Всички добре знаем за последните промени на ФИФА, които добавиха някои нови правила към играта. Така например вече не е задължително от центъра топката да се подава напред, затова може един играч да даде начало на мача. Също така тимовете имат право на четвърта смяна, ако двубоят отиде в продължения. Друго нововъведение е, че при изпълнение на аут, вратарят има право да подава на футболисти, които се намират вътре в наказателното му поле.
Това са елементи от играта, които се виждат в почти всеки мач. Има обаче и такива, които се случват толкова рядко, че по всяка вероятност дори не знаехте, че има правила за тях. Ето и 5 от най-странните слабоизвестни правила във футбола.
Случаят "Кепа"
Всички помним как преди година контузеният вратар на Челси Кепа Арисабалага отказа да бъде заменен и продължи мача, което разгневи тогавашния наставник на "сините" Маурицио Сари. Имаше ли право испанецът да постъпи по този начин? Отговорът е ДА! Играч може да откаже да напусне терена при смяна, след което мачът продължава. Това гласи правилникът на ФИФА по темата. Друг въпрос е, че футболистът по всяка вероятност ще понесе някакво наказание, но то няма да дойде от съответната футболна федерация, а от ръководството на клуба. Така например Кепа бе глобен със заплатата си за една седмица (225 000 евро), както и бе изваден от състава за един мач.
Повече хора на терена при гол
Ако по някакви причини, на терена има неоторизирани лица от един от двата отбора (резервен играч, сменен играч, някой от треньорския щаб) и този отбор вкара гол, то това попадение ще бъде отменено и играта ще се поднови с удар от вратата или съдийска топка. В обратния случай, ако отборът, който има повече хора на игрището, допусне гол, то попадението ще бъде признато. Ако на терена е нахлул фен, но играта не е спряна и се стигне до гол в някоя от двете врати, то той ще бъде зачетен, ако запалянкото не е повлиял пряко на него.
Автогол от фал
В случай, че даден играч реши да върне топката на своя вратар директно от пряк свободен удар, но по някакви причини кълбото спре в собствената му мрежа, то този автогол няма да бъде признат. Тук условието е абсолютно никой да не е играл с топката по пътя й към вратата. Вместо това, съдията трябва да отсъди ъглов удар в ущърб на отбора, получил автогола. Това се случи наскоро в мач от трета испанска дивизия, когато отборът на Атлетико Леванте отбеляза гол в собствената си врата по такъв начин. След няколкоминутно съвещание, главният съдия все пак призна попадението, защото прецени, че вратарят на Атлетико е докоснал топката.
Моментът след дузпата
Интересно правило има и при изпълнението на дузпа и тук не става въпрос за това кой е влязъл в пеналта и кой не. Ако играчът, който стреля от бялата точка, пропусне, уцелвайки гредата и след това кълбото се върне обратно у него, без някой друг да е играл с него, то той няма право да направи добавка. Ако при въпросната ситуация се стигне до гол, то ще бъде отсъден непряк свободен удар, така че ако някой пропусне дузпа, уцелвайки гредата, той трябва да остави на неговите съотборници да направят евентуална добавка. Ако обаче вратарят спаси, тогава играчът има право да стреля пак.
Честни дузпи
Тук обаче става въпрос за изпълнението на 11-метрови наказателни удари след края на редовното време. Ако двубой трябва да бъде решен с дузпи и един от двата отбора е останал с човек по-малко на терена в следствие на контузия или изгонен играч, то трябва и другият отбор да извади един от футболистите си. Трябва и двата отбора да имат по един и същ брой играчи, които ще стрелят от бялата точка. Преди старта на ударите, капитанът на тима с повече футболисти трябва да уведоми съдията кой от съотборниците му няма да бие дузпа.
Има грешка в абзаца Момента на дузпата! Ако след изпълнение на Наказателен Удар топката директно срещне някоя от гредите и след това същия изпълнител играе с нея, то се отсъжда НЕПРЯК СВОБОДЕН УДАР, а не ПРЯК, както е описано горе!
Отговори 6 0