В търсене на 7:7 - най-странните футболни резултати в историята

1. Дарби Каунти - Съндърланд  (1894)

Съндърланд гостуват за първия си двубой от сезон 1894/95 в старата Първа дивизия на Англия. Но преди мача се оказва, че главният съдия Том Къркхам закъснява и неговите функции за иззети от резервен рефер.

На почивката резултатът е 3:0 в ползва на гостите и изглежда, че победата им е сигурна. Именно тогава Къркхам най-после пристига и поема контрол над двубоя. Изненадващо за Съндърланд, той предлага на Дарби срещата да започне отначало при резултат 0:0. Домакините приемат с голям задоволство и двата отбора излизат за нови 90 минути пред невярващите погледи на хилядите запалянковци. Все пак импровизираната стратегия на Дарби Каунти не им помага особено и те допускат 8 безответни гола.

Резултат: 8:0 за Съндърланд

2. Дулуич Хамлет - Сейнт Албанс Сити (1922)

Този двубой е преиграване за Купата на Ф.А. след като първият мач между двата тима завършва при скучноватото 1:1. Обстоятелствата около реванша са изключително подозрителни и дори абсурдни.

Първо вратарят на Сити мистериозно изчезва от стадиона и тъй като отборът е нямал резервен страж, един от защитниците застава между гредите. За Сейнт Албанс през онзи сезон се състезава големият Уилфред Милър, който е английски национал. Милър се разписва 7 пъти, но въпреки геройствата му, отборът му някак допуска цели 8 попадения и губи преиграването.

Резултат: 8:7 за Дулуич Хамлет

3. Ноерагер - Ебелтофт (1960)

Следният мач приключва със 7 вкарани гола, но не това е най-вълнуващото. Срещата завършва с инцидент, който само Боговете на комедията могат да сътворят.

Сблъсъкът протича зрелищно и секунди преди края домакините водят с 4:3.‌Тяхната единствена цел е да запазят преднината си още минута и те геройски отбиват отчаяните набези на Ебелтофт. Домакините чакат финалния сигнал като удавници, озовали се сред океана и дочули наближаващ кораб.

Най-после редовното време изтича и главният съдия Хенинг Ерикструп посяга към свирката си за да сигнализира края на двубоя. Ерикструп обаче носи зъбни протези и когато се засилва да свири, те изхвърчат от устата му и той губи физическата възможност да издава звуци. Разбира се,  докато човекът в черно се опитва да си върне изкуствените зъби, Ебелтофт бележат гол и изравняват резултата.

Хенинг Ерикструп проявата колегиалност и в последствие решава да отмени гола, въпреки яростните протести на гостите.

Резултат: 4:3 за Ноерагер

4. Барбадос - Гренада (1994)

Мачът е част от квалификациите за Карибската купа, а домакините от Барбадос се нуждаят от победа с два гола разлика за да се класират.  Те постигат именно това до края на първото полувреме и просто трябва да бранят преднината си в оставащите 45 минути. Но за тях най-лошото се случва, когато Гренада бележи гол 7 минути преди края на срещата, за да направи резултата 2:1. Барбадос осъзнават, че ако си вкарат автогол мачът ще отиде в продължения, където ще имат шанс да спечелят с нужния резултат. Преди двубоя Гренада имат 3 т. преднина и именно головата разлика е решаваща в крайното класиране.

Тук е моментът да обясним чудатия регламент на турнира. В изданието на Карибската купа от 1994г. организаторите решават, че всеки двубой трябва да има победител и победен. Така те въвеждат задължително провеждане на продължения от по 30 минути, в които не само, че всеки следващ гол печели двубоя, ами се брои и като два.

Така Барбадос отбелязват изравнителното “попадение” при следващата си атака за 2:2. Съперниците им обаче бързо разбират какво се случва и осъзнават, че гол в коя да е от двете врати ще обърка головата разлика на домакините и ще позволи на Гренада да грабне първо място в групата. Следват сцени, които повече приличат на гледка от двора на някоя лудница, отколкото на официален двубой. Играчите на Барбадос бранят и двете врати, а тези на Гренада отчаяно се опитват да вкарат.

Някак домакините удържат равенството в редовното време и бележат своя “Златен гол”, за да се класират за Карибската купа.

Резултат: 4:2 за Барбадос

5. Адема - СОЕ (2002)

Двата отбора са претенденти за титлата на Мадагаскар, но в предпоследния кръг СОЕ допускат равенство срещу ДСА Антананариво. През по-голямата част от мача те водят с 2:1, но спорна дузпа в последната минута ги лишава от трите точки.

Това значи, че Адема ще е шампион и последният сблъсък между двата конкурента ще е протоколен. Като протест срещу “скандалната” дузпа, играчите на СОЕ решават да предизвикат най-голямата загуба в историята. Със старта на двубоя, те започват да нижат автогол след автогол пред погледите на слисаните футболисти на Адема.

Резултат: 149:0 за Адема

6. Дулуич Хамлет - Уелдстоун

Ето какво открихме в нашето търсене за официален двубой, който завършва 7:7. След сериозно проучване в мрежата научихме, че сравнително голям брой мачове са завършили при резултат 5:5 и дори открихме няколко, които достигат 12-голови равенства. Примери за такива двубои са Мъдъруел - Хибърниън (2010г.), Генк - Вестерло (1999г.) и Лестър - Арсенал (1930 г.). А единственият професионален мач в историята, завършил 7:6, е този между Чарлтън Атлетик и Хъдърсфийлд. В един момент домакините губят с 1:5, но сътворяват истинско чудо за да грабнат гръмката победа.

Единственият случай, който открихме, където се получава равенство 7:7  (в официален турнир) е между отборите на Дулуич и Уелдстоун. Но тук меко казано източниците ни са оскъдни. Срещата се играе през ноември 1929 година и е част от четвърти преквалификационен кръг на Купата на Футболната Асоциация. И двата отбора са със статут на аматьори. Липсва информация как се е развил двубоят и кои са героите, достигнали до този резултат, ако въобще е истински.

Това, което знаем със сигурност е, че в първи кръг (First round proper) от елиминациите на турнира, Дулуич се появяват за среща с Плимут Аргайл (от втора дивизия) и са сразени с 0:3. На този етап е невъзможно да намерим резултатите от двубоите от предишните елиминационни фази.

Резултат: Дулуич Хамлет - Уелдстоун 7:7 (?)