Добре дошли в Европа, господа англичани

 Снощи националният ни отбор загуби тежко от Англия с 0:6, демонстрирайки една катастрофална игра, но не това бе основното по време на срещата, изиграла се на стадион "Васил Левски". Гостите от острова на няколко пъти се оплакаха, че били обиждани на расистка основа и двубоят бе прекъсван от главния съдия Иван Бебек от Хърватия. Кадри на български фенове, демонстриращи поздрава, така характерен за Адолф Хитлер, обиколиха Европа, а според медиите, англичаните не са искали да излязат да играят след почивката. Колкото и да ни е неприятно да признаем, имаше нападки на расистка основа. Само че защо се стигна до тях?
 Живеем в свят, обсебен от идеите за равенство, толеранс и единност. Това, разбира се, е нещо много хубаво, но в същото време и утопично. Да накараш всеки един човек на планетата да приема хора от всякакви раси, всякакви вероизповедания и с всякаква сексуална ориентация е нещо, което може да бъде постигнато само в един фантастичен пост-апокалиптичен свят, както например този във филма "Разрушителят" със Силвестър Сталоун и Уесли Снайпс. Расизмът е проблем, който съществува във всяка една държава по света, особено в тези, в които коренното население не съдържа цветнокожи. В този ред на мисли страни като България, Италия, Русия и т.н. винаги ще бъдат гледани под лупа когато става въпрос за расова дискриминация. Интересно обаче защо никой не говореше за расизъм преди 2 години, когато отборът на Франция, изпълнен с тъмнокожи играчи, гостуваше в София? Имаше ли расистки скандирания тогава? Някой да се е оплакал или да е спирал мача? Не, нали? Защо тогава това се случи снощи?
 Случилото се на националния стадион можем да определим с добре познатия израз: търсене на теле под вола. В последния месец англичаните тръбяха наред, че ако има расистки обиди към тях ще напуснат терена. Не става въпрос само за играчите. Треньорът Гарет Саутгейт на няколко пъти подчерта това, местните медии също се спукаха да обясняват какви големи расисти са българите. И защо? Защото по време на мача на "Уембли" преди месец, някакъв стюард бил чул, че някой от публиката бил казал на Рахим Стърлинг, че е черен. Самият играч на Манчестър Сити отрича да е чул каквото и да е, но някой си бил чул един от 90-те хиляди на този титаничен стадион да вика нещо си. Въпросният запалянко бе арестуван почти моментално и в последствие освободен от полицията, без да му бъде повдигано обвинение. Защо ли?


