Как Брекзит ще се отрази на трансферите във Висшата лига

Как Брекзит ще се отрази на трансферите във Висшата лига

 Ето че дългоочакваната от всички британци дата 1 януари 2021 дойде, а с нея и окончателното излизане на Великобритания от Европейския съюз. Повече от 4 години след референдума, хората от Острова ще се сблъскат от последиците на т.нар. "Брекзит", които няма да са никак малки. 



 Както вече се досещате, новите регулации засягат до голяма степен и футболните клубове. Окончателното финализиране на Брекзит съвпада с отварянето на зимния трансферен прозорец в Европа, но този път възможностите за сделки от отборите от Висшата лига ще са доста лимитирани. Защо?

 Разбира се, първата причина е ясна на всички - английските клубове, както и всички останали, пострадаха финансово от разразилата се пандемия от коронавирус и липсата на зрители по трибуните. В този ред на мисли не очакваме някакви кой знае колко гръмки трансфери през зимата. Втората причина обаче е далеч по-любопитна.

 С напускането на Великобритания, сега вече европейците от континенталната част ще трябва да получават работни визи, ако искат да се трудят на територията на островната държава. Това означава, че отборите от Висшата лига вече няма да могат да разчитат на свободното привличане на футболисти от Европа, които безпрепядствено да се мятат на първия самолет и да започват тренировки веднага щом кацнат. 

 Сега вече новопривлечените ще трябва да получат така наречения Governing body endorsement (GBE). Какво означава това? Футболната Асоциация, Футболната лига и Висшата лига седнаха и създадоха импровизирана точкова система, спрямо която ще се оценяват играчите, пристигащи от чужбина. 

 Така например ако даден футболист получи 15 или повече точки, той ще бъде одобрен и моментално допуснат да получи работна виза и да се състезава по английските терени. Броят точки обаче зависи от куп критерии като брой мачове за националния отбор и актуална позиция на нацията му в последната ранглиста на ФИФА. В момента по такъв начин на Острова пристигат футболисти от извън Европейския съюз, но тъй като вече правилата ще важат за абсолютно всички, ще се взимат под внимание и някои допълнителни фактори като например силата на съответното първенство, в което се е състезавал играчът, както и броят мачове, които е записал за предишния си клуб.

 Ако играч получи между 10 и 14 точки от въпросните оценки, допълнителна комисия ще преценя дали да допусне трансфера да се случи веднага или не. Нововъведената система е експериментална и в края на януарския трансферен прозорец ще се прецени дали тя работи ефективно.

 Друг аспект от Брекзита засяга и привличането на млади футболисти от Европейския съюз между 16 и 18 години. До сега те можеха да подписват с английски клубове с разрешението на техните родители, но от 1.1.2021 това ще могат да правят само млади футболисти от Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия. Техните връстници от страните членки на ЕС ще могат да бъдат купувани от британски клубове едва след като навършат 18 години.



 За футболистите между 18 и 19 години, които не са се класирали по GBE, ще се гледат няколко допълнителни критерия, като например брой мачове за първия отбор на техния досегашен клуб. През настоящия месец английските тимове ще могат да привлекат максимум трима млади играчи до 21-годишна възраст. Оттук нататък пък те ще имат ограничение и в придобиването на футболисти от пазара извън Великобритания - максимум по шестима на сезон. 

 Новите правила не би трябвало да влияят на мултимилионните сделки за топ играчи от континентална Европа, но със сигурност ще ощетят сериозно по-скромните финансово клубове, които по-често поглеждат към по-слаби лиги за подсилване на състава. Освен това е възможно сериозно нарастване на броя футболисти, идващи от извън Европа, като например от Южна Америка, тъй като сега европейците ще загубят предимството си при трансфер във Висшата лига. 

 Присъствието на играчи като Роберто Фирмино, Серхио Агуеро и Единсон Кавани, които пристигат от огромни футболни държави като Бразилия, Аржентина и Уругвай, не би било проблем. Проблем обаче ще е трансферирането на футболисти от първенства като белгийската първа дивизия или норвежката елитсерия.

 Какви трансфери няма да виждаме повече?

 Веднага на преден план излизат попълненията на Борусия Дортмунд Джейдън Санчо и Джуд Белингам. И двамата бяха под 18 години, когато напуснаха съответно Манчестър Сити и Бирмингам, за да се присъединят към немския състав. След въвеждането на настоящите правила и двамата не биха били достатъчно възрастни, за да осъществят трансфер извън Великобритания. 

 Друг вид трансфери, които не биха били възможни, са като този на Сеск Фабрегас. Испанецът пристигна в Арсенал от Барселона през 2003г., когато бе едва на 16 години и след това записа 212 мача за "топчиите". Ако по онова време обаче важаха новите правила, Сеск не би имал правото да пристигне в Англия поне още в продължение на 2 години.



 Други последици

 Новите регулации ще направят британските играчи доста по-безинтересни за останалите европейски лиги. Така например в испанската Ла Лига има правило, според което в групата на даден отбор за мача не могат да присъстват повече от трима играчи от страни извън Европейския съюз, към каквато категория вече спадат футболистите от Острова. Мениджърите и треньорите също ще имат нужда от работна виза, за да практикуват професиите си в континентална Европа. Така например хора като Алан Пардю, който доскоро работи в Нидерландия, а сега е на щат в ЦСКА-София, ще трябва да получат изрично разрешение да работят извън Великобритания.


  Прочетете също:  

 


Гласували: 5, рейтинг: 5.0

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?