Какво се случи с кариерата на всеки носител на приза "Най-добър играч на сезона" в Чемпиъншип

Какво се случи с кариерата на всеки носител на приза "Най-добър играч на сезона" в Чемпиъншип

 Всеки комарджия ще ви каже, че Чемпиъншип е изключително трудна за прогнозиране лига. Често се случва пълни аутсайдери да пробиват до зоната на плейофите, а в същото време прясно изпаднали от елита тимове се провалят с гръм и трясък и едвам отървават кожите от това да се сринат още по-надолу във футболната йерархия на Острова.

 Доста трудно предвидимо е и кой футболист ще спечели приза "Най-добър играч на сезона", точно поради липсата на ясно изразени фаворити. Обикновено това е някой от ключовите играчи на отбора, който печели промоция. Също така за мнозина това означава и трансфер в някой по-голям клуб.


 Каква е съдбата на всеки един носител на наградата, откакто тя бе представена през 2006г? Тъкмо това ще проследим тук.

2006: Фил Ягиелка (Шефийлд Юнайтед)
 Спокойно можем да кажем, че бранителят записа невероятен прогрес през последните 15 години. Произлязъл от школата на "остриетата", Ягиелка помогна за тяхната промоция през сезон 2005/06, записвайки 46 мача и 8 гола. Юнайтед изкара едва 1 сезон в елита и веднага изпадна обратно, но бранителят, който дори бе ползван и като вратар, доказа качествата си и във Висшата лига и бе привлечен в състава на Евертън. След 12 години на "Гудисън Парк", Ягиелка се завърна в Шефийлд, като в момента вече е на 37 години и ролята му в тима през настоящата кампания бе доста периферна. Освен това той записа и 40 мача за националния отбор на Англия.

2007: Джейсън Кумас (Уест Бромич)
 Уелският офанзивен полузащитник направи няколко страшно силни кампании в Чемпиъншип, но сезон 2006/07 бе най-добрият от всички. Мнозина не знаят, че Кумас е юноша на Ливърпул и е играл рамо до рамо с футболисти като Майкъл Оуен и Стивън Джерард в академията на мърсисайдци. Той бе ключов за промоцията на "дроздовете" през 2004/05, а през 2006/07 бе абсолютен властелин на второто ниво на английския футбол, записвайки 9 гола и 11 асистенции за тима. Веднага след като грабна наградата "Най-добър играч на сезона", той бе закупен от елитния Уигън за 5,3 милиона паунда. За националния отбор на Уелс има 34 мача и 10 гола, а през 2015г. прекрати кариерата си.

2008: Кевин Филипс (Уест Бромич)
 Както може би се досещате, въпреки усилията на Кумас, Уест Бром не успя да влезе в елита след загуба във финалния плейоф. Това доведе до излизането на сцената на ветерана Кевин Филипс. Острието вече бе на 35 години, но това не му попречи да си припомни славните дни, в които успя да грабне дори "Златната обувка" на Европа с екипа на Съндърланд през 1999/00. Филипс заби 22 гола в 35 мача за сезон 2007/08 и този път Уест Бромич си осигуриха промоция във Висшата лига, а нападателят бе провъзгласен за "Най-добър играч на сезона" в Чемпиъншип. Учудващо, "дроздовете" го оставиха да си тръгне, когато договорът му изтече през лятото. Филипс игра до 40-годишна възраст, като за последно носи екипа на Лестър Сити.

2009: Силван Ебанс-Блейк (Уулвърхямптън)
 Един от мнозината, произлезли от школата на Манчестър Юнайтед, които не се утвърдиха в тима на сър Алекс Фъргюсън. След кратко лутане, той намери своя дом на "Молиню", където изкара цели 6 сезона, а през 2008/09 беше над всички в Чемпиъншип. Уулвс стигнаха до промоция във Висшата лига, а Ебанс-Блейк им помогна с 24 гола и 7 асистенции в 41 мача. За негово съжаление животът в елита изобщо не бе благосклонен към него и за следващите 3 сезона той вкара още едва 10 пъти. Когато "вълците" отново изпаднаха в Чемпиъншип, той бе оставен да напусне и игра още в редица тимове от по-ниските дивизии на Острова, докато окачи бутонките през миналото лято.

