Най-шокиращите победи на аутсайдери в Шампионската лига

Най-шокиращите победи на аутсайдери в Шампионската лига

 Най-престижният клубен турнир – Шампионската лига, дава право на най-заслужилите отбори из Европа да мерят сили едни срещу други. Чарът на тази надпревара е, че често противопоставя привидно напълно неравностойни клубове, но изходът от срещите между тях е непредвидим. В днешната статия ще ви припомним най-паметните победи на аутсайдерите в „турнира на богатите“.

Барселона 1:2 Рубин Казан (2009/10)

  Доскоро много футболни привърженици вярваха, че това бе най-голямата победа на малък отбор срещу далеч по-силен от него противник. Дори в годините, през който Барса доминираше световния футбол под ръководството на Пеп Гуардиола, тимът имаше и своите спадове, а загубата от Рубин (Казан) бе истински шок. Ранен гол-шедьовър на Александър Рязанцев смълча целия „Камп Ноу“, а в началото на първото полувреме Златан Ибрахимович върна паритета в мача, само за да бъде спечелен от руския тим след попадение на Гьокдениз Карадениз.

Депортиво Ла Коруня 4:0 Милан (2003/04)

 Приказният сезон на Депортиво Ла Коруня бе възможен именно заради тази незабравима победа над актуалния шампион в турнира Милан. Двата тима се срещнаха в четвъртфиналната фаза на турнира и всички очакваха „росонерите“ да преминат безпроблемно през испанския си съперник. Първият мач на „Сан Сиро“ потвърди тази доминация, тъй като италианският хегемон отбеляза 4 попадения срещу само 1 за СуперДепор и на пръв поглед предреши изхода и на втората среща още преди тя да е започнала. Точно тогава, обаче, немислимото чудо на „Естадио Абанка Риасор“ се случи – Депортиво се подигра с Милан и го победи със зрелищното 4:0, а култовите играчи в срещата бяха Валтер Пандиани, Хуан Карлос Валерон, Алберт Луке и Фран. Така с общ резултат 5:4 Депортиво продължаваше да мечтае за големия финал, докато феновете в Милано трябваше да се примирят, че техният любим клуб няма да защити своята титла.

Реал (Мадрид) 1:2 Шериф (Тираспол) (2021/22)

 Последната голяма изненада в „турнира на богатите“, която мнозина определят като най-зрелищната победа на аутсайдер. На хартия, мач между най-титулувания отбор в Шампионската лига и молдовски дебютант в турнира би трябвало да завърши с пирова победа в полза на Реал, но всъщност Шериф успя да прикове вниманието към себе си, побеждавайки с 2:1 насред „Сантиаго Бернабеу“. Макар „белия балет“ да имаше над 30 удара, на молдовските „шерифи“ им бяха нужни 4 изстрела, 2 от които на героите Ясурбек Якшибоев и Себастиен Тил, за да осъществят най-голямата победа в историята на клуба.

Реал (Майорка) 1:0 Арсенал (2001/02)

 Арсенал също са изживявали тежки моменти в Шампионската лига, като поражението от Реал (Майорка) в откриващия им мач от груповата фаза по всяка вероятност може да бъде причислен към тях. В този двубой участие за „артилеристите“ взеха именити играчи от ранга на Дейвид Сийман, Ашли Коул, Сол Кембъл, Мартин Киоун, Патрик Виера, Фреди Люнберг, Робърт Пирес, Тиери Анри и други, но тази плеяда от звезди бе победена от скромния тим на Реал (Майорка), а на таблото единствен се отчете Висенте Енгонга, който се разписа от дузпа.

АПОЕЛ (Никозия) 1:0 Лион (2011/12)

 Кипърският клуб изживя огромен триумф на европейската сцена, кулминационната точка на който бе елиминирането на френския Лион след изпълнение на дузпи. В първия осминафинелен двубой като гости, АПОЕЛ изгуби срещата след единствено попадение на Александър Лаказет. На реванша в островната държава чудото стана факт, след като Густаво Мандука заличи пасива от първата среща. Така се стигна до изпълнение на наказателни удари, в което следа оставиха стражът Дионисис Хиотис, спасил 2 дузпи, и доскорошният кошмар на Левски Иван Тричковски, реализирал решаващия изстрел от бялата точка.

