Какво се случи с играчите на Борусия Дортмунд от финала в ШЛ през 2013г.

Какво се случи с играчите на Борусия Дортмунд от финала в ШЛ през 2013г.

 Помните ли кога за последно в немската Първа Бундеслига имаше шампион, различен от Байерн Мюнхен? Ще трябва да се върнем до 2012г., когато отборът на Борусия Дортмунд успешно защити завоюваната година по-рано Сребърна салатиера. Възпитаниците на Юрген Клоп спечелиха две поредни титли на страната, а през 2013г. достигнаха и финал в Шампионската лига.

 В наши дни подобни успехи изглеждат доста малко вероятни. След напускането на Клоп, "жълто-черните" така и не са успявали да покорят върха в Германия, нито пък да предприемат подобен европоход. За тяхно огромно съжаление, в онзи финал през 2013г. те загубиха от големия враг Байерн Мюнхен.

 Ето какво се случи с футболистите на тима, които взеха участие във въпросния двубой.

Вратар: Роман Вайденфелер
 Високият 190см страж направи феноменален сезон, но във финала допусна да бъде надигран от Ариен Робен в самия край на срещата, което костваше трофея на Борусия. Вайденфелер пристигна в клуба през 2002г., като първо бе резерва на Йенс Леман, но след неговото напускане се превърна в абсолютен титуляр. Вратарят окачи бутонките през 2018г., записвайки 453 мача за Борусия, което го поставя на второ място по този показател след легендата Михаел Цорк. В момента Вайденфелер е на 40 години е международен посланник на клуба.

Десен защитник: Лукаш Пишчек
 Една от най-добрите сделки, които Борусия някога са правили. Полският бранител пристигна на "Сигнал Идуна Парк" през 2010г. със свободен трансфер от столичния Херта. От тогава до сега, той е изиграл 382 мача с жълто-черната фланелка и е реализирал 16 гола. Пишчек е футболист на Борусия до 30 юни 2021г., когато ще напусне и ще се присъедини към родния си полски Гокжалковиче-Здрож. 

Централен защитник: Невен Суботич
 Сръбският гигант бе абсолютен феномен в отбраната на Дортмунд, но той така и не осъществи мечтания трансфер в голям европейски колос, макар интересът към него да бе доста сериозен. Вместо това Суботич бе отдаден под наем в Кьолн, а след това продаден на Сент-Етиен. Игра още за Унион Берлин и Денизлиспор. В момента е собственост на австрийския елитен Райндорф Алтак. На 32 години, сърбинът има в 263 мача за Борусия.

Централен защитник: Матс Хумелс
 Кариерата на бранителя е поредица от пътешествия между Мюнхен и Дортмунд. Юноша на Байерн, Хумелс подписа с Борусия Дортмунд през 2009г. и остана на "Сигнал Идуна Парк" до 2016г., когато "баварците" си го откупиха обратно за крупната сума от 35 милиона евро. След 3 години в Байерн, немският национал изпадна в немилост и от Борусия отново си го поискаха. Така той се завърна в Дортмунд срещу 37 милиона евро. Вече е на 32, но продължава да носи жълто-черната фланелка. Има 396 мача за клуба.

Ляв защитник: Марсел Шмелцер
 Бившият немски национал бе на върха на възможностите си през сезон 2012/13 и заслужено бе титуляр за Борусия във финала. За негово съжаление, поредица от травми ограничаваха изявите му все повече и повече. В даден момент той дори бе клубен капитан, но доброволно се отказа от лентата, тъй като в по-голямата част от срещите гледаше от трибуните. Шмелцер все още е играч на Борусия с изиграни 367 мача, но през сезон 2020/21 не записа нито един двубой на сметката си. Договорът му изтича през лятото, така че той по всяка вероятност ще прекрати кариерата си, тъй като е на 33 години.

Централен халф: Свен Бендер
 Един от най-работливите играчи в схемата на Юрген Клоп. За огромно съжаление, съдбата на Свен Бендер бе силно подобна на тази на Марсел Шмелцер. Поредица от травми, някои от които доста сериозни, така и не му позволиха да се утвърди като несменяем титуляр в схемата на Борусия след въпросния финал. След като изигра едва 8 мача за сезон 2016/17, Свен напусна клуба и се присъедини към своя брат-близнак Ларс в Байер Леверкузен. За Борусия изигра 224 мача. Свен и Ларс обявиха, че ще прекратят кариерите си през това лято, докато са на едва 32 години.

Централен халф: Илкай Гюндоган
 Това е и човекът, отбелязал попадението за Борусия във финала през 2013г., макар и от дузпа. Още в началото на следващия сезон обаче, Гюндоган претърпя тежка травма в гърба и пропусна около 1 година от кариерата си. Все пак успя да върне старата си форма и през 2016г. бе продаден на Манчестър Сити за 20 милиона паунда. Той изигра 157 мача за Борусия, в които отбеляза 15 гола. В момента Гюндоган е един от основните футболисти на "гражданите", както и на немския национален отбор. 