2010: Кевин Нолан (Нюкасъл)
 Безспорно най-силните дни на този толкова талантлив халф бяха в тима на Болтън в периода 1999-2009. Когато все по-често Нолан започна да получава критики относно формата си, той реши да напусне и се премести в изпадналия в немилост Нюкасъл в Чемпиъншип. Дебютната му кампания за "свраките" бе изключително силна. Той сформира изключителен тандем с нападателя на тима Анди Керъл, като двамата собственоръчно изведоха "джордитата" до промоция обратно в елита. Нолан завърши кампанията със 17 гола и 4 асистенции в 44 мача и бе награден за най-добър в дивизията. Следващият му сезон също бе много силен, но след като помогна на "свраките" да се задържат във Висшата лига, той се завърна в Чемпиъншип и подписа с Уест Хям, които също изведе до промоция. За последно Нолан игра за Нотс Каунти в Лига 2 през 2016/17, преди да се откаже от футбола.



2011: Адел Таарабт (КПР)
 Можем единствено да съжаляваме, че мароканецът така и не продължи добрата си форма от сезон 2010/11, когато той поставяше стандартите във второто ниво на английския футбол. След една година като преотстъпен в КПР, "обръчите" го откупиха от Тотнъм и Таарабт мигновено блесна. Бърз, техничен и със силен удар, мароканецът изглеждаше като перфектния футболист. В 44 мача за сезона, той заби невероятните 19 и подаде за още 21 гола на своите. Това абсолютно заслужено му спечели званието "Най-добър играч за сезона". За съжаление той не успя да пренесе формата си и във Висшата лига. Там вкара едва 2 гола, като междувременно успя да се скара с мениджъра Нийл Уорнак и да си навлече гнева на съотборниците си. Таарабт остана на "Лофтус Роуд" до 2015г., след което бе продаден на Бенфика, където се намира и до момента, но често е отдаван под наем или записва мачове в Б-отбора на "орлите".

2012: Рики Ламбърт (Саутхямптън)
 Снажният таран изкара изключително дълго време в ниските нива на английския футбол, преди най-сетне да покаже на какво е способен. След години в Лига 1 и Лига 2, той най-сетне стана собственост на падналия Саутхямптън през 2009г. Ламбърт мигновено започна да бележи като луд. Два пъти бе избиран в отбора на сезона в Лига 1, а когато "светците" спечелиха промоция за Чемпиъншип, Рики отново успя да блесне, помагайки на тима си само за 2 години да се изкачи с 2 нива по-нагоре. Саутхямптън се завърнаха във Висшата лига, а Ламбърт стана голмайстор на Чемпиъншип с 27 гола. Той също така даде и 14 асистенции, спечелвайки званието "Най-добър играч на сезона". Нападателят остана на "Сейнт Мерис" още 2 години, продължавайки добрата си форма, което му донесе трансфер в любимия му отбор Ливърпул. По-късно игра в Уест Бромич и Кардиф, преди да се откаже през 2017г.

2013: Матей Видра (Уотфорд)
 Сезон 2012/13 бе истински фурор за "стършелите". Те разполагаха с нападатели като Трой Дийни и привлечения под наем от Удинезе чешки щурмовак Матей Видра. Дуото отбеляза общо 39 гола и осигури на Уотфорд място в плейофите, но това не бе достатъчно. Тимът от "Викъридж Роуд" загуби финала от Кристъл Палас след изпълнение на дузпи. Освен 20-те си гола, Видра даде и 8 асистенции, което бе достатъчно да бъде отличен за най-добър в Чемпиъншип за сезона. През следващата година той отново бе даден под наем, този път в елитния Уест Бромич, но не успя да повтори постижението си. След това се завърна в Уотфорд и отново направи феноменален сезон, но така и не бе ползван във Висшата лига. В момента е футболист на Бърнли.

2014: Дани Ингс (Бърнли)
 "Виненочервените" успяха да спечелят промоция във Висшата лига за сезон 2013/14, въпреки че не бяха сред фаворитите. Тяхното космическо нападение, състоящо се от огромния Сам Воукс и нисичкия Дани Ингс, бе изключително резултатно. Воукс може и да вкара 20 гола, но Ингс наниза 21 и подаде за още 7, което бе достатъчно да му спечели наградата за най-добър за сезона. В дебютния си сезон в елита, нападателят успя отново да достигне двуцифрен брой голове и бе привлечен от Ливърпул. Серия от тежки травми опорочиха престоя му на "Анфийлд", но през настоящата кампания Ингс излгежда като прероден. В момента той е футболист на Саутхямптън и успя да вкара рекордните за него 22 гола във Висшата лига, като остана едва на 1 попадения от "Златната обувка", която отиде в ръцете на Джейми Варди.

