Най-красивите български голове в евротурнирите

Голове в синьо, червено, зелено, оранжево, черно-бяло, червено-черно, черно-жълто. Над 50 години на български попадения в международните турнири на Стария континент, преоблечени във всякакви клубни багри и застинали като пищен букет в спомените на младо и старо. От лютите съветски сражения на Локомотив София за Купата на УЕФА в края на 70те години на миналия век до сблъсъците на Лудогорец в групите на Лига Европа и до днес; от задните ножици на Йордан Тодоров “Тъча” до гола-красавец на бижутера Христо Йовов срещу напетите французи - представяме ви нашия своеобразен албум на най-изящните и естетически изумително изработени голове, отбелязвани от родните ни отбори в Европа.

Следващите ни предложения не са подредени в хронологичен ред или класация, не включват само родни футболисти и определено не дръзват да изчерпват дори част от десетките други ювелирни голове, попарили противниковите вратари и останали в носталгичния мавзолей на най-красивите голове. За сметка на това обаче те ще ви върнат назад по коловоза на времето, припомняйки попадения незаличимо запечатани в съзнанието на родния запалянко.

Атанас Михайлов - Начко
Локомотив (София) - Динамо (Киев)
⅛-финал за Купата на УЕФА, първи мач, 1979 година

Нито старите ленти, нито лошото качество на записите не могат да затрият дирята, която “Начко” Михайлов остава не само в родния, но и в международния дутбол. Извадка от филма, посветен на Михайлов гласи: “Хората го обичаха така, както той обичаше футбола. Страховитата му левачка вкара повече, отколкото пропусна. Филигранните корнери донесоха 12 директни гола за Локомотив. А дрибълът му носеше аристократична насмешка към неуспяващите да го сритат бранители.”

Мачът срещу киевчани е пословичен, дори баснословен. Столичният “Локомотив” се изправя срещу не кой да е, а действащия съветски шампион и скорошен носител на КНК Динамо (Киев) на Валери Лобановски. По това време строгата директива на народната власт разпорежда да се запазят топлите взаимоотношения със СССР и да се оставят киевчани да се класират безпроблемно на четвъртфиналите. Указанията обаче не трогват локомотивци, които още в първия мач нанасят гръмко поражение на съперника си именно с въпросния гол на Михайлов. Макар впоследствие на Начко да му се забранява да играе в ревашна от комунистическите ни лидери, а на уредения унгарски рефер да се обещава цветен телевизор като благодарност за благосклонните му отсъждания, определеният от съветските вестници като “квартален отбор” Локомотив пада само с 1:2 в Киев. Тъкмо Начко Михайлов влиза като смяна през второто полувреме и дава тон за единствения български гол, класирал ги на четвъртфиналист в Европа.

Мариян Огнянов
Левски (София) - Челси
Групова фаза на Шампионска лига, 2006 година

Първият български гол в групите на Шампионска лига. Търпението за него продължава чак до 89-ата минута във втория кръг, когато една атака с едва три докосвания отприщва близо 30,000 сини фенове на стадион “Георги Аспарухов”. Естетически голът във вратата на Петър Чех продължава да ласкае за богатството на талант след родните редици, а дори само изпълнението му добавя както към уменията на 19-годишния Огнянов, така и към доводите за прозвището на така умело асистиралия Христо Йовов, по прякор “Бижутера.”

Христо Йовов
Левски (София) - Олимпик (Марсилия)
Групова фаза на Купата на УЕФА, 2005 година

Още един легионер от може би последното наистина силно българско поколение на Левски. Роденото в Своге крило беше основен компонент в състава на Станимир Стоилов за онзи първи съществен пробив на “сините” в Европа през новия век. А дори подгизналия терен в квартал Подуяне и заприличалия на горско тресавище терен във вечерта на 1 декември не отне от фиността, с която Йовов фалцово прехвърли премръзналия и слисан Фабиен Бартез. Изпълнение, което до края на мача не успява да бъде повторено нито от Франк Рибери, нито от Самир Насри, които така и не смогват да променят нулата срещу името на своя отбор.

