Най-престижният клубен турнир – Шампионската лига, дава право на най-заслужилите отбори из Европа да мерят сили едни срещу други. Чарът на тази надпревара е, че често противопоставя привидно напълно неравностойни клубове, но изходът от срещите между тях е непредвидим. В днешната статия ще ви припомним най-паметните победи на аутсайдерите в „турнира на богатите“.
Барселона 1:2 Рубин Казан (2009/10)
Доскоро много футболни привърженици вярваха, че това бе най-голямата победа на малък отбор срещу далеч по-силен от него противник. Дори в годините, през който Барса доминираше световния футбол под ръководството на Пеп Гуардиола, тимът имаше и своите спадове, а загубата от Рубин (Казан) бе истински шок. Ранен гол-шедьовър на Александър Рязанцев смълча целия „Камп Ноу“, а в началото на първото полувреме Златан Ибрахимович върна паритета в мача, само за да бъде спечелен от руския тим след попадение на Гьокдениз Карадениз.
Депортиво Ла Коруня 4:0 Милан (2003/04)
Приказният сезон на Депортиво Ла Коруня бе възможен именно заради тази незабравима победа над актуалния шампион в турнира Милан. Двата тима се срещнаха в четвъртфиналната фаза на турнира и всички очакваха „росонерите“ да преминат безпроблемно през испанския си съперник. Първият мач на „Сан Сиро“ потвърди тази доминация, тъй като италианският хегемон отбеляза 4 попадения срещу само 1 за СуперДепор и на пръв поглед предреши изхода и на втората среща още преди тя да е започнала. Точно тогава, обаче, немислимото чудо на „Естадио Абанка Риасор“ се случи – Депортиво се подигра с Милан и го победи със зрелищното 4:0, а култовите играчи в срещата бяха Валтер Пандиани, Хуан Карлос Валерон, Алберт Луке и Фран. Така с общ резултат 5:4 Депортиво продължаваше да мечтае за големия финал, докато феновете в Милано трябваше да се примирят, че техният любим клуб няма да защити своята титла.
Реал (Мадрид) 1:2 Шериф (Тираспол) (2021/22)
Последната голяма изненада в „турнира на богатите“, която мнозина определят като най-зрелищната победа на аутсайдер. На хартия, мач между най-титулувания отбор в Шампионската лига и молдовски дебютант в турнира би трябвало да завърши с пирова победа в полза на Реал, но всъщност Шериф успя да прикове вниманието към себе си, побеждавайки с 2:1 насред „Сантиаго Бернабеу“. Макар „белия балет“ да имаше над 30 удара, на молдовските „шерифи“ им бяха нужни 4 изстрела, 2 от които на героите Ясурбек Якшибоев и Себастиен Тил, за да осъществят най-голямата победа в историята на клуба.
Реал (Майорка) 1:0 Арсенал (2001/02)
Арсенал също са изживявали тежки моменти в Шампионската лига, като поражението от Реал (Майорка) в откриващия им мач от груповата фаза по всяка вероятност може да бъде причислен към тях. В този двубой участие за „артилеристите“ взеха именити играчи от ранга на Дейвид Сийман, Ашли Коул, Сол Кембъл, Мартин Киоун, Патрик Виера, Фреди Люнберг, Робърт Пирес, Тиери Анри и други, но тази плеяда от звезди бе победена от скромния тим на Реал (Майорка), а на таблото единствен се отчете Висенте Енгонга, който се разписа от дузпа.
АПОЕЛ (Никозия) 1:0 Лион (2011/12)
Кипърският клуб изживя огромен триумф на европейската сцена, кулминационната точка на който бе елиминирането на френския Лион след изпълнение на дузпи. В първия осминафинелен двубой като гости, АПОЕЛ изгуби срещата след единствено попадение на Александър Лаказет. На реванша в островната държава чудото стана факт, след като Густаво Мандука заличи пасива от първата среща. Така се стигна до изпълнение на наказателни удари, в което следа оставиха стражът Дионисис Хиотис, спасил 2 дузпи, и доскорошният кошмар на Левски Иван Тричковски, реализирал решаващия изстрел от бялата точка.
Селтик 2:1 Барселона (2013/14)
Още един паметен мач в категорията „Давид срещу Голиат“. Това бяха златните години на стила тики-така за Барселона и статистиката от двубоя доказа това – каталунците си размениха над 900 паса и имаха притежание над топката в близо 90% от времето. Въпреки това, играчите на Селтик бяха убийствено ефективни пред противниковата врата, в частност Виктор Уаняма и бившият играч на ЦСКА Тони Уот. Почетният гол за Барса бе реализиран от Лионел Меси в заключителните секунди на срещата.
Андерлехт 2:1 Манчестър Юнайтед (2000/01)
Дори доскорошните шампиони в надпреварата не са застраховани от провали. Макар и Манчестър Юнайтед да бе спечелил титлата през сезон 1998/99, година по-късно „червените дяволи“ допуснаха една от най-горчивите си загуби на европейската сцена. Техният съперник бе Андерлехт, а човекът във форма – Томаш Радзински. Канадският стрелец наниза 2 попадения във вратата, пазена от Фабиан Бартез, и дори реализираната дузпа от Денис Ъруин впоследствие не бе достатъчна, за да се избегне разочарованието за сър Алекс Фъргюсън и компания.