2015: Патрик Бамфорд (Мидълзбро)
 Завършилият Алма матер нападател е истински номад в английския футбол. Бамфорд е юноша на Нотингам Форест, но доста млад бе прилапан от тима на Челси. Той така и не изигра нито един мач за "сините", които постоянно го отдаваха под наем тук и там. След престои в МК Донс и Дарби Каунти, Бамфорд най-сетне успя да покаже на какво е способен през сезон 2014/15, когато се подвизаваше в Мидълзбро. Той успя да добута ривърсайдци до плейофите, забивайки 17 гола и асистирайки за още 5, което му помогна да спечели наградата за най-добър за сезона, изпреварвайки Деле Али от МК Донс. Боро обаче пропусна да спечели финала срещу Норич и Бамфорд бе върнат в Челси. Той игра още като преотстъпен в Кристъл Палас, Норич и Бърнли. През 2017г. той се завърна в Мидълзбро, а в момента е футболист на Лийдс.

2016: Андре Грей (Бърнли)
 През лятото на 2015г. отборът на Бърнли направи изумително разумен трансфер с привличането на нападателя на Брентфорд Андре Грей за сумата от 6 милиона паунда. Той направи фамозен сезон и заби 23 гола в 43 мача за "виненочервените", добавяйки и 10 асистенции. Тимът от "Търф Моор" спечели промоция за Висшата лига, а Грей бе отличен като "Най-добър за сезона" в Чемпиъншип. За съжаление той не успя да повтори постижението си и в елита, вкарвайки 9 попадения. През 2017г. Грей отказа да поднови договора си с Бърнли и бе продаден на Уотфорд за неоповестена сума, но за 3 сезона при "стършелите" той е отбелязал общо 14 гола.

2017: Антони Нокар (Брайтън)
 Спокойно можем да кажем, че до момента това е най-силният сезон на французина в цялата му кариера. Той има богата визитка, като е играл във френската Лига 2 с екипа на Гингам и в белгийския елит със Стандарт Лиеж. В Англия той има опит и като футболист на Лестър Сити, а през януари 2016г. е закупен от Брайтън. Сезон 2016/17 е страшно успешна за "чайките", тъй като те успяват да си спечелят промоция за Висшата лига за пръв път в историята си. Нокар блести над всички със своите 15 гола и 8 асистенции, което му печели и отличието за най-добър в Чемпиъншип. За съжаление следващите 2 сезона на французина изобщо не са успешни. Той е даден под наем във Фулъм, а през януари 2020г. е и продаден перманентно на "котиджърс".

2018: Раян Сесеньон (Фулъм)
 За таланта на младия англичанин се говори доста отдавна. Бърз и техничен, с отличен ляв крак, Сесеньон може да се изявява еднакво добре и като защитник, и като крило. Треньорът, който за пръв път му дава път в мъжкия състав на Фулъм, е добре познатият ни Славиша Йоканович. Бързакът не го разочарова, особено през сезон 2017/18, когато забива внушителните 16 гола и записва още 8 асистенции. Той дава и ключовия пас за гола на Фулъм във финалния плейоф, който връща лондончани във Висшата лига. Разбира се, Сесеньон е отличен като най-добър за сезона. Въпреки че кампанията в елита не е чак толкова успешна за него, той си осигури трансфер в Тотнъм на стойност 25 милиона паунда.

2019: Теему Пуки (Норич)
 Подробно сме разказали за кариерата на нисичкия финландец ТУК. След солидна обиколка из Европа и престои в първенства като немското, испанското, шотландското и датското, Пуки най-сетне намери правилния отбор за себе си в лицето на втородивизионния Норич, когато пристигна на "Кероу Роуд" през лятото на 2018г. Въпреки скептицизма не феновете, той пасна като дялан камък в нападението на "канарчетата", регистрирайки забележителните 29 гола на сметката си. Това му донесе "Златната обувка" на Чемпиъншип, а десетте асистенции в добавка му помогнаха да спечели и приза "Най-добър играч на сезона". Кампанията в елита започна отлично за Пуки и той дълго време бе сред най-одумваните имена в лигата, но формата му постепенно спадна и в крайна сметка Норич изпадна обратно в Чемпиъншип.

2020: TBD


Гласували: 6, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?