Йордан Минев
Лудогорец Разград - Базел
Групова фаза на Шампионската лига, 2014 година

Попадението, което в последствие ще роди едно от най-пословични интервюта от своя голмайстор: “Те всичките голове са ми така. Като няма какво да я правя - бия и тя влиза.” Още по-парадоксалното тук е, че голът е едва първи за Минев за 3 години в разградския шампион, а докрая ще се окаже и единствен със зелената фланелка за над 100 изиграни срещи на пазарджишкия ляв бек. Тъкмо той обаче се оказва и победен за жадуваната първа победа на български отбор сред елита на Европа.

Спас Делев
Динамо (Москва) - ЦСКА (София)
Плейоф за влизане в групите на Купата на УЕФА, 2009 година

Да сражиш московски гранд насред Москва, в решителен мач, предоставящ квота за евротурнир, и то след пълен обрат е рядка аномалия за който и да е роден отбор. А да отбележиш за обрата след плонж с глава за всичките ти 1 метър и 69 сантиметра ръст си е направо нечувано. Тези контрааргументи определно не са сред мислите на нападателя Спас Делев в мача-реванш с Динамо. Бърза контраатака извежда бързоногия национал в позиция на рядък за него отскок и удар с глава. Секунди по-късно армейци, съвсем различни от съседния московски гранд, ликуват след изравнения гол на ВТБ Арена.

Йордан Тодоров
Локомотив (Пловдив) - Витес (Арнем)
Втори квалификационен кръг на Лига Европа

Орисията на Тодоров, познат още като “Тъча”, е да отбележи първия гол в мача именно след изпълнение на тъч от свой съотборник. Тъкмо той дава тон за отпора, който пловдивчани оказват на холандския Витес с Вилфред Бони, Марко ван Хинкел и Патрик ван Аарнхолт в състава си. Озовал се в позицията на таран, юношата на Марица (Пловдив) се извърта и шутира през рамо, за да изравни само минута след гола на гостите и току пред трибуната с фенове на “смърфовете”. Локомотивци изостанават на цели 4 пъти в срещата, играна в Ловеч, но въпреки това не отдъхват до 92-рата минута, когато изравняват отново за крайното 4-4.

Бьорн Йонсен
Литекс (Ловеч) - Йелгава
Първи квалификационен кръг на Лига Европа, 2015 година

Самото участие на Литекс в евротурнирите през онзи сезон е под сянката на решението на БФС да не дадат лиценз на завършилия на трето място през изминалата кампания Локомотив (София) за сметка ловчанлии, водени по това време от Красимир Балъков. Нападателят Йонсен пък тъкмо е пристигнал в редиците на тима. Изравнителният му гол още в първото му евродомакинство е изкусно произведение на футболната игра. Спринтирайки и само с едно докосване норвежецът прехвърля стъписания латвийски вратар от границата на наказателното поле за да изравни, но дори и това му изпълнение не помага на “оранжевите”, които са елиминирани според правилото за по-малко голове, отбелязани на чужд терен.

Клаудио Кешеру
Лудогорец (Разград) - ЦСКА (Москва)
Групова фаза на Лига Европа

Еврогол, след който Лудогорец Арена ехти дълго. Минутата е 52-ра, резултатът през второто полувреме продължава да набъбва закономерно за българите, а руснаците са в истински ступор. Антон Недялков дава центриране далеч от самия тъч, което намира превъзходно волето с ляв крак на румънеца Кешеру. Плонжът на Игор Акинфеев е абсолютно напразен. Впоследствие руснакът ще разплита топката още два пъти от мрежата си след головия порой и хеттрик на нападателя, а тъкмо въпросното попадение е номинирано и за най-красиво в първия кръг на групите на турнира.

Ето и още от нашите предложения за красиви български евроголове.