Погроми край Босфора: Галатасарай превзе Истанбул и е шампион на Турция

В най-разгорещеното дерби от пролетния дял в турската Супер Лиг отборът на Галатасарай воден от Фатих Терим „Императора“ пречупи претендентът за първи триумф Истанбул Башаксехир с 2:1 и кръг преди края на сезона изкопчи титлата от ръцете на съгражданите си. Двата отбора влязоха в мача с идентични показатели – 19 победи в 33 мача и по 66 точки 2 кръга преди края на първенстовто.

След откриващия гол на гостите, дело на Риад Байч в 17-ата минута, мачът предложи ревностни схватки както на терена, така и край тъчлинията. Резервният вратар на „Джим Бом“ Исмаил Чипе изблъска нападателя на Башаксехир Емануел Адебайор обратно към скамейката, а секунди по-късно и двата щаба вече разтърваваха футболисти и треньори. Гръмките привърженици на Галатасарай пък съвсем не останаха безразлични на разиграващите се пред тях сцени. Секунди след отпразнувания гол на гостите запалянковците изляха градушка от хвърлени пластмасови чаши и други предмети. Играта на напрежение между играчи и фенове продължи чак до началото на второто полувреме, когато Софиан Фегули заслужено изравни с майсторска задна ножица от близко разстояние. Не минаха повече от 10 минути и жълто-червените вече водеха с 2:1 след гол на Хенри Ониекуру, а до края удържаха аванса си.

Така воденият от Терим истанбулски гранд завоюва 22-и трофей кръг преди края. По този начин дори и Галататасарай да загуби последния си мач със Сиваспор, а Истанбул Башаксехир да надделее над Аланиаспор, титлата няма да смени притежателя си, тъй като първо се гледат директните двубои между отбори с равен точков актив. Преди малко повече от месец гостите дори имаха двуцифрен аванс пред Галатасарай в таблицата, но със серия от 2 точки в 4 мача Адебайор, Робиньо, Гаел Клиши, Демба Ба, Сердар Тасчи и отбора им се изравниха с „Джим Бом“, а със загубата днес отборът с прозвището „турунджулар“ изпадна до втори в крайното подреждане.

Гласували: 3, рейтинг: 4.0

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)