 Англия дойде в София с убеждението, че задължително ще бъде подложена на расизъм и... о, каква изненада! Точно това се случи! Нека само отбележим, че това е N-тият пореден случай, в който играч на "трите лъва" става жертва на "расистки" нападки. Още през месец март в срещата в Подгорица, хората на Гарет Саутгейт се оплакаха от нападки на расова основа от страна на черногорската публика. Малко преди това пък в мач от Лига Европа между Челси и Динамо Киев, Калъм Хъдсън-Одой също бил обиждан заради цвета на кожата си от украинците. Какво излиза? Че където и да отидат, англичаните стават жертва на расистки обиди. 
 Рахим Стърлинг най-често е страдал от подобно поведение на феновете. По време на последния мач от миналия сезон срещу Брайтън, крилото признава, че фен на "чайките" го е обидил на расистка основа. "Гюндоган тъкмо беше вкарал и аз тичах, за да се присъединя към празнуването, когато погледнах към тълпата на трибуните. Там имаше един човек, който крещеше нещо. Кълна ви се, можеше да видиш гнева по лицето му." Какво означава това? Расизъм в най-гледаното първенство в света.
 Ето и още няколко от последните случаи в Европа, свързани с расизъм:
 Декември 2018г. - Фенове на Челси са чути да скандират анти-симитски рефрени по време на гостуване на "сините" на МОЛ Види в Унгария в мач от Лига Европа. Наказание няма.
 Ноември 2018г. - Гръцката футболна федерация е глобена с 8500 паунда и части от стадиона са затворени за следващите няколко мача на националния отбор заради расистки символи по време на мач срещу Естония. 
 Октомври 2018г. - Румъния са наказани да играят един мач без публика и да платят 44,500 паунда глоба заради расистко поведение в мач от Лигата на нациите срещу Сърбия.
 Септември 2018г. - Полша е наказана да играе следващия си мач пред стадион с намален капацитет заради расистки скандирания в мач от Лигата на нациите срещу Италия.
 Август 2018г. - Цървена звезда е наказана да играе без публика в следващия си мач и да плати 61,500 паунда глоба заради расистко поведение на привържениците си в плейоф за влизане в Шампионската лига срещу РБ Залцбург.
 Август 2018г. - Олимпик Лион е наказан да играе без публика в следващите 2 мача заради расистки обиди срещу играчите на ЦСКА Москва в 1/16-тинафиналите на Лига Европа през март. Освен това феновете на "хлапетата" са глобени и с 85,500 паунда заради използване на пиротехнически средства.
 Юни 2018г. - Атлетико Мадрид е наказан да играе следващия си мач пред частично празни трибуни заради пиротехнически средства и расистки банер във финала на Лига Европа срещу Олимпик Марсилия. 
 Юни 2018г. - Зенит са глобени с 42,700 паунда заради расистки обиди в мач от Лига Европа срещу РБ Лайпциг през март.
 Март 2018г. - УЕФА разследва мача Аталанта - Борусия Дортмунд, феновете на домакините са обвинени в расизъм и дискриминационно поведение. Няма наказание.
 Това са само случаите от миналата година. Можем да върнем лентата много по-назад и да видим колко още наказания заради расистко поведение са раздадени. Обърнахте ли внимание, че сред наказаните има фенове на Атлетико Мадрид и Лион? Тоест, това са испанци и французи, две от най-големите и проспериращи европейски нации. Иска ми се да видя преди някои от гостуванията на "трите лъва" в Париж или Мадрид дали някой изобщо ще се притеснява от расизъм. Дали в пресата в Англия ще се дискутира седмици наред, че французите и испанците са расисти и дали Стърлинг и компания ще заплашат да напуснат "Стад дьо франс" или "Сантиаго Бернабеу" ако някой направи маймунски скандирания. По всяка вероятност не. 


 Истината тук е, че англичаните сами се набутаха между шамарите. Постоянното повтаряне, че българите са расисти и че расизъм в мача в София ще има провокираха шепа хора да оправдаят очакванията. Разбира се, нямаме извинение за случката, но нека погледнем кога за последно България е наказвана заради расистки обиди. Стигаме до месец септември, 2011г., когато БФС бе глобен с 34,230 паунда заради маймунски звуци по адрес на... о, да, същите тези англичани! Какво излиза? Че българите са расисти само когато тук идва да играе Англия. Между този и онзи мач тук са идвали да играят още отборите на Уелс, Италия, Дания, Малта, Норвегия, Холандия, Швеция и Франция, във всеки един от които има поне по един тъмнокож играч, но расизъм срещу тях не е имало. Защо тогава срещу "трите лъва" имаше маймунски скандирания? 
 Отговорите могат да са много и всеки един би имал своята логична обосновка - недоволство от играта на нашия отбор, протест срещу Борислав Михайлов и БФС, или просто грозен отговор на това, което британската преса създаде, а именно всеобщата настройка, че българите са расисти. Е, господа англичани, каквото повикало, такова се обадило... 


Гласували: 38, рейтинг: 4.9

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Ето думите с които Роберто Манчини вдъхнови Италия преди финала (видео)
Йоркшърският Пирло: от Чемпиъншип до финала на Евро 2020
Откритията на Евро 2020
Фаворитите на Евро 2020: На кой какво му липсваше?
Къде Англия загуби битката?
Задава ли се нова футболна тенденция – стил на игра с трима защитници?
Реакциите след дузпата за Англия
Каспер Шмайхел се заяде с англичаните
Италия и Испания ще трябва да разчупят статуквото
Евро 2020: Ето къде падат най-много голове
Англия срещу Германия: Най-епичните моменти от съперничеството
Абсурдната грешка на Симон срещу Хърватия (видео)
Уелсците скочиха срещу формата на Евро 2020
Петима играчи, които ни се искаше да гледаме повече на Евро 2020
"Пенсионерският" дрийм-тийм на Евро 2020
Дузпата за Испания и пропуска на Мората (видео)
Роналдо наказа и Германия след брилятна контра атака (видео)
Местят финала на Евро 2020?
Поулсен вкара втория най-бърз гол в историята на Еврото (видео)
"Чужденците" на Евро 2020