Помните ли кога за последно в немската Първа Бундеслига имаше шампион, различен от Байерн Мюнхен? Ще трябва да се върнем до 2012г., когато отборът на Борусия Дортмунд успешно защити завоюваната година по-рано Сребърна салатиера. Възпитаниците на Юрген Клоп спечелиха две поредни титли на страната, а през 2013г. достигнаха и финал в Шампионската лига.
В наши дни подобни успехи изглеждат доста малко вероятни. След напускането на Клоп, "жълто-черните" така и не са успявали да покорят върха в Германия, нито пък да предприемат подобен европоход. За тяхно огромно съжаление, в онзи финал през 2013г. те загубиха от големия враг Байерн Мюнхен.
Ето какво се случи с футболистите на тима, които взеха участие във въпросния двубой.
Вратар: Роман Вайденфелер
Високият 190см страж направи феноменален сезон, но във финала допусна да бъде надигран от Ариен Робен в самия край на срещата, което костваше трофея на Борусия. Вайденфелер пристигна в клуба през 2002г., като първо бе резерва на Йенс Леман, но след неговото напускане се превърна в абсолютен титуляр. Вратарят окачи бутонките през 2018г., записвайки 453 мача за Борусия, което го поставя на второ място по този показател след легендата Михаел Цорк. В момента Вайденфелер е на 40 години е международен посланник на клуба.
Десен защитник: Лукаш Пишчек
Една от най-добрите сделки, които Борусия някога са правили. Полският бранител пристигна на "Сигнал Идуна Парк" през 2010г. със свободен трансфер от столичния Херта. От тогава до сега, той е изиграл 382 мача с жълто-черната фланелка и е реализирал 16 гола. Пишчек е футболист на Борусия до 30 юни 2021г., когато ще напусне и ще се присъедини към родния си полски Гокжалковиче-Здрож.
Централен защитник: Невен Суботич
Сръбският гигант бе абсолютен феномен в отбраната на Дортмунд, но той така и не осъществи мечтания трансфер в голям европейски колос, макар интересът към него да бе доста сериозен. Вместо това Суботич бе отдаден под наем в Кьолн, а след това продаден на Сент-Етиен. Игра още за Унион Берлин и Денизлиспор. В момента е собственост на австрийския елитен Райндорф Алтак. На 32 години, сърбинът има в 263 мача за Борусия.
Централен защитник: Матс Хумелс
Кариерата на бранителя е поредица от пътешествия между Мюнхен и Дортмунд. Юноша на Байерн, Хумелс подписа с Борусия Дортмунд през 2009г. и остана на "Сигнал Идуна Парк" до 2016г., когато "баварците" си го откупиха обратно за крупната сума от 35 милиона евро. След 3 години в Байерн, немският национал изпадна в немилост и от Борусия отново си го поискаха. Така той се завърна в Дортмунд срещу 37 милиона евро. Вече е на 32, но продължава да носи жълто-черната фланелка. Има 396 мача за клуба.
Ляв защитник: Марсел Шмелцер
Бившият немски национал бе на върха на възможностите си през сезон 2012/13 и заслужено бе титуляр за Борусия във финала. За негово съжаление, поредица от травми ограничаваха изявите му все повече и повече. В даден момент той дори бе клубен капитан, но доброволно се отказа от лентата, тъй като в по-голямата част от срещите гледаше от трибуните. Шмелцер все още е играч на Борусия с изиграни 367 мача, но през сезон 2020/21 не записа нито един двубой на сметката си. Договорът му изтича през лятото, така че той по всяка вероятност ще прекрати кариерата си, тъй като е на 33 години.
Централен халф: Свен Бендер
Един от най-работливите играчи в схемата на Юрген Клоп. За огромно съжаление, съдбата на Свен Бендер бе силно подобна на тази на Марсел Шмелцер. Поредица от травми, някои от които доста сериозни, така и не му позволиха да се утвърди като несменяем титуляр в схемата на Борусия след въпросния финал. След като изигра едва 8 мача за сезон 2016/17, Свен напусна клуба и се присъедини към своя брат-близнак Ларс в Байер Леверкузен. За Борусия изигра 224 мача. Свен и Ларс обявиха, че ще прекратят кариерите си през това лято, докато са на едва 32 години.
