Българските клубове „имитатори“: когато малките ни отбори заимстват емблемите си от световните грандове (II част)

Българските клубове „имитатори“: когато малките ни отбори заимстват емблемите си от световните грандове (II част)

 Ето я и втората част от поредицата, в която разглеждаме някои от най-очевидните български копия на емблемите на световно известните клубове.

Барселона (Борово)

 Даваме начало на класацията с още един български отбор, адмириращ както името и екипите, така и неостаряващата емблема на Барселона. Точната година, в която бива създаден отбора е неясна, но знаем, че предишното име на клуба е „Пирин-Барса“. Още нещо, с което този тим е „известен“, са тежките побои, които нанасят на съдиите, тъй като в рамките на 2 години на два пъти техни футболисти биват санкционирани от БФС-Благоевград. Общо в двете провинения петима различни състезатели на Барса (Борово) биват извадени от състава за период от 12 месеца. В момента клубът се състезава в една от „Б“ окръжните подгрупи на Благоевград.

ФА Руен Юнайтед 2019 (Руен)

 Тук говорим за футболен отбор, създаден с цел развитие на талантливи деца от околността. Академията е разположена в Югоизточното село Руен, което се намира в близост до Бургас. Миналата година клубът изигра първия си сезон в детската областна група на Бургас, като преди пандемията Руен Юнайтед бе на четвърта позиция. Причината да попаднат в тази статия е, че емблемата им доста наподобява тази на Манчестър Юнайтед.

Дружба (Люляково)

 Подобно на Атлетик (Благоевград) от първа част, и тук изборът за плагиатстване на емблема е необикновен. Отборът на Дружба се намира в Добричкото село Люляково и мери сили с противниковите отбори в А окръжна източна подгрупа. Със сигурност обаче не са от най-силните отбори в дивизията, тъй като самите те се шегуват в тяхната Фейсбук страница за ужасната им голова разлика, а представянето им от началото на този сезон е почти плачевно – за 9 кръга са инкасирали 39 гола, а са успели да отбележат едва 8, което все пак им осигурява предпоследното място за момента. Тяхната емблема обаче е в основата на това те да присъстват тук, а тя въпреки че доста наподобява тази на френския Бордо, реално е изцяло заимствана от австралийския клуб Мелбърн Виктори.  

Спортика (Благоевград)

 Тук се натъкваме на първия, и единствен, женски отбор в класацията. Спортика (Благоевград) е създаден през 2006г. и се справя на едно доста добро ниво в женския първи ешелон на България – в периода 2011-2016 винаги завършва в топ 3 на първенството, а през 2014 и 2016 достига финал за купата на страната. Няма как обаче да не споменем факта, че тяхната емблема много напомня за тази на полския Висла (Краков).

Атлетик (Провадия)

 През последните години Атлетик (Провадия) е редовен участник в А окръжна група на Варна и често се намира в средата на таблицата. Макар и леко модифицирана, тяхната емблема по доста елементи напомня за тази на техните съименници в Испания Атлетик Билбао.

Марица (Милево)

 Ето го и последния български отбор, който успяхме да открием, че е дълбоко впечатлен от емблемата на Барселона. Клубът се намира в Пловдивското село Милево и през последните 3 сезона успя да утвърди мястото си сред най-добрите в А окръжна група на Пловдив. За разлика от останалите български „имитатори“ на каталунския Барселона, Марица (Милево) са искали да имат свой собствен почерк както при името, така и в създаването на екипите.

Партизан 1946 (Ярджиловци)

 Селският отбор на Ярджиловци бива преоткрит през първите месеци на 2007г. и от тогава Партизан 1946 е редовен участник в Пернишката А окръжна западна подгрупа. В някои случаи отборът завършва на призовите места в дивизията, но няма данни да е участвал в третото ниво на българския футбол. Подобно на името, емблемата им е доста близка до тази на съседите и съименниците им от сръбската столица Белград.

Кале 09 (Нова махала)

 Кале 09 е селски отбор, който от много години е неизменен участник в южната Б подгрупа на Пазарджик. Най-труден сезон в игрово и финансово отношение за тях се оказва 2017/18, тъй като за първия полусезон завоюват едва един успех от 11 кръга. Това ги принуждава да прекратят участието си в първенството. Все пак през следващия шампионат те се завръщат, но за съжаление от време на време им се налага да губят служебно по една или друга причина. Поглеждайки към емблемата им, можем да установим, че е доста сходна със старата такава на Уест Хем Юнайтед.

Лудогорец (Разград)

 Оставихме 9-кратния български шампион за финал, тъй като тяхната емблема не е 100-процентово копие, но въпреки това приликите с тази на един конкретен отбор не са никак малко. Надали има особен смисъл да ви запознаваме с историята на клуба, затова директно се насочваме към събитията около тяхната емблема. Първоначално „разградските орли“ станаха известни с една доста семпла емблема, което може би е подтикнало маркетинг екипа на разградчани да промени стилът и. Така преди началото на сезон 2016/17 Лудогорец представят новата и доста различна за българските стандарти емблема. Само че за нула време се появиха аналогии между нея и тази на португалския отбор Спортинг Лисабон. Приликите наистина са доста, затова дори хегемонът в българския футбол през последното десетилетие заслужава място в нашата класация.


  Прочетете също:  


Гласували: 9, рейтинг: 4.7

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Моля, развържете кесията!
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
"Една легенда се завръща, Бела Петрич е това!"
Мъри счупи известно проклятие, за да триумфира с купата
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 3)
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 2)
Грегъри Акселрод – „фалшивият“ футболист, който бе на крачка от трансфер в ЦСКА
Най-резултатните българи от началото на сезона
Преди ЦСКА - Пирин (Благоевград)
10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи
Какво се случи с играчите на Лудогорец от онзи мач със Стяуа
Ето ги всички шампиони в Европа и техните подгласници
Рекордьорите с най-много попадения в топ първенствата за един сезон
Българите, които спечелиха трофей през сезон 2020-21
Блокират завръщането на Борислав Михайлов в БФС?
Мартин Смоленски – интервю с младата надежда на ЦСКА и българския футбол
Трябва ли да се дава път на младите футболисти?
Двата мача на Христо Стоичков за Ал Насър