Преди да обясним какво точно се обърка за някога обещаващия супер талант на Нидерландия и Реал Мадрид Ройстън Дренте, бихме желали да ви напомним колко добър бе той:
Това невероятно попадение е отбелязано в дебюта на играча - едва 20 минути след като се появява в игра. Навярно цялото ръководство на "кралете" в този момент се убеждава, че са получили повече от добра сделка, като са привлекли младото крило за сумата от 14 млн. евро от Фейенорд.
В испанската столица Дренте има всичко - голяма къща, скъпа кола, звездни съотборници и потенциала да покори футболните върхове. Десетилетие по-късно, той е спрял с футбола и изправен пред дълбоки финансови проблеми. Ето как той съумява да "постигне" това:
Обещаваща кариера
Ройстън Дренте е роден в бедната част на Ротердам, а родителите му са суринамски имигранти. Нидерландия е една от най-безопасните държави в света, но това не се отнася до кварталите, съставени от предимно имигрантско население. Бащата на младежа е застрелян от наркодилъри, когато Ройстън е едва на три години и той и братята му са отгледани от майка му. По това време Дренте има само две страсти - футбол и рап музика. За щастие футболът се оказва спасението му. На 13 той постъпва в академията на местния Фейенорд и само за четири години си спечелва професионален контракт.
През сезон 2006/2007 той е вкаран на пожар в първия отбор, след като един от редовните играчи получава дългосрочна травма. Дренте бързо се налага като титуляр и започва да развинтва защитите в Ередивизи. В края на кампанията тимът му завършва на седмо място, но младежът е впечатляващ с изявите си. Лятото на 2007 г. е още по-паметно за него след като Нидерландия триумфира на Европейското първенство за младежи, а Дренте е избран за играч на турнира.
След подобен сезон офертите за младата звезда се изливат. Цели 16 клуба му предлагат договори - включително Барселона и Челси. Дренте обаче знае, че бъдещето му е в посока Мадрид:
"Като малко момче бях омагьосан от всичко, което се случваше в клуба. Блясъкът около Мадрид, както го виждате в филмите "Гол", бе нещо, от което и аз исках да стана част."
За много подрастващи футболисти филмовата поредица "Гол" е най-близкият контакт, който някога ще имат с Реал Мадрид. За Ройстън обаче мечтата се сбъдва през август 2007, когато сделката е финализирана.
От футболния връх до дъното
На "Бернабеу" Дренте се чувства у дома. Фен на музиката и на купоните, той бързо се сприятелява с повечето играчи. Най-близък е с Робиньо, чиято къща често посещава, защото бразилецът е конвертирал мазето си в мини-дискотека. Ройстън е щедър и с приятелите си, с които е израснал, като редовно покрива сметките им, когато се прибере у дома.
В края на същия сезон мадридчани печелят лигата с преднина от 18 точки пред вечния враг Барселона. Тогава те са под ръководството на Бернд Шустер. За немеца това е първи сезон на "Бернабеу", но въпреки триумфа, след по-малко от седем месеца, той е уволнен.
Случката е показателна за младия нидерландец. Той разбира как в Мадрид търпението на фенове и ръководство бързо се изчерпва и колко кратък е пътят от "универсален любимец" до "грешник".
През 2009/2010 Ройстън смята, че е готов за титуляр с екипа на Реал:
"През онази кампания се чувствах най-силен. Мислех, че ще играя във всеки мач. Нямаше причина да не ме пускат, но бордът бе решил, че и Марсело трябва да играе и затова се редувахме. Хорхе Валдано харесваше повече Марсело."
Дренте е играл като бек в родината си и тъй като в звездното нападение на "кралете" няма място за недоказан младеж, е решено да го ползват в защита. Ройстън не се чувства комфортно на новата си позиция и в крайна сметка е изпратен под наем в Еруклес.
Още в първия му мач в новия отбор, Барселона на Пеп Гуардиола е сразена с 2:0, при това на "Камп Ноу".
Същата вечер Дренте е залят с поздравителни обаждания и съобщения от съотборниците си. Дори и в отсъствието си той е популярен. Кристиано Роналдо споделя следното за него:
"Той е фантастичен и много забавен. Липсва ни много в съблекалнята. Той е нашият шегаджия."
В скромния испански тим, който тъкмо е спечелил промоция, проблемите за Дренте са извън терена. Когато отборът не съумява да изплати цялата му заплата, той решава да започне стачка. Случката разваля отношенията му с ръковдството и му донася неприятна слава на проблемен футболист.
Когато се завръща в Мадрид наставник е Жозе Моуриньо, който цени професионализма над всичко други:
"Моуриньо не беше щастлив, че бях решил да се бунтувам срещу отбора, в който играех. Каза ми, че като представител на Реал Мадрид не е мога да правя подобни неща."
В собственото си съзнание Дренте е прав. Все пак той е израснал в нищета и чувства, че всяка заработена от него сума трябва да му бъде изплатена. Последното, което иска е да се върне към нищатата.
"Кралете" не са сигурни какво точно да правят с него и отново го пращат под наем. Този път в Евертън - далеч по-престижен и финасово подсигурен тим от Еруклес.
Години на лутане
На английска земя Дренте показва защо е заслужавал място в състава на Реал, но в крайна сметка нещата се вкисват и този път вината е изцяло негова.
