До доста интересно заключение достигна австрийско проучване. Оказва се, че след прекъсването на първенствата през март и последвалото рестартиране на футбола пред празни трибуни, нервните моменти на терена са намаляли сериозно.
Според статистиката, в двубоите, изиграни пред празни трибуни, е имало с около 19,5% по-малко нерви, спречквания и крясъци по адрес на съдията от страна на футболистите и треньорските щабове. Експертите твърдят, че виковете и скандиранията от трибуните повишават тестостерона на състезателите и техните наставници, което води до по-нажежена обстановка по време на мач.
Микаел Лайтнер и Фабио Рихлан от Университета в Залцбург са автори на интересното проучване. Те са наблюдавали общо 20 мача на местния Ред Бул, 10 от сезон 2018/19, когато трибуните са пълни с фенове, и 10 от сезон 2019/20 след рестарта на пролетния дял в края на май.
Техният анализ е достигнал до заключението, че в двубоите без зрители е имало 19,5% по-малко емоционални ситуации на терена, като например гневен разговор между играчите на двата отбора или пък протести към съдията.
В мачовете с публика, реферите са замесени в 39,4% от всички документирани емоционални ситуации. При празни трибуни този процент пада до 25,2, което е намаление с 14,2%. Освен това при мачовете със зрители футболистите, щабовете и съдиите прекарват общо 41 минути и 42 секунди средно на мач, в които демонстрират емоции (разговори, подвиквания, ръкомахания), докато при липсата на фенове това време пада до 27 минути и 9 секунди.
"Без намесата на външния фактор (зрителите), футболистите и щабовете могат доста по-спокойно да се концентрират върху игровата част и доста по-рядко прибягват до спорове и влизат в дискусии, респективно с 4,7 и 5,1% при празни трибуни." - се казва още в доклада на Лайтнер и Рихлан.
Освен това са намаляли и нарушенията с около 3,8%, както и официалните предупреждения (жълти/червени картони) с 13,5%. Промяна има и в резултатността на отборите. Според статистиката, във въпросните 10 мача от сезон 2018/19 РБ Залцбург е отбелязал 28 гола, докато през сезон 2019/20, когато на трибуните няма зрители, тези цифри са скочили до 36 гола в 10 мача.
Разбира се, проучването е базирано на една единствена лига - Първа австрийска Бундеслига, както и на един конкретен отбор - Ред Бул Залцбург, така че разработчиците не твърдят, че тази формула е универсална за всички първенства и за всички отбори.