Обикновено по това време на годината има лятна пауза не само в Англия, но и в повечето европейски първенства. Това е и времето, в което се прави оценка дали е била успешна изминалата кампания за клубовете или не, дали трансферите са се отплатили и дали мениджърите са си свършили работата.
Тази година обаче е малко по-различно. Повечето топ първенства продължават да се играят, след като няколко месеца почиваха заради пандемията от коронавирус. Това включва и така любимата на много хора Висша лига, където се дават най-сериозни суми за трансфери всяка година. Въпреки че сезонът все още не е приключил, ние вече можем да посочим 10 сериозни трансферни издънки, който английските клубове направиха през 2019г.
Ето ги и тях:
10) Жоелинтон, Нюкасъл
Представете си да пръснете цялата си хазна за някой нападател и той да вкара точно 2 гола за сезона. Е, точно това се случи с Нюкасъл, които похарчиха 40 милиона паунда за бразилеца Жоелинтон - нов клубен рекорд. Той пристигна от Хофенхайм, където също не блестеше с кой знае колко много голове, но представянето му с екипа на "джордитата" наистина е апокалиптично. Вярно е, че някои нападатели са ценни с друго за отборите си, но Жоелинтон не демонстрира почти нищо в рамките на цял сезон, с което да оправдае дори част от похарченото за него. Изглежда Висшата лига се оказа прекалено голям залък за неговата уста, така че по всяка вероятност Нюкасъл ще търсят друго решение на проблемите си в атака за следващата кампания.
9) Давид Луиш, Арсенал
От къде да започна? Трансферът на кариоката на "Емирейтс" за само 8 милиона паунда изглеждаше доста изгоден, но скоро се разбра защо от градския съперник Челси толкова лесно са се разделили с къдрокосия защитник. През сезона Луиш показа много неща, но сигурността далеч не бе сред тях. Изключително рисков и разконцентриран, бразилецът коства на своя отбор загубата на една торба точки, като същевременно изкара и солиден брой мачове извън състава заради наказания. Може би черешката на тортата бе представянето му срещу Манчестър Сити в първия ден след подновяването на шампионата, където влезе на пожар като резерва, подари 1 гол на "гражданите", направи дузпа и бе изгонен с червен картон. Въпреки това обаче той получи предложение за нов договор, което едва ли някой фен на "артилерстите" може да си обясни.
8) Уесли, Астън Вила
Всичко, което казахме за Жоелинтон, до голяма степен важи и тук. През миналото лято Астън Вила донякъде повториха безразборното харчене на пари, което направи Фулъм година по-рано, за да се подсили в почти всички зони. Най-солидната сума бе платена на белгийския Брюж за бразилския нападател Уесли. Кариоката обаче далеч не оправда очакванията и заби само 5 гола в 21 мача, преди да претърпи тежка травма, която го извади от игра за заключителните мачове за сезона. Отсъствието на Уесли може да се превърне в ключово, тъй като Вила са под чертата и е голяма вероятността да изпаднат от Висшата лига, след което пък толкова неразумно похарчените пари за трансфера и заплатата на кариоката сериозно ще натежат през следващия сезон в Чемпиъншип.
7) Андре Гомеш, Евертън
След доста безуспешен сезон в Барселона, португалецът сякаш преоткри себе си в Евертън. Той първо изкара 2018/19 като преотстъпен, а през миналото лято "карамелите" платиха 22,5 милиона паунда, за да го привлекат за постоянно. Само че тогава започнаха и мъките. Представянето на Андре Гомеш нямаше нищо общо с това от предната кампания и той все по-често се задържаше на резервната скамейка. Сякаш скоростта и интензитета на Висшата лига многократно надхвърляха неговите възможности. Развитието на сезона бе още по-ужасно за него, когато той получи онази ужасяваща травма след сблъсък с Хюн-мин Сон в мач срещу Тотнъм, което го изкара от игра за няколко месеца.
6) Жоао Кансело, Манчестър Сити
Едва ли някой разбра защо "гражданите" похарчиха цели 55 милиона паунда за португалския десен бранител, след като той записа едва 15 мача за сезона. Идеята на Пеп Гуардиола да има истинска конкуренция на поста и евентуално Кансело да измести от там Кайл Уокър претърпя сериозен провал. Бранителят започна в точно 11 мача като титуляр, а в останалите влизаше от пейката. Със сигурност може да се каже, че Кансело е доста по-класен от човека, който замина в обратната посока, Данило, но в никакъв случай не може да се категоризира трансферът му на "Етихад" като "успешен", та дори и "задоволителен".
