Какво прави един клуб велик? Редицата завоювани трофеи? Огромният брой фенове по целия свят? Мултимилионните звезди, които носят екипа му? По всяка вероятност отговорът представлява комбинация от всичко изброено, така че винаги е трудно да бъдем категорични в определянето на най-великия клуб в света.
Има обаче един елитен кръг от отбори, които до този момент поне са едва седем на брой. Те се отличават от останалите по интересен и уникален показател - само те са успели да спечелят така наречения требъл, т.е. да станат шампиони на страната си, да спечелят съответната национална купа и да се окъпят в европейска слава, триумфирайки с "Ушатата".
Днес ще погледнем кои са тези седем уникални клуба.
Селтик
Изненадващо първо име, но пък по-запознатите от вас със сигурност знаят, че "детелините" са първият британски клуб, който успява да стъпи на европейския клубен връх. Това става през свръх-далечната 1967г., когато шотландците побеждават един от големите грандове на Стария континент Интер с 2:1. Успехът идва след обрат, тъй като Сандро Мацола е дал преднина на "нерадзурите", но с попадения на Томас Гемел и Томас Чалмърс, "детелините" стигат до победата. Требълът е допълнен и от триумф на домашната футболна сцена, където Селтик става шампион в тогавашната Първа шотландска дивизия и печели Купата на страната. В ролята на вицешампион и загубил финала за купата се явява големият враг Рейнджърс. Така Селтик става първият отбор в историята, постигнал златен требъл.
Аякс
Разбира се, става дума за великия отбор на Аякс от 70-те години, когато "божиите синове" са неудържими. Сезон 1971/72 остава записан със златни букви в историята на амстердамци, тъй като те постигат онова, за което мнозина само могат да мечтаят. Предвождани от легендата Йохан Кройф, Аякс помитат всичко по пътя си, като за целия сезон допускат една-единствена загуба и тя идва в мач от Ередивизи срещу Гоу Ахед Ийгълс. Това не пречи на столичани да спечелят титлата и то с убедителна преднина пред втория Фейенорд, както и да триумфират в турнира за Купата на страната след победа над Адо Ден Хааг във финала. Тези успехи са подсладени и от триумф в турнира за Европейската купа, където "божиите синове" надиграват категорично Интер с 2:0, а двата гола са дело на големия Кройф.
ПСВ Айндховен
Едно от най-майсторските изпълнения в дългата и успешна кариера на Гуус Хидинк. Сезон 1987/88 реално е неговият дебютен в треньорската професия, но завинаги ще остане в аналите като легендарен. Тимът на ПСВ Айндховен е действащ шампион на Ередивизи, но в отбора цари анархия. Голямата звезда Рууд Гулит си позволява публично да критикува ръководството и наставника Ханс Крей, което налага неговата продажба в Милан, а треньорът Крей подава оставка. Неопитният Хидинк променя негативната обстановка с магическа пръчка. Той успява да изведе "филипсите" до нов триумф в първенството и то с 9 точки преднина, както и да спечели Купата на Нидерландия след победа над Рода. Кампанията в КЕШ също се оказва успешна. ПСВ реално печели едва 3 от 9-те си мача, но това е достатъчно да триумфира с Европейслката купа след победа на дузпи на финала срещу Бенфика. Това е и единственият успех в този турнир на тима от Айндховен.
Манчестър Юнайтед
Едва ли някой привърженик на "червените дяволи" някога ще забрави неповторимия сезон 1998/99, както и драмата във финала на Шампионската лига. С наближаването на лятото на 1999г. се навършват 31 години от последния европейски триумф на Юнайтед, а въпреки успехите на домашната сцена, от мениджъра Алекс Фъргюсън се иска да покори Стария континент. В началото на кампанията едва ли някой е очаквал тъкмо това да е годината на "червените дяволи", тъй като те тръгват тежко в първенството с едва 2 победи от първите 5 мача. След това обаче те допускат едва общо 3 загуби и в крайна сметка триумфират пред големия противник в онзи период Арсенал. Турнирът за Купата на ФА също е успешен и най-старият трофей в света е завоюван след победа над Нюкасъл. Най-запомнящ се ще остане финалът в Шампионската лига, където Юнайтед успя да повали фаворита Байерн Мюнхен с 2 гола буквално в заключителните секунди, за да вдигне "Ушатата" за втори път в историята си.
Барселона
Това е единственият отбор на Стария континент, успявал да спечели златен требъл повече от веднъж. Само че каталунците не правят това през 70-те, когато в редиците им е великият Йохан Кройф, не го правят и в началото на 90-те, когато легендарният нидерландец е изградил своя Дрийм-тийм. За пръв път Барса печели требъл през сезон 2008/09, когато разполага с невероятен състав, воден от атакуващия тризъбец Анри-Меси-Ето'о. Тримата вкарват общо 100 гола за сезона във всички турнири, а "блаугранас" печелят Ла Лига с 9 точки преднина пред Реал Мадрид. Освен това те успяват да сразят Атлетик Билбао във финала за Купата на Краля и да повалят действащия шампион Манчестър Юнайтед в Шампионската лига с 2:0. Сезон 2014/15 пък е още по-доминантен, тъй като героите в атаката се сменят. Суарес, Неймар и Меси забиват общо 122 гола и отново Барса изпреварва Реал в Ла Лига, отново побеждава Билбао във финала за Купата на Краля, а в Шампионската лига триумфира срещу Ювентус.
Интер
"Нерадзурите" са имали множество легендарни състави през годините, но дори този на Еленио Ерера от 60-те не успява да завоюва златен требъл, въпреки доминацията си на Стария континент. Когато на Ботуша гръмва скандалът "Калчополи" през 2006г., звездите се подреждат в полза на Интер. Като един от малкото ненаказани тимове, "нерадзурите" стават притегателна сила за повечето класни играчи в Италия и така миланският гранд сформира един брутален отбор. Назначението на Жозе Моуриньо е последното парче в пъзела, който се нарежда по перфектен начин през сезон 2009/10. Тогава Интер успява да спечели Скудетото за 5-ти път поред, да триумфира на финала за Купата на Италия над Рома, а в Шампионската лига да проправи своя път до решаващия сблъсък. Над всички блести аржентинският голмайстор Диего Милито, който забива 30 гола за сезона, но цялостно тимът на Интер представлява една здрава скала, която помита безпощадно своите съперници. Апогеят на кампанията е финалът на лигата срещу Байерн, когато Милито изнася поредния си рецитал и отказва баварците с 2 чисти гола.
Байерн Мюнхен
Последният до момента тим, имал честта да запише златен требъл в клубната си история. Отборът на Байерн е много близо до това постижение на няколко пъти, но за последно през 2010г. е сломен от гореспоменатия състав на Интер. Сезон 2012/13 обаче представлява същински рецитал на баварците, които изиграват невероятна кампания под ръководството на ветерана Юп Хайнкес. Мюнхенци допускат едва една загуба в Бундеслигата и печелят Сребърната салатиера с феноменалните 25 точки преднина пред втория Борусия Дортмунд. Във финала за Купата на Германия Байерн отново успява да сломи съпротивата на хората на Клоп, а по ирония на съдбата този сблъсък се повтаря и във финала на Шампионската лига. Там баварците тръгват бавно и дори допускат сензационна загуба от БАТЕ Борисов, но в последствие набират инерция и в полуфиналите размазват Барселона с общ резултат 7:0. Във финалния мач хората на Хайнкес повалят и Борусия Дортмунд с 2:1 и сядат на европейския клубен връх за пръв път от 12 години.