Ливърпул с обиколка напред в битката за титлата със Сити

Ливърпул победи в първият мач от 33-ия кръг на Висшата лига Саутхамптън. Мачът започна с домакински натиск и още при първата си по-сериозна ситуация, Саутхамптън излезе напред в резултата. