 2013/14 година насам.

Гласували: 6, рейтинг: 4.3