Централен халф: Илкай Гюндоган
Това е и човекът, отбелязал попадението за Борусия във финала през 2013г., макар и от дузпа. Още в началото на следващия сезон обаче, Гюндоган претърпя тежка травма в гърба и пропусна около 1 година от кариерата си. Все пак успя да върне старата си форма и през 2016г. бе продаден на Манчестър Сити за 20 милиона паунда. Той изигра 157 мача за Борусия, в които отбеляза 15 гола. В момента Гюндоган е един от основните футболисти на "гражданите", както и на немския национален отбор.
Дясно крило: Якуб Блашчиковски
Полският национал изкара цели 8 сезона на "Сигнал Идуна Парк", преди да напусне и да заиграе във Фиорентина. За Борусия, той записа внушителните 253 мача и 32 гола. Мощните му набези по дясното крило все още стряскат сънищата на неговите опоненти в тази зона. След 1 сезон във Флоренция, Блашчиковски се завърна в Бундеслигата и подписа с Волфсбург. В момента е на 35 години и се подвизава в един от бившите си клубове Висла Краков, където е и главен акционер след финансовия колапс на Висла.
Атакуващ халф: Марко Ройс
Безспорно един от най-талантливите футболисти в немския футбол за последните 10 години. След като направи изключително силен сезон за Борусия и повтори това постижение и през 2013/14, той трябваше да изтърпи разочарованието да пропусне Световното първенство през 2014г., което Германия спечели, поради контузия. Честите травми се превърнаха в негов постоянен спътник. Когато е здрав, Ройс продължава да демонстрира феноменални игри, но често е в лазарета. Все още е футболист на Борусия, като е изиграл 315 мача за клуба.
Ляво крило: Кевин Гроскройц
Неуморният флангови футболист бе един от най-постоянните в състава. Той се изявяваше еднакво добре както по крилото, така и като защитник. Отявлен фен на Борусия от дете, Гроскройц стана жертва на собствената си глупост. Формата му спадна, а той се забърка в няколко пиянски скандала. През септември 2015г. бе продаден на Галатасарай, където не записа нито един мач, заради административни проблеми. Игра още за Щутгарт и Дармщрадт. В момента е на 32 и се подвизава в скромния Бовингхаузен в аматьорските немски лиги.
Централен нападател: Роберт Левандовски
Излишно е да споменаваме как се разви кариерата на Лева след злополучния финал. Година по-късно той напусна Борусия като свободен агент и подписа с Байерн, където подобрява рекорд след рекорд. За "жълто-черните" записа 187 мача и 103 гола, но в Мюнхен статистиката му е далеч по-брутална - 294 гола в 329 двубоя. Полякът е на второ място във вечната голмайсторска ранглиста на Първа Бундеслига, където отстъпва само на легендата Герд Мюлер. Все пак Левандовски подобри постижението на "Бомбардира на нацията" за най-много голове за един сезон, забивайки 41 попадения за 2020/21, което му осигури и Златната обувка.
Резерви:
Юлиан Шийбер
Нападателят изкара едва 2 сезона на "Сигнал Идуна Парк", в които изигра 57 мача и вкара 6 гола. След това игра и за Херта, а от 2018г. насам е "пенсионер".
Нури Шахин
Турският халф също има няколко периода в Борусия. Във въпросния мач той игра като преотстъпен от Реал Мадрид. След това отново се завърна в Дортмунд за постоянно, а в последствие игра още и за Вердер. В момента е играч на Анталяспор.
Неизползвани резерви:
Мичел Лангерак
Вратарят така и не се пребори за титулярно място в Борусия и в момента е футболист на японския Нагоя.
Фелипе Сантана
Това бе последният му двубой като играч на Борусия. След това заигра за местния враг Шалке, а в момента рита за бразилския Шапекоензе.
Себастиан Кейл
Беше капитан на клуба в даден период от кариерата му. Отказа се през 2015г. В момента е директор в клуба.
Оливер Кирх
Така и не стана първи избор за Борусия. Прекрати кариерата си през 2016г. като играч на Падерборн.
Мориц Лайтнер
Едва на 20 по време на финала. В момента Лайтнер е футболист на английския Норич, но не изигра нито един мач за сезона.
Контузени:
Марио Гьотце
Златното момче на немския футбол. След края на сезон 2012/13, Гьотце се присъедини към Байерн, а година по-късно отбеляза гола, който спечели Световната купа за Германия. След това обаче кариерата му тръгна надолу. Низ от травми и спадове във формата бързо прекратиха авантюрата му в Байерн и той се завърна с подвита опашка в Дортмунд. Там обаче лошият късмет продължи да го преследва и през 2020г. се премести в ПСВ Айндховен.