Отборът, който доби световна популярност през пандемията

Отборът, който доби световна популярност през пандемията

 Датата е 13 март, а годината - 2020. Футболната Асоциация на Англия взима решение, до което едва ли някой през сезона е подозирал, че може да се стигне. Силните хора на Острова решават да прекъснат първенството, заради разразилата се за дни пандемия от коронавирус. 

 Така английското първенство се присъединява към Серия "А", Ла Лига, Първа Бундеслига и Лига 1, които вече са обявили пауза в шампионатите, докато заразата бъде овладяна. Футболни асоциации по цял свят следват примера на големите 5 и прекъсват първенствата си. Със скоростта на ураган, футбол спира да се играе на цялата планета, но един човек не е притеснен от тревожните информации за все повече заразени и починали хора.

 Неговото име е Александър Лукашенко и той е президент на Беларус. Държавният глава, който дърпа конците в бившата съветска република от далечната 1994г. та чак до наши дни, решава да не се поддаде на глобалната паника, обхванала земното кълбо. Той дава зелена светлина за началото на сезона в местната Премиер лига, който по програма трябва да започне на 19 март.

 В пълен контраст със скования от ужас свят, Лукашенко заявява, че най-доброто лекарство за вируса е усърдната работа и карането на трактори. "По-добре да умрем прави, отколкото на колене." Освен това президентът предлага на своите сънародници да тровят вируса с водка и често къпане.

 Така изведнъж беларуското първенство се превръща в единственото в света (заедно с тези на Никарагуа и Таджикистан), което предлага футболни мачове. Интересът към него нараства главоломно, тъй като масово спортните телевизии няма какво да излъчват, така че те се надпреварват да купуват правата на местната Премиер лига.

 Поне за няколко седмици, Реал Мадрид, Барселона, Ливърпул, Байерн и Ювентус са изместени по популярност от Динамо Минск, БАТЕ Борисов и Шахтьор Солигорск. Освен че първенството върви по график, Лукашенко дори не вкарва нито забрана, нито ограничаване на посещаемостта на срещите. 

 "Да виждате коронавирус тук?" - заявява президентът и сочи премръзналите зрители, стекли се на стадиона, за да подкрепят любимците си, въпреки минусовите температури. 

 Вероятно беларуските клубове са заработили огромно повишаване на приходите от ТВ права, но един отбор получи и многократно увеличение на своите фенове в чужбина. Неговото име е ФК Слуцк. Създаден през 1998г., скромният клуб от едноименния град няма много с какво да се похвали, тъй като се появява в елита чак през 2014г.

 За негово щастие обаче, името "Слуцк" се оказва страшно забавно на англоговорящата част от света. В буквален превод, Слуцк (Slutsk) значи "лека жена; такава, която си е лягала с много мъже". Феновете не само разбират за съществуването на Слуцк, но и това набързо се превръща в новия им любим клуб, поне докато останалите първенства са замразени.

 И ако до преди пандемията скромният тим е имал най-много неколцина привърженика извън границите на Беларус, то само за седмица те се превръщат в хиляди. Броени дни след началото на шампионата, австралийци основават Фейсбук група на име "FK Slutsk Worldwide", която само за седмица събира над 1500 члена, а бройката се увеличава с всяка изминала минута.

 Новоизлюпените фенове започват да създават ново клубно лого, пишат песни и рефрени за ФК Слуцк, а освен това се чудят как да се сдобият с част от мърчъндайза на отбора, който едва ли се предлага извън границите на Беларус. Създателите на групата - момчета от австралийския град Аделаида, дори обмислят да поръчат на местна фабрика да започне да произвежда сувенири на Слуцк за местния пазар.

 Други пък събират подписка до кмета на града с молбата за побратимяването между Слуцк и Аделаида. Разбира се, този небивал интерес към ФК Слуцк кара медиите да потърсят ръководството на клуба за коментар. Представители на тима заявяват, че целият този хайп около отбора е послужил като сериозна мотивация за играчите и директорите обмислят как да отговорят на новите си фенове.

 "Ние не искаме тази необикновена история да свърши. Бихме желали тези привърженици да продължат да се интересуват от отбора след края на пандемията, дори когато топ първенствата се завърнат от карантината си. Подготвяме внимателно обмислен отговор не само до чуждестранните фенове, но и до тези, които се намират в нашата страна и които подкрепят Слуцк в тези тежки времена. Благодарим на всички ви!" - се казва в официалното изявление.

 "За пръв път ни се случва да има такъв огромен интерес към ФК Слуцк от другото полукълбо, въпреки че, например, имаме един фен от Уелс, който дойде в града ни и посети мач на отбора." - завършва текстът.

 И докато запалянковците създават мемета и пишат песни в чест на клуба, беларуските потребители на Фейсбук твърдят, че англоговорящата част на света дори не изписва името на отбора правилно. Официално, на латиница наименованието трябва да се чете Sluck, както е вписано и одобрено за използване от ООН през 2012г., но това едва ли вълнува някого.

 Новите фенове на отбора искрено се вълнуват дали Слуцк може да изненада фаворитите и да се пребори за първото място в класирането. За тяхно съжаление обаче, беларуските им любимци не се представиха добре и дори им се наложи да играят плейоф за оставането си в Премиер лигата, докато шампион за сезон 2020 стана съставът на Шахтьор Солигорск.

 В момента Фейсбук групата "FC Slutsk Worldwide" има близо 6500 члена и администраторите й продължават да следят отблизо изявите на тима, макар и от онези мрачни събития да измина над 1 година. В групата можем да намерим фенове от Австралия, Канада, Великобритания, Нова Зеландия, както и от повечето англоговорящи страни по света.

 Освен с моралната си подкрепа, международните привърженици на Слуцк подпомогнаха и финансово своите нови любимци. Само за няколко дни бе събрана сумата от 3000 долара, която да послужи за решаване на част от проблемите на клуба. Това доведе и до спонсорска сделка с украинската компания за залози "Parimatch". Също така композираната и изпята от фенове песен "We love our Slutsk" звучи на стадиона при всеки домакински мач на тима от април 2020г. до сега. 

 И докато пандемията от коронавирус върна някои клубове от водещите европейски лиги обратно в каменната ера, а други буквално фалираха, тимът на Слуцк получи своя голям шанс да блесне пред целия свят. Поредното доказателство колко велика игра е футболът. 

 

снимки: belsat.eu


Гласували: 11, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)
Роберто Карлос се завръща в игра
Как неслонимият Дънди щурмува собствената си футболна гибел
Дарби спечели точката с драматичен гол в 96-ата минута (видео)