Селтик 2:1 Барселона (2013/14)

 Още един паметен мач в категорията „Давид срещу Голиат“. Това бяха златните години на стила тики-така за Барселона и статистиката от двубоя доказа това – каталунците си размениха над 900 паса и имаха притежание над топката в близо 90% от времето. Въпреки това, играчите на Селтик бяха убийствено ефективни пред противниковата врата, в частност Виктор Уаняма и бившият играч на ЦСКА Тони Уот. Почетният гол за Барса бе реализиран от Лионел Меси в заключителните секунди на срещата.

Андерлехт 2:1 Манчестър Юнайтед (2000/01)

  Дори доскорошните шампиони в надпреварата не са застраховани от провали. Макар и Манчестър Юнайтед да бе спечелил титлата през сезон 1998/99, година по-късно „червените дяволи“ допуснаха една от най-горчивите си загуби на европейската сцена. Техният съперник бе Андерлехт, а човекът във форма – Томаш Радзински. Канадският стрелец наниза 2 попадения във вратата, пазена от Фабиан Бартез, и дори реализираната дузпа от Денис Ъруин впоследствие не бе достатъчна, за да се избегне разочарованието за сър Алекс Фъргюсън и компания.

Спартак (Москва) 4:1 Арсенал (2000/01)

 През същата тази кампания и друг английски клуб бе засрамен далеч от дома. В случая става въпрос за Арсенал на Арсен Венгер, който бе напълно надигран от руския Спартак (Москва) в груповата фаза на турнира. На практика началото на двубоя не предвещаваше нищо подобно, тъй като още във 2-та минута Силвиньо осигури преднина на „артилеристите“. От там нататък, обаче, срещата се превърна в голов фестивал пред една врата – първо на 2 пъти се разписа Маркао, а в края на мача се отчетоха Егор Титов и Луис Робсън.

Барселона 0:4 Динамо (Киев) (1997/98)

 През този сезон Динамо (Киев) се превърна в истински кошмар за Барселона, тъй като и в двата мача от груповата фаза каталунците бяха разгромени. И ако повечето футболни фенове очакваха Барселона да си отмъсти за поражението с 0:3 в украинската столица, то срещата на Камп Ноу бе дори още по-срамна за играчите на Луис ван Гаал. Наказателна акция на Андрий Шевченко и едно попадение на вечния голмайстор Сергей Ребров оформиха крайния резултат – 4:0 за Динамо (Киев). Така общият резултат от груповата фаза между двата състава бе 0:7, но противно на всички очаквания, в полза на украинския клуб.

Брьондби 2:1 Байерн (Мюнхен) (1998/99)

 Тази кампания от Шампионската лига не бе от любимите за „баварците“, а една от причините бе именно тази загуба от непретенциозния Брьондби. Надали някой фен е вярвал, че нещо подобно може да се случи до 88-ата минута, тъй като Байерн водеше в резултата с минимален аванс. Само че автогол на Томас Хелмeр и победно феноменално попадение на Алън Равън донесоха изключително престижна победа на датския клуб.

Динамо (Киев) 2:0 Реал (Мадрид) (1998/99)

 Отново попадаме на Динамо (Киев), а в случая става въпрос за следващото издание на Шампионската лига. Тогава „синьо-белите“ достигнаха до рекорден за тях полуфинал, а пътят до него минаваше през другия хегемон на испанския футбол и действащ носител на Шампионската лига – Реал (Мадрид). След равенство 1:1 в Киев, двубоят в Испания остана отворен. На „Сантиаго Бернабеу“ големият герой се оказа нападателят Андрий Шевченко, който реализира 2 попадения във вратата на Бодо Илгнер, за да изпрати своя отбор на крачка от финала.