Спартак (Москва) 4:1 Арсенал (2000/01)
През същата тази кампания и друг английски клуб бе засрамен далеч от дома. В случая става въпрос за Арсенал на Арсен Венгер, който бе напълно надигран от руския Спартак (Москва) в груповата фаза на турнира. На практика началото на двубоя не предвещаваше нищо подобно, тъй като още във 2-та минута Силвиньо осигури преднина на „артилеристите“. От там нататък, обаче, срещата се превърна в голов фестивал пред една врата – първо на 2 пъти се разписа Маркао, а в края на мача се отчетоха Егор Титов и Луис Робсън.
Барселона 0:4 Динамо (Киев) (1997/98)
През този сезон Динамо (Киев) се превърна в истински кошмар за Барселона, тъй като и в двата мача от груповата фаза каталунците бяха разгромени. И ако повечето футболни фенове очакваха Барселона да си отмъсти за поражението с 0:3 в украинската столица, то срещата на Камп Ноу бе дори още по-срамна за играчите на Луис ван Гаал. Наказателна акция на Андрий Шевченко и едно попадение на вечния голмайстор Сергей Ребров оформиха крайния резултат – 4:0 за Динамо (Киев). Така общият резултат от груповата фаза между двата състава бе 0:7, но противно на всички очаквания, в полза на украинския клуб.
Брьондби 2:1 Байерн (Мюнхен) (1998/99)
Тази кампания от Шампионската лига не бе от любимите за „баварците“, а една от причините бе именно тази загуба от непретенциозния Брьондби. Надали някой фен е вярвал, че нещо подобно може да се случи до 88-ата минута, тъй като Байерн водеше в резултата с минимален аванс. Само че автогол на Томас Хелмeр и победно феноменално попадение на Алън Равън донесоха изключително престижна победа на датския клуб.
Динамо (Киев) 2:0 Реал (Мадрид) (1998/99)
Отново попадаме на Динамо (Киев), а в случая става въпрос за следващото издание на Шампионската лига. Тогава „синьо-белите“ достигнаха до рекорден за тях полуфинал, а пътят до него минаваше през другия хегемон на испанския футбол и действащ носител на Шампионската лига – Реал (Мадрид). След равенство 1:1 в Киев, двубоят в Испания остана отворен. На „Сантиаго Бернабеу“ големият герой се оказа нападателят Андрий Шевченко, който реализира 2 попадения във вратата на Бодо Илгнер, за да изпрати своя отбор на крачка от финала.
Лил 1:0 Манчестър Юнайтед (2005/06)
Макар че отборът на Манчестър Юнайтед бе пълен с емблематични и качествени играчи, в периода на мача им с Лил настроението около „Олд Трафорд“ бе сериозно нажежено. „Червените дяволи“ се намираха на 7-ата позиция във Висшата лига след 10 изиграни кръга, а много техни фенове бяха квалифицирали представянето на любимците им срещу Блекбърн Роувърс като едно от най-слабите, което някога са виждали. От друга страна, сър Алекс Фъргюсън твърдеше, че тимът му тогава бе „най-добрият във вселената“. Тези думи със сигурност не намериха потвърждение при визитата на Лил, в която французите взеха минимална победа чрез гол на Миленко Акимович. След тази загуба „червените дяволи“ изпуснаха своя шанс да се класират в елиминационната фаза на Шампионската лига за пръв път от 1995/96, а на третото място застана именно Лил. Интересното е, че през цялата групова фаза това бе единственият гол, който „мастифите“ отбелязаха.
Реал (Мадрид) 2:3 Шахтьор (Донецк) (2020/21)
Поредното включване на Реал (Мадрид), като тук дори можем да отличим и двата мача между испанския и украинския представители в Шампионската лига, тъй като и 2-те срещи бяха спечелени от Шахтьор. Победата им на „Алфредо ди Стефано“, обаче, бе далеч по-паметна поради 2 причини – домакинския фактор и начинът, по който бе постигната. До края на първото полувреме Шахтьор бе шокирал цялата футболната общественост, тъй като водеше с 3:0 в резултата с голове на Тете, Манор Саломон и автогол на Рафаел Варан. Дори и 2-те върнати попадения от Лука Модрич и Винисиус не бяха достатъчни, за да отнемат ценните 3 точки от украинския шампион.
Аякс (2018/19)
Аякс никога не може да бъде подценяван, но през последните години трудно можем да причислим хегемона на Нидерландия към фаворитите за спечелване на Шампионската лига, въпреки че са го постигнали 4 пъти през своята история. Тяхното най-паметно участие от началото на новия век несъмнено бе през сезон 2018/19, когато момчетата на Ерик тен Хаг сътворяваха изненада след изненада.
В груповата фаза на надпреварата Аякс загатна за своя потенциал, правейки 2 ремита с Байерн (Мюнхен), но истинската сензация нидерландският клуб сътвори в елиминациите. Първото препятствие пред тях бе актуалният шампион в „турнира на богатите“ – Реал (Мадрид). В мача на „Йохан Кройф Арена“ на „белия балет“ му бе доста трудно, но все пак победи с 2:1 и бе с единия крак в четвъртфиналите. Само че всичко се срина на „Сантиаго Бернабеу“ – момчетата на Ерик тен Хаг не просто надиграха столичани, но и ги разгромиха с 4:1. Попаденията бяха дело на Хаким Зиеш, Давид Нерес, Душан Тадич и Лазе Шоне. Така с общ резултат 3:5 „божите синове“ си осигуриха място на четвъртфинала, където пък трябваше да се справят с шампиона на Италия – Ювентус. Отново мачът на „ниската земя“ бе по-тежкият от двата за Аякс, тъй като завърши при равенство 1:1. Далеч от дома, обаче, Дони ван де Бек, Матиас де Лихт и компания отново демонстрираха, че този сезон е специален за тях, побеждавайки с 2:1 именно чрез голове на гореспоменатите.