И така, тази вечер започва 46-тото издание на турнира Копа Америка. В откриващия двубой, домакинът Бразилия ще срещне Боливия в 3 часа и 30 минути българско време. Арена на сблъсъка е стадион "Морумби" в Сао Пауло. Дванадесет отбора влизат в спор за отличието, което ще се реши във финален мач на 7-ми юли на митичния стадион "Маракана" в Рио де Жанейро.
В този ред на мисли, бихме желали да ви запознаем с няколко интересни факта относно този над 100-годишен турнир.
- Копа Америка е най-старият международен турнир за национални отбори, като първото му издание е през 1916г.
- Единствените отбори от зона КОНМЕБОЛ, които не са печелили купата, са Венецуела и Еквадор.
- Чили печели първия си трофей едва през 2015г.
- Отборът с най-много спечелени отличия не е Бразилия или Аржентина, а Уругвай.
- Голямата аржентинска звезда Лео Меси не само, че не е печелил трофея, но дори не е бил награждаван и за играч номер 1 на турнира. (През 2015г. е определен за номер 1, но е огорчен от загубата на финала и отказва да приеме наградата.)
- Най-резултатният двубой е на 22 януари 1942г., когато Аржентина размазва Еквадор с 12:0. Еквадорските фенове изобщо не искат да си спомнят за този случай.
- Норберто Мендес от Аржентина и Зизиньо от Бразилия са водещи голмайстори на Копа Америка за всички времена с по 17 попадения.
- На 1 юли 1999г. нападателят на Аржентина Мартин Палермо пропуска 3 дузпи в един мач и отборът му губи с 0:3 от Колумбия.
- Хосе Пиендибене от Уругвай вкарва първия гол в историята на турнира през 1916г. във вратата на Чили.
- През 2011г. отборът на Парагвай достига до финала без да спечели нито един мач. В групата парагвайците записват 3 равенства и продължават напред като един от двата най-добри трети отбори, а в четвъртфиналите и полуфиналите печелят след изпълнение на дузпи. Във финалната среща обаче Парагвай губи от Уругвай с 0:3.
- Гилермо Стабиле е треньорът с най-много отличия в турнира - 6, всичките спечелени начело на Аржентина.
- През 2015г. и четирите полуфиналиста са ръководени от аржентински треньори - Чили от Хорхе Сампаоли, Перу от Рикардо Гарека, Парагвай от Рамон Диас и Аржентина от Херардо Мартино.
- Нито един отбор извън КОНМЕБОЛ не е печелил Копа Америка, въпреки че редовно участват 2 тима извън Южна Америка, за да се попълни бройката.
- Катар е първата арабска страна, която получава покана да участва в турнира. За Япония това е второ участие след 1999г.
- За пръв път откакто КОНМЕБОЛ започва да кани отбори-гости, турнирът ще се проведе без тимове от зона КОНКАКАФ.
- Мексико ще пропуснат турнира за пръв път от 1993г. насам.
- Изданието през 2019г. ще е последното, което ще се провежда в нечетни години. От 2020г. турнирът започва да се провежда изцяло в четни години.
- Бразилия е домакин за пети път в историята си, като за последно "кариоките" приемат турнира през 1989г. или преди цели 30 години.
- КОНМЕБОЛ бяха обявили, че тази година турнирът ще съдържа 16 отбора - по 3 госта от КОНКАКАФ и зона Азия, но в последствие се отказаха от тази идея.
- Единствената страна, извън зона КОНМЕБОЛ, която е домакин на туринра, е САЩ през 2016г.
- По повод стогодишнината на Копа Америка за изданието през 2016г. е изработен специален трофей, който ще се връчва само когато турнирът остарява със 100 години. Това означава, че следващия път, когато някой ще го вдигне, ще бъде през 2116г.
- За пръв път в историята си, тази година Копа Америка ще използва технологията за видеоповторение ВАР.