В търсене на 7:7 - най-странните футболни резултати в историята

1. Дарби Каунти - Съндърланд  (1894)

Съндърланд гостуват за първия си двубой от сезон 1894/95 в старата Първа дивизия на Англия. Но преди мача се оказва, че главният съдия Том Къркхам закъснява и неговите функции за иззети от резервен рефер.

На почивката резултатът е 3:0 в ползва на гостите и изглежда, че победата им е сигурна. Именно тогава Къркхам най-после пристига и поема контрол над двубоя. Изненадващо за Съндърланд, той предлага на Дарби срещата да започне отначало при резултат 0:0. Домакините приемат с голям задоволство и двата отбора излизат за нови 90 минути пред невярващите погледи на хилядите запалянковци. Все пак импровизираната стратегия на Дарби Каунти не им помага особено и те допускат 8 безответни гола.

Резултат: 8:0 за Съндърланд

2. Дулуич Хамлет - Сейнт Албанс Сити (1922)

Този двубой е преиграване за Купата на Ф.А. след като първият мач между двата тима завършва при скучноватото 1:1. Обстоятелствата около реванша са изключително подозрителни и дори абсурдни.

Първо вратарят на Сити мистериозно изчезва от стадиона и тъй като отборът е нямал резервен страж, един от защитниците застава между гредите. За Сейнт Албанс през онзи сезон се състезава големият Уилфред Милър, който е английски национал. Милър се разписва 7 пъти, но въпреки геройствата му, отборът му някак допуска цели 8 попадения и губи преиграването.

Резултат: 8:7 за Дулуич Хамлет

3. Ноерагер - Ебелтофт (1960)

Следният мач приключва със 7 вкарани гола, но не това е най-вълнуващото. Срещата завършва с инцидент, който само Боговете на комедията могат да сътворят.

Сблъсъкът протича зрелищно и секунди преди края домакините водят с 4:3.‌Тяхната единствена цел е да запазят преднината си още минута и те геройски отбиват отчаяните набези на Ебелтофт. Домакините чакат финалния сигнал като удавници, озовали се сред океана и дочули наближаващ кораб.

Най-после редовното време изтича и главният съдия Хенинг Ерикструп посяга към свирката си за да сигнализира края на двубоя. Ерикструп обаче носи зъбни протези и когато се засилва да свири, те изхвърчат от устата му и той губи физическата възможност да издава звуци. Разбира се,  докато човекът в черно се опитва да си върне изкуствените зъби, Ебелтофт бележат гол и изравняват резултата.

Хенинг Ерикструп проявата колегиалност и в последствие решава да отмени гола, въпреки яростните протести на гостите.

Резултат: 4:3 за Ноерагер

4. Барбадос - Гренада (1994)

Мачът е част от квалификациите за Карибската купа, а домакините от Барбадос се нуждаят от победа с два гола разлика за да се класират.  Те постигат именно това до края на първото полувреме и просто трябва да бранят преднината си в оставащите 45 минути. Но за тях най-лошото се случва, когато Гренада бележи гол 7 минути преди края на срещата, за да направи резултата 2:1. Барбадос осъзнават, че ако си вкарат автогол мачът ще отиде в продължения, където ще имат шанс да спечелят с нужния резултат. Преди двубоя Гренада имат 3 т. преднина и именно головата разлика е решаваща в крайното класиране.

Тук е моментът да обясним чудатия регламент на турнира. В изданието на Карибската купа от 1994г. организаторите решават, че всеки двубой трябва да има победител и победен. Така те въвеждат задължително провеждане на продължения от по 30 минути, в които не само, че всеки следващ гол печели двубоя, ами се брои и като два.

Така Барбадос отбелязват изравнителното “попадение” при следващата си атака за 2:2. Съперниците им обаче бързо разбират какво се случва и осъзнават, че гол в коя да е от двете врати ще обърка головата разлика на домакините и ще позволи на Гренада да грабне първо място в групата. Следват сцени, които повече приличат на гледка от двора на някоя лудница, отколкото на официален двубой. Играчите на Барбадос бранят и двете врати, а тези на Гренада отчаяно се опитват да вкарат.

Някак домакините удържат равенството в редовното време и бележат своя “Златен гол”, за да се класират за Карибската купа.

Резултат: 4:2 за Барбадос

5. Адема - СОЕ (2002)

Двата отбора са претенденти за титлата на Мадагаскар, но в предпоследния кръг СОЕ допускат равенство срещу ДСА Антананариво. През по-голямата част от мача те водят с 2:1, но спорна дузпа в последната минута ги лишава от трите точки.

Това значи, че Адема ще е шампион и последният сблъсък между двата конкурента ще е протоколен. Като протест срещу “скандалната” дузпа, играчите на СОЕ решават да предизвикат най-голямата загуба в историята. Със старта на двубоя, те започват да нижат автогол след автогол пред погледите на слисаните футболисти на Адема.

Резултат: 149:0 за Адема

6. Дулуич Хамлет - Уелдстоун

Ето какво открихме в нашето търсене за официален двубой, който завършва 7:7. След сериозно проучване в мрежата научихме, че сравнително голям брой мачове са завършили при резултат 5:5 и дори открихме няколко, които достигат 12-голови равенства. Примери за такива двубои са Мъдъруел - Хибърниън (2010г.), Генк - Вестерло (1999г.) и Лестър - Арсенал (1930 г.). А единственият професионален мач в историята, завършил 7:6, е този между Чарлтън Атлетик и Хъдърсфийлд. В един момент домакините губят с 1:5, но сътворяват истинско чудо за да грабнат гръмката победа.

Единственият случай, който открихме, където се получава равенство 7:7  (в официален турнир) е между отборите на Дулуич и Уелдстоун. Но тук меко казано източниците ни са оскъдни. Срещата се играе през ноември 1929 година и е част от четвърти преквалификационен кръг на Купата на Футболната Асоциация. И двата отбора са със статут на аматьори. Липсва информация как се е развил двубоят и кои са героите, достигнали до този резултат, ако въобще е истински.

Това, което знаем със сигурност е, че в първи кръг (First round proper) от елиминациите на турнира, Дулуич се появяват за среща с Плимут Аргайл (от втора дивизия) и са сразени с 0:3. На този етап е невъзможно да намерим резултатите от двубоите от предишните елиминационни фази.

Резултат: Дулуич Хамлет - Уелдстоун 7:7 (?)

7. АС Мохамедия и Радес (Редакция от 27.03.2021)

Изглежда, че нашето търсене най-после приключва с невероятното равенство на два отбора от Втора лига на Тунис. На 27.03. АС Мохамедия и Радес си спретват едно от най-лудите полувремена в историята на красивата игра.

На почивката резултатът е 1:2 за гостите, но през втората част ставаме свидетели на истински метеоритен дъжд от попадения. Общо 11 гола са отбелязани за малко над 45 минути, като два от тях идват след края на редовното време. Интересно от статистиката на тези два тима е, че преди тази среща головата разлика на Мохамедия е била 7:7,а на гостите 7:12. Може би, това е било ясен знак от футболните богове, че в сблъсъкът между тях ще се получи нещо историческо. В предишните 8 срещи двата клуба вкарват по 7 гола, а сега успяват да постигнат същото едва за 90 минути.

Резултат: АС Мохамедия 7:7 Радес

С този невероятен развой на събитията обявяваме официален край на нашето колосално и всеобхватно футболно търсене!