Боксинг дей и неговите класики от Висшата лига

Ето че празниците чукат на вратата, а с тях и коледният маратон в най-комерсиалното първенство в света. Довечера ще се изиграят последните 2 мача от Висшата лига за кръга, а следващите срещи ще се състоят на така известния на Острова Боксинг дей - денят, в който се отварят подаръците.

Този така светъл христиански празник често пъти бива украсяван от епични сблъсъци от Висшата лига, които са останали в историята. Днес ще погледнем кои са най-интригуващите двубои на Боксинг дей, който английският футбол е могъл да предложи.

Арсенал - Лестър 6:1 (2000)
 Едни доста по-различни времена в английския футбол. По настоящем феновете на Арсенал няма много на какво да се радват, но преди точно 20 години техният отбор бе един от най-силните в лигата. Точно на Боксинг дей момчетата на Арсен Венгер разгромиха тима на Лестър с 6:1, а с хет-трик се отчете младата звезда Тиери Анри. Останалите голмайстори в срещата бяха Патрик Виейра, Фреди Люнгберг и капитанът на "артилеристите" Тони Адамс, който доигра двубоя като нападател. За гостите успя да се разпише единствено Аде Акинбай с един от редките си голове.

Чарлтън - Челси 4:2 (2003)
 Първата година на Роман Абрамович в Лондон не бе от най-успешните. За съжаление на "сините" те срещнаха един много вдъхновен лондонски съперник на Боксинг дей през 2003г. В онзи класически тим на Чарлтън блестяха редица класни футболисти, които поднесоха една от големите изненади в кръга. Още до почивката "адикс" водеха с 2:1 на собствения си "Дъ Вали" с голове на Херман Храйдарсон и Мат Холанд, а за гостите се бе разписал Джон Тери. През втората част обаче домакините вкараха още 2 попадения, дело на Йонатан Йохансон и Джейсън Юъл, преди Ейдур Гудьонсен да оформи крайното 4:2.

Мидълзбро - Манчестър Юнайтед 3:1 (2002)
 Ще видите, че през сезон 2002/03 двубоите на втория ден от Коледа са били доста интригуващи. Започваме с изненадващата победа на Мидълзбро над един от фаворитите за титлата Манчестър Юнайтед. "Червените дяволи" бяха загубили от Блекбърн няколко дни по-рано и определено се считаше, че те ще са много надъхани за срещата на "Ривърсайд". Домакините обаче поведоха с 2:0 с попадения на Алек Бокшич и Шилард Немет. Райън Гигс намали резултата, но Боро взе своето с гол на Жозеф-Дезире Жоб през втората част. Интересното е, че след този мач Юнайтед остана на цели 7 точки от върха, но до края на кампанията не записа нито една загуба повече и в крайна сметка триумфира с титлата за сметка на Арсенал.

Болтън - Нюкасъл 4:3 (2002)
 Втора класика в един и същи ден. Споменавали сме за отбора на Болтън, който бе събрал много сериозен състав под ръководството на Сам Алардайс. Не по-малко силен пък бе и тимът на Нюкасъл, така че се очакваше двубоят да се превърне в яростно съперничество. Головата фиеста бе открита от нигерийската легенда Джей-Джей Окоча, но Алан Шиърър бързо успя да изравни. 90 секунди по-късно домакините отново поведоха с гол на Рикардо Гарднър от пряк свободен удар. След това на сцената излезе Майкъл Рикетс, който се намираше във формата на живота си. Той заби още 2 гола за "тротърс", а крайното 4:3 бе оформено след попадения на Шола Амеоби и отново на Алан Шиърър.

Манчестър Юнайтед - Нюкасъл 4:3 (2012)
 Един от многото вълнуващи мачове на Юнайтед по времето на сър Алекс Фъргюсън и отново с участието на Нюкасъл. "Червените дяволи" се бяха специализирали в късните обрати, а конкретно през сезон 2012/13 имаше достатъчно много от тях. Този на Боксинг дей обаче остана марков за сър Алекс и компания, тъй като те стигнаха до победата в така нареченото "Фърги тайм". "Свраките" бяха повели чрез Джеймс Пърч, когато на сцената се появи централният защитник Джони Евънс. Той първо изравни резултата, а след това си заби и автогол, за да възстанови преднината на гостите. Драмата продължи и през втората част, където Юнайтед отново изравниха чрез Патрис Евра, само за да видят как Папис Сисе бележи трети гол в тяхната мрежа. И ако дотук двубоят е бил драматичен, последните минути определено не са за хора със слаби сърца. Робин ван Перси изравни минути преди края, а в последните секунди от двубоя влезлият като резерва Хавиер Ернандес засече едно центриране, за да завърши поредния знаменит обрат на "дяволите".

Лестър - Манчестър Сити 2:1 (2018)
 Този мач бележи един от най-трудните периоди на Пеп Гуардиола в Манчестър Сити. След тази среща "гражданите" бяха загубили 3 от 4-те си последни мача и се бяха сринали до 3-то място на 6 точки зад лидера Ливърпул. Още повече, че Лестър осъществи пълен обрат, след като изоставаше след ранния гол на Бернардо Силва. Първо крилото Марк Олбрайтън изравни, а десетина минути преди края на срещата Рикардо Перейра заби невероятен гол в мрежата на слисания Едерсон. Още по-горчив привкус остави червеният картон на Фабиан Делф от Манчестър Сити, който бе изгонен в последната минута. Все пак в края на кампанията "гражданите" триумфираха с титлата.

Челси - Астън Вила 4:4 (2007)
 Определено най-зрелищният мач на Боксинг дей от създаването на Висшата лига до сега. Истинска наслада за окото на неутралния футболен фен и гвоздей на коледните празници. Отборът на Челси се бе разделил с Жозе Моуриньо и под ръководството на новия мениджър Аврам Грант се опитваше да си стъпи на краката. Двубоят с Вила обаче не започна никак обещаващо, тъй като гостите поведоха с 2:0 с попадения на Шон Малоуни. За щастие на Челси, бранителят на "виланите" Зат Найт бе изгонен в края на първата част. Веднага след почивката зрителите станаха свитедели на два от редките голове на Андрий Шевченко за Челси, а защитникът Алекс донесе пълен обрат. И когато нещата уж си дойдоха на мястото, Мартин Лаурсен отново изравни, а скоро след това численият паритет на терена бе възстановен след червен картон на Рикардо Карвальо. Челси все пак отново излезе напред в резултата с попадение на Михаел Балак, но в последната минута Ашли Коул спря с ръка на голлинията удар на Агбонлахор с глава. Дузпа за Вила и червен картон за Коул, като в крайна сметка Гарет Бари стреля точно от бялата точка. 8 гола и 3 червени картона в един култов двубой, който едва ли скоро ще бъде надминат по зрелище.