Случаят Кайл Уокър - безочлива арогантност или емоционална необходимост?

Случаят Кайл Уокър - безочлива арогантност или емоционална необходимост?

Десетки футболисти във Висшата лига вече си навлякоха упреците и гнева на широката спортна общественост, нарушавайки някои от най-елементарните мерки за сигурност, сред които забраната за събирания на публични места и строгата домашна карантина. Сред тях бяха щабът на Тотнъм и в частност Жозе Моуриньо. Португалецът неколкократно опита да поправи публичния си имидж с доброволчески труд, след като още в началото на април беше уловен да провежда нерегламентирани тренировки с играчи като Тангай Ндомбеле, Давинсон Санчес и Райън Сесеньон. В не по-малка степен се провини и Джак Грийлиш, който в края на месец март катастрофира в две паркирани коли извън Бирмингам. Инцидентът дойде ден след като капитанът на Астън Вила направи своя апел към почитателите си в социалните мрежи за прекарване на пандемията в домашни условия. Умар Ниасе от Евертън също опетни името си - сенегалецът беше уловен от полицаи да шофира своя Мерцедес по улиците на Манчестър в компанията на трима свои приятели едва 2 дни след като британското правителство забрани всякакви пътувания, който не са от първа необходимост. 


Случаят с Кайл Уокър обаче се превърна в нещо много повече от еднократен момент на прегрешение и небрежност. Първоначалното му провинение дойде на 24 март, когато в наглед заучено свое обръщение в Twitter, защитникът на Манчестър Сити призова своите 1.5 милиона почитатели в мрежата: “Стойте си вкъщи, грижете се един за друг в тези тежки времена и следете какво правят близките ви, но без да им гостувате. #StayHomeSaveLives” Въпреки загрижения си тон, впоследствие Уокър бе разкрит в това, че по-късно същия ден той бе поканил и платил над 2,500 евро за няколко компаньонки, пренощували в неговия дом. В последвалото интервю за британския The Sun една от тях убедени футболните фенове, че едно от малкото неща, които не са били практикувани във въпросната вечер е социалното дистанциране. 

Това доведе до дисциплинарно изслушване на Уокър пред Манчестър Сити и порицание от “гражданите” за “директното противоречие” между неговите действия и усилията на клуба да подкрепя Националната здравна служба. Последва и публичното видео извинение на англичанина в социалните мрежи. Същевременно пък се заговори за възможността крайният бранител да бъде изхвърлен от националния отбор на Англия за предстоящото Европейско първенство. Репутацията на Уокър понесе сериозен удар, но това далеч не бе краят на историята. 

На 8 май Уокър публикува в своя Twitter профил ново съобщение под формата на възмущение към британските медии, които продължават да “тормозят” него и семейството му. Причината бе нова пренебрежителност към превантивните мерки от негова страна, а поводът - неговото пътуване от Манчестър до Шефилд и Родъръм, за да “даде подарък за рождения ден на сестра” си, както и да се отбие до къщата на родителите си за да вземе “домашно приготвени ястия.” Но доколко наложителни и редни са били тези пътувания? И защо никъде в обръщението си той не говори за отговорността в “ролята си на модел за подражание,” каквито бяха думите в изявленията му след двете постъпки?

Междувременно суровите ограничителните разпоредби на Острова безспорно имат своето обяснение. Към днешна дата Великобритания вече изпревари Италия и Испания като европейската държава с най-много загинали вследствие на коронавируса. Смъртните случаи в цялата страна наброяват над 32,000 починали. Дори министър-председателят Борис Джонсън обяви по-рано днес, че кризисната ситуация продължава да е със степен 4-та от общо 5 и само с постепенни, но добре премерени, смекчаващи обстановката социални разпоредби моментното положение би могло да бъде преодоляно.



Все пак думите на Уокър заслужават по-внимателен прочит. В него се говори как Уокър е имал нужда да се види със сестра си и да я прегърне, тъй като тя е “един от малкото хора, на които мога да се доверя.” В изявлението футболиста също така обръща внимание за душевното си здраве: “Във времена, когато фокусът разбираемо пада върху COVID-19 се питам кога идва време да помислим за психическото ни здраве? Аз съм човешко същество с чувства на болка и тревоги като всички останали. Дори и да си в центъра на публичното внимание като професионален атлет това не значи, че си имунизиран срещу тези проблеми.”

В негова защита е налице натискът към елитните футболисти от страна на медийните очи и уши, които непрестанно следят всеки дребен детайл около тях. А с годините към таблоидите разбираемо се натрупва психическа умора и раздразнение. Но дава ли право всичко това, и до каква степен, да бъдат нарушавани правилата, валидни за всички граждани на най-пострадалата откъм смъртни случаи европейска държава? Какъв е примерът, който най-скъпият защитник в света до 2017 година дава не само на своите фенове, но и на трите си деца? 

И може би най-същественото за бъдещето на Уокър в Манчестър Сити - как би приел Пеп Гуардиола тези повторни негови действия, едва няколко седмици след като испанецът загуби своята собствена майка вследвие именно на коронавируса? 
 


Гласували: 3, рейтинг: 3.7

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?