снимка: @pfcludogorets1945
Здравейте, читатели! Преди всичко искам да отбележа, че съм второ поколение цесекар и тази статия ще бъде написана напълно безпристрастно и ще обясня защо е важно да се радваме на успехите на българските отбори в Европа, независимо от кой град са, понеже от цялата работа печели само и единствено България.
*Общата цена на състава на даден отбор е взета от най-титулувания спортен сайт за трансфери - transfermarket.com
Във вторник на 10.08., след поредния луд мач на Лудогорец (оценени на 37.70 млн.евро) в евротурнирите, разградчани отстраниха гръцкия колос Олимпиакос (113.28 млн.евро) и се класираха за плейофите на Шампионска лига. Това не се бе случвало от сезон 2016/17 когато отново "орлите" се бяха добрали до тази фаза, а и не само това, но и преодоляха чешкия шампион Виктория Пилзен с общ резултат 4-2 (2-2, 0-2) и влязоха в групите на най-престижния турнир.
Със всяко класиране в някой от европейските клубни надпревари се вдига националният ни коефициент. В момента той е 17.375 и сме на 27-мо място от 55 държави. Държави с коефициент малко над 27.000 имат правото да изпратят два отбора за квалификациите на ШЛ. И тук идва смислената част - да подкрепяме всеки български отбор, който играе в евротурнирите.
Безспорно през последните 10г. Лудогорец е тимът, който трупа този наш национален коефициент със своите участия, равенства и победи в мачовете от ЛЕ и ШЛ. Отбори, за които не сме вярвали, че ще видим у нас, благодарение на разградчани пристигнаха на българска земя - Арсенал, Реал Мадрид, ПСЖ, Ливърпул, Валенсия, Лацио, Интер, Милан и доста други.
Може би е малко тъжно, че в Лудогорец няма толкова изявени български футболисти, колкото ни се иска, основните от които са Кирил Десподов, Антон Недялков, Доминик Янков, Георги Терзиев, но е ясно, че качеството на нашите играчи не е на много висока ниво и те трудно могат да се преборят с опитни и класни чужденци, каквито се привличат в състава на разградчани. Тъжното е, че и в останалите ни клубове положението не е много по-различно: двама българи са титуляри в ЦСКА в лицето на Георги Йомов и Иван Турицов и малко повече в състава на Локо Пловдив - Минчев, Илиев, Карагерен, Пиргов, Витанов.
След последния път, когато Лудогорец игра в ШЛ, разградчани сякаш дадоха назад. Най-добрите им играчи бяха над 30 години и формата им спадаше - Вандерсон, Марселиньо, Дяков, Моци, Кешеру. Други пък бяха продадени - Паломино (Аталанта), Кафу (Бордо), Мисиджан (Нюрнберг), Лукас Саша (Арис).
Няколко сезона подред Лудогорец се опитваше да изгради боеспособен отбор в Европа, но за това беше нужно време. През тима минаха доста обещаващи играчи, които така и не се наложиха - Якуб Швирчок, Дан Битон, Жуниор Брандао, Талеб Тауата, Жоржиньо, Жоао Пауло, Яцек Горалски.
Този сезон обаче се наблюдава разлика. За пръв път от 5 години насам виждаме някакъв сериозен прогрес под ръководството на литовеца - Валдас Дамбраускас. Въпреки някои неубидителни мачове, на треньора му беше даден шанс да поработи с отбора, да изгради състав и виждаме, че нещата започнаха да се получават.
В първи квалификационен кръг Лудогорец отстрани с общ резултат 2:0 шампиона на Беларус - Шахтьор Солигорск (7.05млн. евро).
Във втория квалификационен кръг "орлите" посрещнаха първенеца на Словения - Мура (7.68млн.евро) и след неубедително равенство като гост, в България шампионите взеха своето с резултат от 3-1.
И дойде ред за голямото изпитание в трети кръг - гръцкия колос Олимпиакос. Домакините от разград изненадаха с представянето си в Атина и малшанс не им достигна за победа, като двубоят завърши при резултат 1-1, а в България след драматичен мач, завършил 2-2 в редовното време, Лудогорец тръшна своя именит съперник след победа с дузпи.
През лятото Лудогорец привлече цели 9 футболисти: Шакил Пинас (Ден Хааг), Клод Гонсалвеш (Жил Висенте), Дорин Ротариу (Астана), Серджиу Пад (Грьонинген), Игор Пластун се завърна от Гент, а играчите под наем - Вердон (Алавес), Текпетей (Шалке 04), Кахлина (Горица) и Десподов (Каляри) бяха закупени с постоянeн трансфер. Определено пристигналите са класни футболисти, но по-важното е, че най-добрите играчи бяха запазени в отбора - Антон Недялков, Доминик Янков, Вандерсон, Сисиньо, Каули. В момента спокойно може да кажем, че разградчани имат два отбора от играчи, които са на едно равностойно ниво, имат дълга резервна скамейка и това им позволява да дават нужната почивка на футболистите в мачовете за първенството. Това е пътят, по който се гради отбор: задържат се основните футболисти и се взимат нови, класни попълнения, които само ще вдигнат класата на отбора. И от много време насам виждаме едно ново ядро, изградено от няколко играча, които започват да дърпат отбора нагоре и това, разбира се, може само да ни радва, понеже всяка победа на български отбор в евротурнирите е огромен плюс за страната ни и нейния коефициент в евротурнирите.
Немалки са и сумите, които родните клубове получават, благодарение на европробивите на Лудогорец. Когато "орлите" за последно играха в груповата фаза на Шампионската лига, отборите от елита получиха по 328 000 лв., тези от Втора лига – по 152 000 лв., а в Трета лига – по 12 000 лв. Това определено не е достатъчно да се издържа клуб, но пък определено е една прилична допълнителна финансова инжекция, появила се от нищото.
Сега последната пречка пред разградчани за влизане в групите на най-престижния европейския турнир е шведският шампион Малмьо (26.18млн. евро). Шведите отстраниха Глазгоу Рейнджърс на Стивън Джерард с общ резултат 4-2 (2-1, 1-2) и със сигурност няма да се дадат лесно. Ние, обаче, вярваме, че е назрял моментът Лудогорец отново да заслужи участието си в груповата фаза на Шампионската лига, с което отново ще можем да приветстваме някои от най-големите футболни грандове на Стария континент по нашите географски ширини.