5) Че Адамс, Саутхямптън
Поредният нападател, който не оправдава очакванията. Адамс никога не се е славел като някоя брутална голова машина, но след като отбеляза 22 гола за сезон 2018/19 в Чемпиъншип с екипа на Бирмингам, това определено привлече вниманието на елитните тимове към него. Саутхямптън бяха "щастливците", които платиха 15 милиона паунда за правата му, но нападателят започна като титуляр в едноцифрен брой мачове, а в останалото време се появяваше като резерва. В 25 срещи до тук, Адамс има един-единствен гол на сметката си, но пък той падна в мрежата на Манчестър Сити при победата на "светците" с 1:0 на 5 юли. Сериозна роля за ограничените изяви на Че има и феноменалната форма на Дани Ингс, който бележи като луд през сезона.
4) Танги Ндомбеле, Тотнъм
Още един рекорден трансфер за клуб от Висшата лига. Само за 1 сезон престой в Олимпик Лион, Ндомбеле успя да увеличи цената си цели 6 пъти и бе продаден за 55 милиона паунда плюс още 9 милиона във формата на бонуси. Началото за французина бе колебливо, което бе нормално на фона на това, че той изведнъж се озова в най-силната лига на света, но вместо да свикне с динамичния английски футбол, той бе обвинен от собствения си мениджър Жозе Моуриньо в липса на професионализъм. Двамата влязоха в сериозен конфликт и дори се стигна до там Ндомбеле да заяви, че повече няма да играе за Тотнъм, докато Специалния е на треньорския пост. Предстои да видим какво ще се случи с младия французин през идния трансферен прозорец.
3) Дани Уелбек, Уотфорд
Това, че бившият нападател на Манчестър Юнайтед разочарова с изявите си, не е новина за никого. Уелбек изглеждаше като обещаващ млад играч в последните години на сър Алекс Фъргюсън на "Олд Трафорд", но многото травми, които получаваше, не му даваха да влезе в добра форма. След като бе продаден на Арсенал злочестите му продължиха и така през лятото на 2019г. той се озова в Уотфорд със свободен трансфер. За съжаление дебютният му сезон при "стършелите" отново бе труден, а голът, който Уелбек вкара срещу Норич преди няколко дни, бе негов първи в английския елит от почти 2 години насам. До момента той е изиграл 14 мача, като, ако е здрав, може да увеличи бройката на 17.
2) Роберто, Уест Хям
За да добиете бърза представа за формата на испанския вратар, веднага ще кажем, че той изкара в клуба едва няколко месеца, преди да бъде засилен под наем в Алавес. Роберто пристигна на "Лондон Стейдиъм" като свободен агент през лятото от Еспаньол и бе призван да замести трайно контузения Лукаш Фабиански. Испанецеът обаче сякаш повече помагаше на опонентите на "чуковете", отколкото им пречеше. Той допусна леки голове в мачовете срещу Евертън, Шефийлд Юнайтед и Нюкасъл, а в двубой с Бърнли директно прати топката в собствената си врата. Това наложи Уест Хям да започнат да пускат в игра друг нов вратар - Дейвид Мартин, който се справяше далеч по-удачно.
1) Патрик Кутроне, Уулвърхямптън
Италианските нападатели рядко се представят успешно във Висшата лига и настоящият сезон е типичен пример за това. Отборът на Уулвърхямптън стана известен с доста класните играчи, които успява да привлече напоследък и тъкмо затова "вълците" са въвлечени в борбата за зона "Шампионска лига". За съжаление Кутроне се оказа най-ужасната им сделка, откакто те се завърнаха в елита през 2018г. Нападателят бе закупен за 16 милиона паунда, но за един полусезон изигра 24 мача, в които отбеляза едва 3 гола. Бързо стана ясно, че италианецът изобщо няма да успее да се нагоди към Висшата лига и бе изпратен обратно в родината си под наем във Фиорентина. Кутроне е едва на 22 години, така че има доста време, за да се докаже при "вълците", но поне до момента трасферът му на "Молиню" изглежда като пълен провал.
БОНУС:
Мойс Кийн
Младият нападател имаше доста добър завършек на сезон 2018/19 - дебютира за националния отбор на Италия и започна все по-често да бележи за Ювентус, но по някакви причини бе продаден през лятото и то в първенство, което е изключително трудно за нападателите от Ботуша - Висшата лига. Евертън броиха за него близо 30 милиона евро и скоро съжалиха за мултимилионната си инвестиция. Кийн изигра 26 мача за сезона до тук, като успя да отбележи един-единствен гол и той бе през януари срещу Нюкасъл. В това време обаче, той успя да се забърка в няколко скандала. През ноември бе изваден от първия отбор заради проблеми с дисциплината, а когато се завърна в игра, временният мениджър Дънкан Фъргюсън направи празна смяна с него и то на "Олд Трафорд" срещу Манчестър Юнайтед. Още тогава се заговори, че италианецът ще бъде върнат в родината си през лятото.