Единствената въпросителна в Испания е кой ще играе в ШЛ

След изиграването на 37-ия кръг всичко в испанската Ла Лига е ясно, освен кой ще е четвъртият тим, който ще играе в Шампионската лига на есен. Денят бе доста драматичен с някои забележителни резултати. Отборът на Реал Мадрид допусна поредна загуба, този път на Сан Себастиан от Реал Сосиедад с 1:3. "Белият балет" така или иначе не играе за нищо и шанс за изява получиха Хесус Валехо, Брахим Диас и изпадналият в немилост Тибо Куртоа. Те обаче не оправдаха доверието на Зинедин Зидан и допуснаха обрат след като поведоха в самото начало с гол тъкмо на Диас.
Тимовете, замесени в битката за топ 4, се представиха с променлив успех. Голямата изненада и фаворит за четвъртата позиция до този кръг Хетафе загуби визитата си на Камп Ноу от Барселона с 0:2. Осигурилите си титлата "каталунци" стигнаха до победата без много напрежение, а попаденията реализираха Артуро Видал и Джене Даконам от гостите, който си вкара автогол. Така Хетафе бе изпреварен от отбора на Валенсия, който пък направи обрат срещу Депортиво Алавес и спечели с 3:1. Двубоят на Местая започна шокиращо с гол на гостите, като негов автор бе Наваро. "Прилепите" обаче достигнаха до пълен обрат още преди почивката с попадения на Карлос Солер и Санти Мина, а в средата на втората част Кевин Гамейро затвърди победата за домакините с трети гол.
В най-неизгодна ситуация от борещите се за зона Шампионска лига е отборът на Севиля. Той не успя да победи вицешампиона Атлетико Мадрид на неговия Уанда Метрополитано, завършвайки при резултат 1:1. Коке откри за домакините през първата част, а след почивката Пабло Сарабия успя да изравни, но на севилци им трябваше победата в този мач за да не изостанат. Така те останаха шести с 56 точки, на две от Валенсия и Хетафе, които имат по 58.
В последния ден от сезона, Севиля е домакин на Атлетик Билбао, Хетафе посреща Виляреал, а Валенсия ще гостува на Валядолид.
С мястото си в елита се разделиха тимовете на Уеска, Райо Валекано и Жирона. За Уеска това отдавна бе ясно, а Райо допусна решаваща загуба от Валядолид с 1:2 у дома. По този начин тимът, чийто мажоритарен собствени наскоро стана бразилецът Роналдо, си осигури участие в Ла Лига и догодина. Третият изпадащ Жирона пък също допусна домакинска загуба от Леванте. Математически "каталунците" все още имат шанс за спасение, но 17-тият Селта е с три точки повече и с много по-добра голова разлика.
В същото време феновете на Атлетико Мадрид изпратиха капитана си и дългогодишен стожер в защитата Диего Годин, за когото това бе последен мач пред тях, тъй като в 38-мия кръг "дюшекчиите" гостуват на Леванте. Уругваецът е в тима от 2010-та година насам, като през това време е изиграл 380 мача и е отбелязал 26 гола във всички турнири. Годин бе част от шампионския отбор на Атлетико през 2014г., а освен това е двукратен носител на Лига Европа и двукратен финалист в Шампионската лига. От есента той ще продължи кариерата си в италианския Интер.

Гласували: 0, рейтинг: 0