Завръща ли се познатият Лудогорец?

Завръща ли се познатият Лудогорец?

снимка: @pfcludogorets1945

 Здравейте, читатели! Преди всичко искам да отбележа, че съм второ поколение цесекар и тази статия ще бъде написана напълно безпристрастно и ще обясня защо е важно да се радваме на успехите на българските отбори в Европа, независимо от кой град са, понеже от цялата работа печели само и единствено България.

*Общата цена на състава на даден отбор е взета от най-титулувания спортен сайт за трансфери - transfermarket.com

 Във вторник на 10.08., след поредния луд мач на Лудогорец (оценени на 37.70 млн.евро) в евротурнирите, разградчани отстраниха гръцкия колос Олимпиакос (113.28 млн.евро) и се класираха за плейофите на Шампионска лига. Това не се бе случвало от сезон 2016/17 когато отново "орлите" се бяха добрали до тази фаза, а и не само това, но и преодоляха чешкия шампион Виктория Пилзен с общ резултат 4-2 (2-2, 0-2) и влязоха в групите на най-престижния турнир. 

 Със всяко класиране в някой от европейските клубни надпревари се вдига националният ни коефициент. В момента той е 17.375 и сме на 27-мо място от 55 държави. Държави с коефициент малко над 27.000 имат правото да изпратят два отбора за квалификациите на ШЛ. И тук идва смислената част - да подкрепяме всеки български отбор, който играе в евротурнирите. 

 Безспорно през последните 10г. Лудогорец е тимът, който трупа този наш национален коефициент със своите участия, равенства и победи в мачовете от ЛЕ и ШЛ. Отбори, за които не сме вярвали, че ще видим у нас, благодарение на разградчани пристигнаха на българска земя - Арсенал, Реал Мадрид, ПСЖ, Ливърпул, Валенсия, Лацио, Интер, Милан и доста други. 

 Може би е малко тъжно, че в Лудогорец няма толкова изявени български футболисти, колкото ни се иска, основните от които са Кирил Десподов, Антон Недялков, Доминик Янков, Георги Терзиев, но е ясно, че  качеството на нашите играчи не е на много висока ниво и те трудно могат да се преборят с опитни и класни чужденци, каквито се привличат в състава на разградчани. Тъжното е, че и в останалите ни клубове положението не е много по-различно: двама българи са титуляри в ЦСКА в лицето на Георги Йомов и Иван Турицов и малко повече в състава на Локо Пловдив - Минчев, Илиев, Карагерен, Пиргов, Витанов. 

 След последния път, когато Лудогорец игра в ШЛ, разградчани сякаш дадоха назад. Най-добрите им играчи бяха над 30 години и формата им спадаше - Вандерсон, Марселиньо, Дяков, Моци, Кешеру. Други пък бяха продадени - Паломино (Аталанта), Кафу (Бордо), Мисиджан (Нюрнберг), Лукас Саша (Арис). 

 Няколко сезона подред Лудогорец се опитваше да изгради боеспособен отбор в Европа, но за това беше нужно време. През тима минаха доста обещаващи играчи, които така и не се наложиха - Якуб Швирчок, Дан Битон, Жуниор Брандао, Талеб Тауата, Жоржиньо, Жоао Пауло, Яцек Горалски. 

 Този сезон обаче се наблюдава разлика. За пръв път от 5 години насам виждаме някакъв сериозен прогрес под ръководството на литовеца - Валдас Дамбраускас. Въпреки някои неубидителни мачове, на треньора му беше даден шанс да поработи с отбора, да изгради състав и виждаме, че нещата започнаха да се получават. 

 В първи квалификационен кръг Лудогорец отстрани с общ резултат 2:0 шампиона на Беларус - Шахтьор Солигорск (7.05млн. евро).

 Във втория квалификационен кръг "орлите" посрещнаха първенеца на Словения - Мура (7.68млн.евро) и след неубедително равенство като гост, в България шампионите взеха своето с резултат от 3-1. 