Дясно крило: Якуб Блашчиковски
 Полският национал изкара цели 8 сезона на "Сигнал Идуна Парк", преди да напусне и да заиграе във Фиорентина. За Борусия, той записа внушителните 253 мача и 32 гола. Мощните му набези по дясното крило все още стряскат сънищата на неговите опоненти в тази зона. След 1 сезон във Флоренция, Блашчиковски се завърна в Бундеслигата и подписа с Волфсбург. В момента е на 35 години и се подвизава в един от бившите си клубове Висла Краков, където е и главен акционер след финансовия колапс на Висла.

Атакуващ халф: Марко Ройс
 Безспорно един от най-талантливите футболисти в немския футбол за последните 10 години. След като направи изключително силен сезон за Борусия и повтори това постижение и през 2013/14, той трябваше да изтърпи разочарованието да пропусне Световното първенство през 2014г., което Германия спечели, поради контузия. Честите травми се превърнаха в негов постоянен спътник. Когато е здрав, Ройс продължава да демонстрира феноменални игри, но често е в лазарета. Все още е футболист на Борусия, като е изиграл 315 мача за клуба.

Ляво крило: Кевин Гроскройц
 Неуморният флангови футболист бе един от най-постоянните в състава. Той се изявяваше еднакво добре както по крилото, така и като защитник. Отявлен фен на Борусия от дете, Гроскройц стана жертва на собствената си глупост. Формата му спадна, а той се забърка в няколко пиянски скандала. През септември 2015г. бе продаден на Галатасарай, където не записа нито един мач, заради административни проблеми. Игра още за Щутгарт и Дармщрадт. В момента е на 32 и се подвизава в скромния Бовингхаузен в аматьорските немски лиги.

Централен нападател: Роберт Левандовски
 Излишно е да споменаваме как се разви кариерата на Лева след злополучния финал. Година по-късно той напусна Борусия като свободен агент и подписа с Байерн, където подобрява рекорд след рекорд. За "жълто-черните" записа 187 мача и 103 гола, но в Мюнхен статистиката му е далеч по-брутална - 294 гола в 329 двубоя. Полякът е на второ място във вечната голмайсторска ранглиста на Първа Бундеслига, където отстъпва само на легендата Герд Мюлер. Все пак Левандовски подобри постижението на "Бомбардира на нацията" за най-много голове за един сезон, забивайки 41 попадения за 2020/21, което му осигури и Златната обувка.


Резерви:

Юлиан Шийбер
 Нападателят изкара едва 2 сезона на "Сигнал Идуна Парк", в които изигра 57 мача и вкара 6 гола. След това игра и за Херта, а от 2018г. насам е "пенсионер".

Нури Шахин
 Турският халф също има няколко периода в Борусия. Във въпросния мач той игра като преотстъпен от Реал Мадрид. След това отново се завърна в Дортмунд за постоянно, а в последствие игра още и за Вердер. В момента е играч на Анталяспор.


Неизползвани резерви:

Мичел Лангерак
 Вратарят така и не се пребори за титулярно място в Борусия и в момента е футболист на японския Нагоя.

Фелипе Сантана
 Това бе последният му двубой като играч на Борусия. След това заигра за местния враг Шалке, а в момента рита за бразилския Шапекоензе.

Себастиан Кейл
 Беше капитан на клуба в даден период от кариерата му. Отказа се през 2015г. В момента е директор в клуба.

Оливер Кирх
 Така и не стана първи избор за Борусия. Прекрати кариерата си през 2016г. като играч на Падерборн.

Мориц Лайтнер
 Едва на 20 по време на финала. В момента Лайтнер е футболист на английския Норич, но не изигра нито един мач за сезона.


Контузени:

Марио Гьотце
 Златното момче на немския футбол. След края на сезон 2012/13, Гьотце се присъедини към Байерн, а година по-късно отбеляза гола, който спечели Световната купа за Германия. След това обаче кариерата му тръгна надолу. Низ от травми и спадове във формата бързо прекратиха авантюрата му в Байерн и той се завърна с подвита опашка в Дортмунд. Там обаче лошият късмет продължи да го преследва и през 2020г. се премести в ПСВ Айндховен. 
 


Гласували: 9, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Испанската доминация година по година
Отново местят финала на Шампионската лига?
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Меси със страхотно попадение срещу Бенфика (видео)
Ерлинг Холанд с гола на седмицата (видео)
Сане порази Барселона за 2:0 с този страхотен пробив (видео)
Новата генерация: Дарвин Нунес
Драма след 90-ата мин: късните голове, които класираха Реал Мадрид и Виляреал
Нови проблеми за Юве след краха срещу Виляреал
Лудият хеттрик на Бензема срещу ПСЖ (видео)
Мбапе порази Реал Мадрид... отново (видео)
Ето фалът от съотборник, който може да изкара Мбапе реванша в ШЛ (видео)
Влахович вкара след 34 секунди игра при дебюта си в ШЛ (видео)
Двете крайности днес: голът на Роналдо и дузпата на Меси (видео)
Меси вкара страхотен гол срещу Брюж (видео)
Най-красивите български голове в евротурнирите
От всички ъгли: поразителната задна ножица на Лева (видео)
Фрапантната грешка на Виляреал и голът на Роналдо (видео)
Ерик тен Хаг – треньорът с мисия
Най-резултатните 11 в историята на Шампионската лига