Как Оле Гунар Солскяер може да възроди Манчестър Юнайтед (част 2)

Как Оле Гунар Солскяер може да възроди Манчестър Юнайтед (част 2)

Тази статия е продължение на разсъжденията ни за това как Оле Солскяер може да възроди Манчестър Юнайтед. В края материала ще намерите връзка към част 1.
Сезон 2020/2021

Ако предположим условно, че с привлечените футболисти от лятото на 2019г., Манчестър Юнайтед ще успее да се класира в топ 4 и да си гарантира участие в Шампионската лига и също, че сериозните проблеми, които отборът изпитва в защитата и халфовата линия са поправени през лятото на 2020г., то тогава Оле и ръководството на клуба могат да погледнат към привличане на играчи, които ще вдигнат цялостното ниво на отбора и ще добавят тази магия, с която играят грандове като Барселона или Манчестър Сити.

Изходящи трансфери
Но преди да споменем набелязаните от нас футболисти, първо трябва да изредим играчите, които ще трябва да напуснат. Тук сме се “прицелили ”в четири имена - Фил Джоунс, Ашли Йънг, Неманя Матич и Дармиан. Логиката за напускането на тези играчи е следната - двамата англичани просто нямат качествата да запазят мястото си в клуба, а и определено не оправдават високите заплати, които получават - съответното 100 000 и 110 000 паунда на седмица. Колкото до Матич, сърбинът има сериозни проблеми с бързината и издръжливостта и дори и от сега се вижда, че интензитета на Висшата лига му идва в повече. Дармиан от своя страна с нищо не показва, че трябва да продължи да играе за клуба и ако е посредствен и през 2019/2020, то той трябва да бъде продаден.
Входящи трансфери
Както писахме по-горе, сега ще е моментът ръководството сериозно да бръкне в клубната каса и да привлече футболисти, които ще повишат нивото на Юнайтед и ще помогнат за възраждането на отбора на старта на второто десетилетия от 21-ви век.

Джейдън Санчо (дясно крило)
Трябва да се отбележи, че от много години един от второстепенните проблеми в Манчестър Юнайтед е липсата на надеждно дясно крило. През последните години редица играчи получават шанс на тази позиция, но така и не може да се намери перфектният футболист за поста. Добър пример е Хуан Мата, който когато е пускан в дясно, по-често навлиза към центъра и оставя много свободно пространство и, разбира се, не доставя нужните центрирания или пък опасни удари. Все пак по футболно ДНК той е централен полузащитник. Време и този проблем да бъде разрешен, а според нас това може да стане с привличането на Джейдън Санчо от Борусия Дортмунд. Англичанинът пристигна в Германия от Манчестър Сити за едва 7,5 млн. и веднага показа защо е един от най-обещаващите британски таланти. За сезон 2018/2019 той отбеляза 12 гола и записа 17 асистенции в Бундеслигата. Мнозинството от тях дойдоха именно когато деветнадесет-годишния младок започна като дясно крило. Наскоро се говореше, че Санчо иска да играе в отбор, който участва в Шампионската лига и най-вероятно Юнайтед ще трябва да се завърне в този турнир, преди да може мисли за привличане на англичанина.
Предполагаема трансферна сума:
90-100 млн. евро

Бруно Фернандеш (атакуващ полузащитник)
Бруно е поредната изгряваща звезда, която се подвизава в португалската лига и той тъкмо навлиза в най-силните си години. Португалецът е роден през 1994г. и играе като атакуващ полузащитник. Коефициентът му на полезно действие достигна нови висини през 2018/2019г., като в 52 двубоя за Спортинг Лисабон, той записа 32 гола и 17 асистенции. Не без значение е и фактът, че той е получил цели 15 жълти картона, което говори за силен хъс и спортна злоба - качества, които Оле Солскяер усилено търси в подчинените си. Също е важно да отбележим, че и през миналия сезон Фернандеш записа участие в общо 36 попадения (чрез гол или голов пас) и определено можем да кажем, че силите му игри през тази година не са изолиран случай, а мярка за футболен растеж.
Предполагаема трансферна сума:
65-70 млн. евро

