Новият сезон в повечето европейски първенства вече започна, така че очакваме със засилен интерес дерби-мачовете, които до голяма степен ще покажат кой на какво ниво е.
И докато някои от най-големите футболни дербита имат своите нарицателни имена, като например "Ел Класико", "Дерби дела Мадонина", "Дер Класикер" и т.н., има и такива, които са доста по-интригуващи и с доста по-култови наименования.
Тук ще ви запознаем с 10 точно такива дербита, които са кръстени по причудлив и дори странен начин.
Дербито на любовта (Derby of Love/Dörby of Love)
Доста слабоизвестна футболна среща, провеждаща се през неравни периоди от време в австрийската стоилица Виена. И докато сблъсъкът между Рапид и Аустрия е далеч по-интригуващ, то "Дербито на любовта" противопоставя два от по-скромните местни клубове - Фьорст Виена и Винер Шпорт-Клуб. Двата тима представят повече хора от средната класа, а името на дербито произлиза от убежденията на феновете. Привържениците на Фьорст и Винер често се обявяват против расизъм, сексизъм, дискриминация и какъвто и да е вид насилие и проповядват позитивна фен култура - подкрепяй своите любимци, без да обиждаш противниците. Тъй като тимовете рядко могат да се уцелят да са в една и съща лига (главно обитават третото и четвъртото ниво на футбола в Австрия), дербитата помежду им са истински празник. Също често срещано явление е феновете на единия клуб да празнуват някоя значима победа на техните врагове (срещу трети отбори). Въпреки че "Дербито на любовта" привлича сериозна публика, почти не се случва да има засилено полицейско присъствие на стадиона. Дори феновете на двата тима влизат през едни и същи врати!
Далматинското дерби (Dalmatian Derby/Dalmatinski derbi)
Въпреки звучното име на този сблъсък, обяснението е доста семпло. Противниците в дербито - Хайдук Сплит и Шибеник, са ситуирани в двата големи града на хърватската област Далматия. За разлика от "Дербито на любовта", тук насилието и боищата са често срещано явление. Фенските фракции на двата тима - Торсида Сплит и Фунчити Шибеник честичко си спретват ръкопашни схватки, но пък радващото е, че рядко има сериозно пострадали. "Далматинското дерби" се играе редовно след формирането на Хърватската лига, но през 2003г. Шибеник изпада, така че постоянството на сблъсъка се нарушава. И докато Хайдук продължава да е сред водещите клубове в страната, техният местен съперник ту се появява в елита, ту отново изпада. Абсолютният апогей на тази вражда е през сезон 2009/10, когато двата тима се срещат във финала за местната купа, спечелена от Хайдук с 2:0. Освен това, напрежение между клубовете цари и на организационно ниво, тъй като тимът от Сплит дълго време дължи на Шибеник пари за трансфера на Анте Рукавина, сменил лагерите през 2007г. Хайдук многократно е заплашван с наказания и дори изваждане от групата, но все пак се разплаща със своя местен враг и поне този проблем е решен.
Ел Пластико (El Plastico)
Макар и да звучи испанско, всъщност това дерби произлиза от... Дания! То е едно от най-новите футболни съперничества в Европа и е между местните Норчеланд и Силкебор. Макар двата тима да нямат много какво да делят, тъй като Норчеланд е един от водещите датски отбори, а Силкебор често се подвизава в по-долните дивизии, враждата възниква през 2018г., когато е представен трофеят "Ел Пластико Фантастико". Той е изцяло изработен от пластмаса и препратката за неговото създаване е към стадионите на двата отбора, чиито настилки са изкуствени - единствените в професионалния футбол в Дания. Първото издание на дербито е на 1 март 2018г. и Норчеланд печели с 3:1, завоювайки червената пластмасова купа.
Дербито на миньорската стачка (Miners strike derby)
Макар голяма част от съперничествата в добрата стара Англия да са кръстени на магистрали (А5, А420, М1, М4, М11 и т.н.), това прави сериозно изключение. Началото на дербито датира от голямата миньорска стачка между 1984 и 1985г., когато работниците в голяма част от страната възстават срещу тежките условия на труд и мизерното заплащане в бранша. Какво общо има това с футбола ли? Оказва се, че миньорите в графство Дарбишър, от където е футболният Честърфийлд, взимат сериозно участие в стачката, докато тези в Нотингамшър, от където пък произлиза Мансфийлд Таун, не уважават желанието на своите колеги и продължават да работят, навличайки си гнева на протестиращите. Така този миньорски диспут се просмуква в най-великата игра и двубоите между Честърфийлд и Мансфийлд стават известни като "Дербито на миньорската стачка". За жалост, двата клуба рядко се намират в една и съща дивизия, като последното издание на съперничеството е от 2018г., когато Мансфийлд печели с 1:0.
Дербито на правилата (Rules derby)
Оставаме в Англия, където има най-много съперничества в света. Все пак на Острова има най-много професионални клубове, разпределени в цели 4 дивизии. Въпросните тимове, които участват в "Дербито на правилата" обаче не са част от футболната лига. Двубоят се играе между отборите на ФК Шефийлд и ФК Халъм, по-известни като най-старите отбори в света. Шефийлд е създаден през 1857г., а Халъм - едва 3 години по-късно. Това е и най-старото футболно съперничество в целия свят, като първото издание се провежда на 26 декември 1860г. и завършва с победа за Шефийлд с 2:0. Двубоят се състои на най-стария действащ стадион в света - "Брамал Лейн", а тъй като се стига до масов бой, мачът остава в историята с името "Битката за Брамал Лейн". Самото съперничество между двата тима пък става известно като "Дербито на правилата", тъй като първите футболни правила са написани имено в град Шефийлд.
Новата фирма (New Firm)
Всеки футболен фен знае за "Старата фирма" - легендарното съперничество между шотландските колоси Селтик и Рейнджърс. Двата клуба безжалостно доминират в местната Висша лига и печелят общо 106 пъти титлата от изиграни 125 сезона. В първата половина на 80-те години обаче се случва интересен феномен. Два по-скромни клуба дръзват да оспорят властта на глазгоуските грандове. Това са Абърдийн и Дънди Юнайтед. Тимът, воден от Алекс Фъргюсън, печели титлата през 1980, 1984 и 1985г., а Юнайтед пък триумфират през 1983г. Цели 3 сезона Селтик и Рейнджърс не успяват да се докопат до върха, така че медиите в Шотландия лепват име на срещите между Абърдийн и Дънди Юнайтед - дербито на "Новата фирма". Разбира се, след 1985г. никой от тях не става шампион отново, а титлите се решават между добре познатите колоси от Глазгоу.
Политическото дерби (Politisches Derby)
Прехвърляме се в Германия, където определено на футболните фенове им липсва въображение. Почти всички дербита носят имената на регионите, в които се провеждат, като изключенията са огромна рядкост. Едно от тях е "Политическото дерби", което противопоставя фенски фракции с различни убеждения. Левите привърженици, които подкрепят Санкт Паули, са известни със своята толерантност, макар официалният им символ да е череп с два кръстосани кокала. Въпреки това феновете на Санкт Паули се обявяват против расизъм, фашизъм, хомофобия и сексизъм, което често ги въвлича в конфликти с привържениците на противниковите отбори, особено тези на другия участник в това дерби - Ханза Рощок. Като част от бившата ГДР, град Рощок е с доста силни десни и дори националистически убеждения. Феновете на Ханза наброяват около 2 милиона души и са седмата най-голяма фенска база в цяла Германия. Преди падането на Берлинската стена, Ханза е най-популярният клуб в ГДР, но привържениците му се славят чисто и просто като хулигани, проповядващи десни убеждения. Към днешна дата, около 500 фена на Ханза лежат в затвора заради проява на насилие по време на мач. По-политическо от това, здраве му кажи...
Дербито "Всички други съперничества са банални" ("All The Other Rivalries Are Banal" Derby)
Донякъде изненадващо, това звучно име на дерби идва от Израел. Както добре знаете, огромна част от имената на отборите в тази страна са или "Апоел" или "Макаби", така че съперничествата са предимно градски или междуградски. В дадени периоди от историята, дерби-мачове е имало между всички клубове. Когато обаче в края на 90-те основният спор за титлата е между тимовете на Апоел Беер Шева и Макаби Нетаня, дербито е доста ново и непознато до тогава в Израел, заради което получава наистина отличаващото се име "Всички други съперничества са банални".
Ел Трафико (El Trafico)
Прехвърляме се в Северна Америка, но не в Мексико, както може би сте помислили, а в САЩ. Оригинално съперничеството е между двата големи клуба от Лос Анджелис - ЛА Галакси и Чивас САЩ. Когато последният обаче е закрит, Галакси припознават враждата с новоучредения ФК Лос Анджелис. И макар двата клуба да отстоят на едва няколко километра един от друг, придвижването за мачовете е силно затруднено, заради трафика в града, който е един от най-интензивните и, честно казано, най-ужасните на планетата. Така на феновете им хрумва идеята да кръстят дербито "Ел Трафико", с препратка към испанския мегасблъсък Реал Мадрид - Барселона, а местните медии бързо налагат името сред футболните привърженици по света.
Дербито на дядовците (Clássico Vovô)
Бразилският футбол изобилства от колорит. Както всички добре знаем, този спорт е религия в южноамериканската страна, което води до създаването на огромен брой клубове. За да внесат допълнителен блясък на мачовете между произволни отбори, бразилските фенове са им лепнали прозвища, така че по-нататък ще ви запознаем и с други култови имена на мачове в страната. "Дербито на дядовците" обаче е едно от най-звучните и участниците в него са тимовете на Ботафого и Флуминензе - два от най-легендарните клубове в Бразилия. И въпреки че сблъсъкът е местен, защото и двата тима са базирани в Рио де Жанейро, също така се оказва, че съперничеството е едно от най-старите в страната. За пръв път Ботафого и Флуминензе излизат един срещу друг на 22 октомври 1905г., като Флуминензе печелят с 6:0.