Както наскоро споменахме, българската "А" група, или както по друг начин се е наричала през годините, е място, на което действат особени правила и закони, тотално различни от тези във футболните лиги на запад. Тъкмо това е и причината малцина чужди треньори и специалисти да са успешни в родните клубове, тъй като им е трудно да приемат реалностите у нас.
Днес ще обърнем внимание на една друга група родни футболни знаменитости - такива, които са приключили със спорта. Обикновено бившите футболисти или се обучават и в последствие се превръщат в треньори, или се захващат със собствен бизнес със средствата, които са припечелили през кариерите си.
Има обаче и други екс футболисти, чиято съдба е доста по-различна, най-често с доста неблагоприятен характер. Тук ще проследим как се разви животът на неколцина от футболните хора в "А" група, които вече се "пенсионираха".
Даниел Беконо
Вярвате или не, бившият вратар на Берое и ЦСКА бе в групата на националния отбор на Камерун по време на летните Олимпийски игри в Сидни през 2000г. Още по-шокиращото е, че Беконо е златен медалист, тъй като "неукротимите лъвове" триумфираха във футболния турнир. Разбира се, стражът не записва и минута, но се поздравява със златото. Той е и носител на Купата на африканските нации, така че назрява въпросът: как аджеба този човек се е озовал у нас? Беконо е шампион и носител на купата на България с екипа на ЦСКА, но когато през 2010г. напусна "армейците", той реши да смени попрището доста млад. Даниел замина за Виена, където живее братовчед му и стана дървосекач. Обикаляйки ежедневно горите, Беконо си докарва нелоши доходи, с които преживява в Австрия.
Екундайо Джайеоба
Бившият нигерийски нападател изкара почти цялата си кариера по нашите географски ширини. Джайеоба е играл за Велбъжд, Локомотив Пловдив, Левски, Черноморец, Вихрен, Етър, Доростол, Марек и Струмска слава. Вече на 40 години, той едва ли ще играе отново професионален футбол, но пък визитката му е впечатляваща. Той е шампион на България с Локо Пловдив и Левски, а освен това бе и сред възпитаниците на Мъри Стоилов, които извоюваха правото да играят в групите на Шампионската лига. Славни времена, които не предполагаха нещата да се развият по толкова лош начин за Джайеоба. Той изкара 10 месеца в затвора, след като през 2018г. бе арестуван по обвинение в участие в международна банда за пране на пари. Разбира се, бившият голаджия пледира, че е невинен, но то в затвора кой ли изобщо е виновен...
Марио Метушев
Нелека съдба застигна и бившия нападател на редица български отбори от преди десетина години. Станалият брутално известен с култовия лаф "Червен картон за Марио Метушев и всичко си... знаете нататък" играч направи прилична кариера по родните терени, като рита за Пирин Гоце Делчев, Велбъжд, Черно Море, Черноморец, Берое, Пирин Благоевград, Бдин Видин, а накрая и за Места Хаджидимово. Ето и някои интересни факти около Марио Метушев: въпросният червен картон всъщност не беше за него, а в момента той очаква своята тежка присъда, тъй като уби човек, наръгвайки го с нож 97 пъти през 2018г.
Илиян Киряков
Любопитна е историята и на един от героите на България на Мондиала в САЩ през 1994г. Киряков, който е шампион на "А" група с отбора на Етър през 1991г, направи и солидна кариера в чужбина. Той игра в испанските Депортиво Ла Коруня и Мерида, а след това носи екипите на шотландските Абърдийн, Рейт Роувърс и Еърдионианс и на кипърския Анортозис. Това обаче явно не е било достатъчно на Илиян да натрупа необходимите средства, за да живее спокойно след "пенсионирането" си, защото губи цялата си премия от подвига през 1994г. в швейцарска финансова пирамида. Затова той рита почти до 40 години, като последните му отбори са от ранга на Чумерна (Елена), ЦСКА (Лисичери) и Росица (Поликраище). Според редица родни медии, Киряков е изкарал известно време в Кипър, но вместо да заработи в някой клуб е продавал билети на плажа в Ларнака. Явно обаче тези тежки дни са зад гърба му, тъй като в момента героят от САЩ'94 е треньор в родния си Етър.
Момчил Врайков
Е, оказва се, че съдиите ни също са доста нископлатени, въпреки допълнителните "бонуси", които получават от време на време. Момчил Врайков определено може да бъде обявен за един от най-скандалните родни рефери, опорочил редица мачове и дербита. Той многократно бе наказван с изваждане от съдийските наряди, а веднъж дори бе и пребит пред дома си. След като кариерата му на рефер, при това международен, приключи, той заигра за Гигант (Белене), където се забърка в побой над съдия. Доста по-колоритен обаче бе арестът му в Пловдив по обвинение в подправяне и източване на банкови карти, както и участие в престъпна група. Врайков вече бе задържан за подобна нелегална дейност и в Дъблин, но тогава бе освободен заради липса на доказателства. Сега обаче той лежа година и половина в затвора.
Следва продължение...
Всичко от От Засада е интересно!
Отговори 2 2