В първите си седем мача от Висшата лига крилото бележи два пъти и асистира три пъти. Показателите му са още по-впечатляващи, когато вземем под внимание факта, че в пет от тези срещи той влиза като резерва и играе за по-малко от 30 минути.
Купонджия по душа, Ройстън бързо влиза в конфликт с мениджъра си Дейвид Мойс, който меко казано не е фен на начина на живот на играча. Дренте често е домакин на партита у дома си, които включват алкохол и момичета. Веднъж дори футболистът се появява на тренировъчното игрище на клуба в нетрезво състояние в 2 часа сутринта и настоява да ползва джакузито.
Връхната точка за Мойс идва, когато Дренте за пореден път закъснява за тренировка и двамата си разменят изключително остри слова.
В ретроспекция нидерландецът осъзнава, че е сгрешил:
"Ако се бях адаптирал по-добре към методите и изискванията на Мойс, мисля, че щях да имам голяма полза като играч. Щях да успея да задържа формата си за целия сезон, а не само в началото."
Същото лято договорът на Дренте с Реал Мадрид изтича и след като и Евертън не искат да имат нищо общо с него, той е оставен без работа.
За него следва въртележка от клубове с дълбоки джобове, присъща за всеки друг някога обещаващ талант. Ройстън преминава през Русия, Турция и ОАЕ. За престоя си в Русия той споделя следното:
"Там обожаваха водката. Около нея се върти всичко, дори клубният автобус бе зареден с водка!"
За нидерланския национален отбор той играе едва веднъж и повече никога, като обстоятелствата са както куриозни, така и трагични.
Още в първата вечер, когато Ройстън е на лагер с националите, е повикан във фоайето на хотела, в който са отседнали играчите. Там го чакат треньорът и двама детективи. Униформените служители разследват убийството на четирима гангастери, за които смятат, че са отговорни стари познайници на Дренте от улицата. Изглежда, че детективите са подслушвали обажданията на футболиста и са чули фраза от рода на "Трябва да вземеш четири довечера." Фразата няма нищо общо с престъплението, но въпреки това е направена тази връзка.
Последвалото разследване разкрива, че Дренте не е обвързан по какъвто и да е начин с екзекуцията и разбира се, от днешна гледна точка изглежда налудничаво, че някой би помислил, че национал на Нидиерландия е поръчвал убийства от скъпата си хотелска стая.
Случката обаче оставя лошо впечатленир у треньора Берт ван Марвайк. Все пак това е играч, който има проблеми с няколко треньора и с начина си на живот и за капак е разследван за убийство. При това още в първата му вечер от лагера!
Ван Марвайк пуска крилото си в игра в следващия мач, но добре знае, че никога повече няма да разчита на него.
Ройстън Дренте успява да събере няколко милиона в сметката си преди да се оттегли. Значително натежал (96 кг.) и едва на 29 години, той решава да окачи бутонките. Изглежда, че любовта му към футбола е изчезнала:
"Знаех, че дори и като редовен титуляр не можех да покажа какво мога. Имах психологически блокаж. Лъжех себе си. Никога не съм бил слаб характер, но в един момент просто изгубих сили и желание да пътувам от хотел до хотел и да слушам разни треньори да ми обясняват това и онова. Реших, че ще е най-добре да се оттегля и да прекарвам време с децата си."
На 31 Ройстън се завръща за сезон в Спарта Ротердам и след това в полуаматьорски клуб от ниските нива на нидерландския футбол. Практически дните му на професионален футболист са приключли.
Финансови трудности
По свои думи Дренте е успял да пръсне богатство от около 3,2 млн. евро. Все пак той има цели 6 деца и редица неуспели бизнеси - магазини за дрехи, магазин за парфюми, фитнес център, рап студио и дори в един момент планира да строи и продава къщи в Нидерландия, Испания и Суринам. Той никога не е бил от футболистите, които се свенят да харчат парите си. Твърде много от тях са дадени за различни своеволия и изкушения. Опитите му да се наложи като бизнес магнат са похвални, но в крайна сметка не добре необмислени.
"Имах пари, но не обръщах много внимание в какво ги инвестирам. Без да се замисля подписвах разни документи, дадени ми от агентите. Бях твърде млад за да разбирам от тези неща."
Интересен пример за безразсъдните му харчове е инвестицията в затопляща чаша, предназначена за претоплянето на "knakworsten" (хот дог). Проблемът е, че този knakworsten е готов за около минута във фурната и в крайна сметка инвестицията не може да намери пазар. Дренте е трябвало да наеме склад, за да има къде държи колекцията си непродадени електрически чаши.
Ройстън се пробва и като рапър под името Roya2Faces, но както сами се досещате, кариерата му не е финансов успех.
Според него банкрутът му не е финален, тъй като адвокатите му били в отпуска, когато присъдата била дадена. Но по всичко личи, че след редица провалени инвестиции и афинитет към лукса, Дренте е пропилял парите, младостта си и най-вероятно бъдещото си.
В интервю от 2019 г. той споделя, че се е научил от грешките си и вече е по-внимателен с начина на живот, с теглото си, с парите си, но изглежда твърде късно. С интерес очакваме каква ще е следващата му стъпка и дали ще успее да се изправи на крака отново.
Прочетете също: