От няколко дни в публичното пространство името на небезизвестния треньор Андре Вияш-Бояш е свързвано с "Олимпик" (Марсилия). Бившият наствник на "Порто" и "Челси" е фаворит да поеме френския гранд, след като от там официално си тръгна Руди Гарсия.
През изминалия вече сезон марсилците завършиха на пето място в Лига 1, което не се припокри нито с амбициите на собствениците, нито с очакванията на феновете и сега клубът ще се стреми към по-успешна кампания.
Дали обаче португалецът е точния човек за тази работа? От една страна, всички помним фурора, който постигна с "Порто", печелейки "Лига Европа" преди осем години, но и няма как да бъде забравено фиаското, което представляваше престоят му начело на "Челси" през сезон 2011-2012, когато той се задържа на поста по-малко от девет месеца, като си тръгна, оставяйки "сините" от Лондон на пета позиция във Висшата лига и с доста лоши изгледи за представянето в Шампионската лига. Чудото, което стори Роберто Ди Матео след това, е тема за друг разговор.
Изненадващо или не, през лятото на 2012-а Вияш-Бояш се завърна в Англия, и то отново в нейната столица, поемайки "кормилото" на "Тотнъм". Година и половина при "шпорите" не се оказа достатъчно солиден период за Андре, за да успее да убеди хората в качествата си и на "Уайт Харт Лейн". Тимът не успя да се класира за ШЛ след единствената пълна кампания на португалеца начело, а похарчените около 130 млн. евро за нови попълнения след продажбата на Гарет Бейл въобще не бяха оправдани. След първите 16 кръга на сезон 2013-2014, “Тотнъм" се намираше на седмо място в Премиършип, а една загуба с 0:5 от "Ливърпул" (дошла след поражение 0:6 от "Ман. Сити" малко по-рано през кампанията) се оказа чашата, която преля търпението на клубния президент Даниел Леви и той посочи изхода на мениджъра.
В средата на март 2014-а Вияш-Бояш отново започна работа в престижен и амбициозен клуб, този път доста по на изток. Той пое руския "Зенит" от ръцете на Лучано Спалети и успя да стигне до титлата на страната през първия си сезон. Втората му година обаче не бе толкова успешна и след като подопечният му тим завърши трети в Русия, португалецът напусна, за да търси нови предизвикателства. И ги намери в една още по-източна точка.
В края на 2016 г. той застана начело на китайския "Шанхай СИПГ" със задачата да спре дългогодишната хегемония на "Гуанджоу Евъргранде" в тамошното първенство. Познайте какво се случи година по-късно! Точно така - серията на последните си продължи с пореден трофей, а водният от Вияш-Бояш тим завърши втори с шест точки изоставане. Наставникът беше разкаран, а на негово място дойде Виктор Перейра, който успя да изведе клуба до бленувания трофей още през следващата кампания.
Сега пред Андре стои ново предизвикателство. Ясно е, че във Франция никой не смее да мечтае за титла докато арабските пачки се сипят щедро в "ПСЖ", но в Марсилия със сигурност очакват от него да върне тима в ШЛ, а и определено ще искат достойно представяне в "Лига Европа", където той направи име с "Порто" в началото на сегашното десетилетие. Вияш-Бояш обаче е рискова фигура. Триумфът му с "драконите" показва, че той като че ли е по-склонен да прави запомнящи се неща при сравнително занижени очаквания, но не и когато му бъдат представени конкретни цели за преследване. Да, стана шампион на Русия със "Зенит", но там пое състав, сглобен и разработен от Лучано Спалети, който просто се намираше в труден, но не и фатален период. Когато цялата отговорност върху селекцията и подготовката падна върху раменете на португалеца, той не успя да повтори триумфа. Периодите му в Лондон и Китай също не могат да бъдат наречени "успешни" с оглед на представянето на тимовете му спрямо амбициите, които бяха афиширани.
Ще успее ли сега Андре да възстанови реномето си на добър специалист начело на "Олимпик" (Марсилия)? Поводите за оптимизъм като че ли не са толкова много, колкото на тамошните фенове им се иска, но може пък да станем свидетели на едно паметно завръщане за Вияш-Бояш на европейската сцена. Както се казва - ще поживеем, ще видим...