Лил 1:0 Манчестър Юнайтед (2005/06)

 

 

 Макар че отборът на Манчестър Юнайтед бе пълен с емблематични и качествени играчи, в периода на мача им с Лил настроението около „Олд Трафорд“ бе сериозно нажежено. „Червените дяволи“ се намираха на 7-ата позиция във Висшата лига след 10 изиграни кръга, а много техни фенове бяха квалифицирали представянето на любимците им срещу Блекбърн Роувърс като едно от най-слабите, което някога са виждали. От друга страна, сър Алекс Фъргюсън твърдеше, че тимът му тогава бе „най-добрият във вселената“. Тези думи със сигурност не намериха потвърждение при визитата на Лил, в която французите взеха минимална победа чрез гол на Миленко Акимович. След тази загуба „червените дяволи“ изпуснаха своя шанс да се класират в елиминационната фаза на Шампионската лига за пръв път от 1995/96, а на третото място застана именно Лил. Интересното е, че през цялата групова фаза това бе единственият гол, който „мастифите“ отбелязаха.

Реал (Мадрид) 2:3 Шахтьор (Донецк) (2020/21)

 Поредното включване на Реал (Мадрид), като тук дори можем да отличим и двата мача между испанския и украинския представители в Шампионската лига, тъй като и 2-те срещи бяха спечелени от Шахтьор. Победата им на „Алфредо ди Стефано“, обаче, бе далеч по-паметна поради 2 причини – домакинския фактор и начинът, по който бе постигната. До края на първото полувреме Шахтьор бе шокирал цялата футболната общественост, тъй като водеше с 3:0 в резултата с голове на Тете, Манор Саломон и автогол на Рафаел Варан. Дори и 2-те върнати попадения от Лука Модрич и Винисиус не бяха достатъчни, за да отнемат ценните 3 точки от украинския шампион.

Аякс (2018/19)

 

 

 

 Аякс никога не може да бъде подценяван, но през последните години трудно можем да причислим хегемона на Нидерландия към фаворитите за спечелване на Шампионската лига, въпреки че са го постигнали 4 пъти през своята история. Тяхното най-паметно участие от началото на новия век несъмнено бе през сезон 2018/19, когато момчетата на Ерик тен Хаг сътворяваха изненада след изненада.

 В груповата фаза на надпреварата Аякс загатна за своя потенциал, правейки 2 ремита с Байерн (Мюнхен), но истинската сензация нидерландският клуб сътвори в елиминациите. Първото препятствие пред тях бе актуалният шампион в „турнира на богатите“ – Реал (Мадрид). В мача на „Йохан Кройф Арена“ на „белия балет“ му бе доста трудно, но все пак победи с 2:1 и бе с единия крак в четвъртфиналите. Само че всичко се срина на „Сантиаго Бернабеу“ – момчетата на Ерик тен Хаг не просто надиграха столичани, но и ги разгромиха с 4:1. Попаденията бяха дело на Хаким Зиеш, Давид Нерес, Душан Тадич и Лазе Шоне. Така с общ резултат 3:5 „божите синове“ си осигуриха място на четвъртфинала, където пък трябваше да се справят с шампиона на Италия – Ювентус. Отново мачът на „ниската земя“ бе по-тежкият от двата за Аякс, тъй като завърши при равенство 1:1. Далеч от дома, обаче, Дони ван де Бек, Матиас де Лихт и компания отново демонстрираха, че този сезон е специален за тях, побеждавайки с 2:1 именно чрез голове на гореспоменатите.

 

 


Гласували: 8, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Испанската доминация година по година
Отново местят финала на Шампионската лига?
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Меси със страхотно попадение срещу Бенфика (видео)
Ерлинг Холанд с гола на седмицата (видео)
Сане порази Барселона за 2:0 с този страхотен пробив (видео)
Новата генерация: Дарвин Нунес
Драма след 90-ата мин: късните голове, които класираха Реал Мадрид и Виляреал
Нови проблеми за Юве след краха срещу Виляреал
Лудият хеттрик на Бензема срещу ПСЖ (видео)
Мбапе порази Реал Мадрид... отново (видео)
Ето фалът от съотборник, който може да изкара Мбапе реванша в ШЛ (видео)
Влахович вкара след 34 секунди игра при дебюта си в ШЛ (видео)
Двете крайности днес: голът на Роналдо и дузпата на Меси (видео)
Меси вкара страхотен гол срещу Брюж (видео)
Най-красивите български голове в евротурнирите
От всички ъгли: поразителната задна ножица на Лева (видео)
Фрапантната грешка на Виляреал и голът на Роналдо (видео)
Ерик тен Хаг – треньорът с мисия
Най-резултатните 11 в историята на Шампионската лига