Златен дубъл за Залцбург и пак нищо за Рапид Виена в Австрия

С титла и купа за Ред Бул Залцбург приключи почти* сезонът в австрийската Бундеслига. "Биковете" отново отвяха конкуренцията в първенството и станаха шампиони на алпийската република за шести пореден път. Справка: последният различен тим, печелил титлата, е столичният Аустрия Виена през сезон 2012/13.

Фирменият тим започна ударно шампионата с 10 победи от първите си 10 мача. Първото им поражение дойде едва при подновяването на сезона, като отстъпиха на Рапид във Виена с 0:2. Втората им загуба пък беше от храбрите "вълци" от Волсфбергер в края на април. "Биковете" завършиха сезона с гръмка победа със 7:0 над шестия в класирането Санкт Пьолтен. Тук е моментът да споменем, че шампионатът в Австрия беше разделен на първа и втора шестица в средата на март, когато отборите вече бяха направили пълно "завъртане". През останалото време от Ред Бул Залцбург бяха безупречни, оставяйки на 9 точки зад себе си ЛАСК Линц. Една безапелационно спечелена купа на страната пък допълни силния сезон на Ред Бул. Но и през този сезон групите на  Шампионската лига останаха мираж за фирмения тим. Ред Бул отпадна в плейофната фаза в "турнира на богатите" за, забележете, десети пореден път. Този път палачи на "биковете" бяха Цървена звезда. След 0:0 на стадион Райко Митич в Белград и 2:2 в Залцбург, "звездашите" продължиха с още година кошмара на австрийския шампион. В Лига Европа Ред Бул излезе с пълен актив от точки в група със Селтик, Розенборг и адашите си РБ Лайпциг. На 1/16 финалите беше елиминиран Клуб Брюж, а на 1/8 финалите Наполи едвам се спаси и елиминира Ред Бул.

"Черно-белите" от Линц имаха много лутания между първа и втора дивизия през последните сезони, като дори през миналия бяха със статут на новаци, но през този бяха много стабилни, допускайки едва 2 загуби. Със силния си рейд в първенсвото, ЛАСК беше основният преследвач на Ред Бул, като  завърши на цели 13 точки пред третия Волфсбергер. Малко не достигна на ЛАСК Линц да се добере и до финал за купата, но Рапид ги отказа след трудна победа с дузпи насред Линц.

Изключително впечатляваща кампания направи, макар и малък и скромен, бойкият тим на Волсфбергер, грабвайки бронзовите медали. "Вълците", които в последните 4 сезона нямаха по-силно класиране от шестото място, завършиха четвърти след редовния сезон. След разделянето на шампионата, Волфсбергер направи силен финален спринт, оставяйки зад себе си Аустрия Виена и в крайна сметка завоюва третото място. За купата на страната "вълците" отпаднаха още на 1/8 финал от Рапид Виена с категоричното 0:3 на свой терен.

Какво виждаме от тук надолу в класирането: Четвъртите в класирането Аустрия Виена пропуснаха ЕКТ през този сезон, а единственото нещо, с което ще запомнят настоящата кампния е гръмката си победа с 6:1 над градския съперник от Рапид. За купата на страната Аустрия отпадна малко неочаквано от правещите луда кампания Грацер АК, които се състезават в регионалната трета дивизия. Щурм Грац белязаха сериозен спад в представянето си и след второто място през последния сезон, сега са пети. Щурм играха квалификации за Шампионска лига през лятото, където отпаднаха зрелищно от бъдещите полуфиналисти от Аякс. Разочарованието за местните фенове дойде след отпадането от АЕК Ларнака. Австрийците не само че бяха елиминирани, а дори и не супяха да разпечатат вратата на тима от Кипър. Щурм влезе  в турнира за купата на Австрия като носител на трофея, но сдаде трона още във втори кръг, където Аустрия Виена се оказа непосилно препятствие.