 И дойде ред за голямото изпитание в трети кръг - гръцкия колос Олимпиакос. Домакините от разград изненадаха с представянето си в Атина и малшанс не им достигна за победа, като двубоят завърши при резултат 1-1, а в България след драматичен мач, завършил 2-2 в редовното време, Лудогорец тръшна своя именит съперник след победа с дузпи.

 През лятото Лудогорец привлече цели 9 футболисти: Шакил Пинас (Ден Хааг), Клод Гонсалвеш (Жил Висенте), Дорин Ротариу (Астана), Серджиу Пад (Грьонинген), Игор Пластун се завърна от Гент, а играчите под наем - Вердон (Алавес), Текпетей (Шалке 04), Кахлина (Горица) и Десподов (Каляри) бяха закупени с постоянeн трансфер. Определено пристигналите са класни футболисти, но по-важното е, че най-добрите играчи бяха запазени в отбора - Антон Недялков, Доминик Янков, Вандерсон, Сисиньо, Каули. В момента спокойно може да кажем, че разградчани имат два отбора от играчи, които са на едно равностойно ниво, имат дълга резервна скамейка и това им позволява да дават нужната почивка на футболистите в мачовете за първенството. Това е пътят, по който се гради отбор: задържат се основните футболисти и се взимат нови, класни попълнения, които само ще вдигнат класата на отбора. И от много време насам виждаме едно ново ядро, изградено от няколко играча, които започват да дърпат отбора нагоре и това, разбира се, може само да ни радва, понеже всяка победа на български отбор в евротурнирите е огромен плюс за страната ни и нейния коефициент в евротурнирите. 

 Немалки са и сумите, които родните клубове получават, благодарение на европробивите на Лудогорец. Когато "орлите" за последно играха в груповата фаза на Шампионската лига, отборите от елита получиха по 328 000 лв., тези от Втора лига – по 152 000 лв., а в Трета лига – по 12 000 лв. Това определено не е достатъчно да се издържа клуб, но пък определено е една прилична допълнителна финансова инжекция, появила се от нищото.

 Сега последната пречка пред разградчани за влизане в групите на най-престижния европейския турнир е шведският шампион Малмьо (26.18млн. евро). Шведите отстраниха Глазгоу Рейнджърс на Стивън Джерард с общ резултат 4-2 (2-1, 1-2) и със сигурност няма да се дадат лесно. Ние, обаче, вярваме, че е назрял моментът Лудогорец отново да заслужи участието си в груповата фаза на Шампионската лига, с което отново ще можем да приветстваме някои от най-големите футболни грандове на Стария континент по нашите географски ширини. 

 


Гласували: 9, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Испанската доминация година по година
Отново местят финала на Шампионската лига?
Футболните величия, спечелили всичко във футбола
Меси със страхотно попадение срещу Бенфика (видео)
Ерлинг Холанд с гола на седмицата (видео)
Сане порази Барселона за 2:0 с този страхотен пробив (видео)
Новата генерация: Дарвин Нунес
Драма след 90-ата мин: късните голове, които класираха Реал Мадрид и Виляреал
Нови проблеми за Юве след краха срещу Виляреал
Лудият хеттрик на Бензема срещу ПСЖ (видео)
Мбапе порази Реал Мадрид... отново (видео)
Ето фалът от съотборник, който може да изкара Мбапе реванша в ШЛ (видео)
Влахович вкара след 34 секунди игра при дебюта си в ШЛ (видео)
Двете крайности днес: голът на Роналдо и дузпата на Меси (видео)
Меси вкара страхотен гол срещу Брюж (видео)
Най-красивите български голове в евротурнирите
От всички ъгли: поразителната задна ножица на Лева (видео)
Фрапантната грешка на Виляреал и голът на Роналдо (видео)
Ерик тен Хаг – треньорът с мисия
Най-резултатните 11 в историята на Шампионската лига