Родриго (централен полузащитник)
Родриго Ернандес Касанте или както е по-известен сред привържениците на Атлетико Мадрид – Родри, е другото парче от пъзела. Испанецът също е изключително млад, но има добър ръст, което го прави силен във въздушни двубои, така характерни за английското първенство. Други силни страни от играта му са подаванията, отнемане на топката и силната концентрация. За разлика от Невеш, Родриго е с по-дефанзивни функции, но добавката му без съмнение ще подсили халфовата линия на Манчестър Юнайтед.
Предполагаема трансферна сума:
60-65 млн. евро

Общи суми за трансфери за сезон 2019/2020: 225 млн. евро

Тактическа постройка

Вариант 1: 4-3-1-2

В тази схема няма чист нападател, но Погба е най-силно изнесеният централен офанзивен футболист. Точният термин, който се ползва за позицията му, идва от италианската тактическа школа и носи названието Trequartista  - това е футболист, който не е точно нападател, но не е и полузащитник, а е по малко и от двете. Главната задача на трекуартистата е да създава и да бележи голове, като има голяма свобода на придвижване и често освобождава празни пространства за съотборниците си. Смятаме, че от тази позиция Пол Погба може да е изключително полезен, като ще е много важно двамата нападатели да усещат кога да навлизат в наказателното поле, за да получат извеждащ пас от него. В тази схема също така бековете са ключови за осигуряване на ширина в отбора, защото и Рашфорд и Санчо често ще играят като фалшиви крила. От Шоу и Дъмфрис се очаква да доставят значителен брой центрирания. Подходяща за отбори, които предпочитат да се “барикадират” в наказателното си поле и да играят за нулево равенство.

Вариант 2: 4-1-2-3

Тази тактическа постройка е по-близко до това, което Оле практикуваше в първите си десетина двубоя като наставник на Юнайтед. Тя ще е по-подходяща за отбори, които са силни в контраатаките и добре подготвени за битка в центъра. Тук Погба/Фернандеш е играе ролята на плеймейкър, който повече търси да раздава пасове, отколкото да бележи. Рубен Невеш заема ролята на т.нар. box-to-box полузащитник, който помага и в защита и в атака, а някой измежду Родри и Гай предоставя допълнителна защита в празното пространство между халфовете и централните бранители.

Краен Състав
Де Хеа, Грант, Ромеро
Орбан, Смолуинг, Бейли, Линдельоф, Дъмфрис, Шоу, Валенсия, Дало
МакТомини, Гай, Невеш, Родриго, Погба, Фернандеш, Фред, Гарнър, Лингард, Туанзебе
Санчо, Марсиал, Рашфорд, Лукаку, Грийнууд


Как Оле Гунар Солскяер може да възроди Манчестър Юнайтед (част 1)

 

 

 

 

 


Гласували: 3, рейтинг: 3.7

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Висшата лига - шампионите, които изпадат бързо
Шампионите от Лестър - къде са те сега?
Изненади и разочарования - сезонът във Висшата лига е история
"Битката за Брамал Лейн" - мач без аналог в английския футбол
Какво се "счупи" в Тотнъм и защо "шпорите" ще са извън топ 4?
Греъм Потър - изкупителната жертва на Челси?
Когато големият Алан Шийрър отряза Юнайтед... два пъти!
Ла Лига скочи на английските клубове, обвини ги в измама
Салах срази Ман Сити (видео)
Клубовете, пропилели най-много пари за трансфери
Случи се: Роналдо се разписа (видео)
"ТОВА е моята победа!", Патрис Евра за най-вдъхновяващата реч на Сър Алекс
Случаят „Айвън Тони“ – когато разумът надделее над емоцията
Застигна ли възрастта Роналдо най-после? (видео)
Мечтан дебют за Антони (видео)
Колосалните трансферни разхищения - британски монопол присъщ на една Супер Лига
Драматичният гол на Ливърпул в 98-ата минута (видео)
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
Нападателите на елитните клубове в Европа
Събужда ли се заспалият английски гигант Арсенал?