Големият отсъстващ сред челниците безспорно е Рапид Виена - една от футболните емблеми в Австрия. "Зелено-белите"изпращат една изключително разочароваща шампионатна кампания, завършвайки седми. Това означава, че бившият тим на Трифон Иванов остана в потока на изпадащите, втората шестица. Там от 10 мача Рапид дори записа и три загуби, а по време на една от срещите феновете бяха оставили празна ултрас трибуната си "Блок Вест", изпъвайки транспарант с послание, че играчите на отбора не залужават да носят зелено-бялата фланелка. Вече споменахме и за разочароващата загуба от Аустрия с 6:1, която вгорчи коледните празници на "рапидлерите". В Лига Европа Рапид се измъкна през иглени уши и излезе втори от група със Спартак Москва, Виляреал и Глазгоу Рейнджърс. Интер Милано обаче се оказа непреодолимото препятствие на 1/16 финалите. Надеждата на Рапид беше в турнира за Купата. Финалът, само че беше загубен от Ред Бул с 0:2, а срещата се изигра на Вьортерзее Щадион в Клагенфурт. Интересното е, че по план мачът трябваше на се играе на "Дженерали Арена" (стадиона на Аустрия Виена). Само че феновете на "виолетовите" заявиха, че няма да допуснат "рапидлери" на стадиона си. След поредната нулева от гледна точки на трофеи година сушата в Хютелдорф (кварталът, където е разположен стадионът на Рапид) вече продължава цели 11 години. За последно Рапид завоюва отличие при спечелената титла на страната през сезон 2007/08.

Мястото си в Бундеслигата не успя да запази Вакер Инсбрук. Тиролците записаха 4 победи през редовния сезон и още толкова след разделянето на шампионата. Два пункта обаче не им стигнаха за още сезон в елита. На косъм от изпадане кожата си отърваха другите новаци от Хартберг, а равен брой точки с тях имаше и опонента на ЦСКА в Лига Европа този сезон Адмира. Хартберг имаше моментни проблясъци този сезон, като по едно време накара дори и феновете си да мечтаят за Лига Европа, но в последствие се сринаха в подреждането. В Адмира пък настъпи време разделно. В края на миналия сеозн повечето от звездите напуснатха тима и настоящият сезон имаше статут по-скоро на оздравителен.

Бонус: Ватенс води с 2 точки пред Рийд и с 12 пред Лустенау в битката във втора Бундеслига. Развръзката тепърва предстои, защото още в следващия, предпоследен от сезона, кръг, един срещу друг се изправят първият и третият.  Изключителен пробив в турнира за Купата на Австрия направи третодивизионният Грацер АК. На осминафиналите "червените" победиха Капфенберг, състезаващ се във 2. Бундеслига, а на 1/4 финалите направиха вдъхновяващ обрат от 0:1 до 2:1 срещу Аустрия Виена. В този мач "столичани" играха 30 минути с 9 човека, което обаче не трябва да омаложавата успеха на този скромен тим. На полуфиналите обаче Грацер АК катастофира у дома с 0:6 от бъдещия носител на трофея Ред Бул.

* - предстои да се изиграят баражи на Лига Европа.

Гласували: 1, рейтинг: 5.0

Край! Ето кои звезди преминаха в Саудитска Арабия
Футбол без засади? Моделът на Ван Бастен
Уилям Стил: От Football Manager до хит във Франция
Потъналите в забрава някогашни членове на Висшата лига
Меси порази Троа със страхотен шут (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Революционните промени за сезон 2023-24 в Еерсте Дивизие
Най-комичните голове за 2021/2022
Новата генерация: Дарвин Нунес
Неизвестните голмайстори по света
Семейството на "гражданите" порасна с още един отбор
Рафа Силва с гол достоен за трофея "Пушкаш"? (видео)
Името "Стоичков" отново отекна в Испания с рекорд (видео)
ФК Версай 78 – аматьорите от кралските градини, които изживяват магията на купата
Лудост: вратар спаси дупза и три следващи удара в рамките на 10 секунди (видео)
Спорният гол на Боро срещу Манчестър Юнайтед (видео)
Голът на Билбао, който извхърли Реал Мадрид от Купата в 89' мин. (видео)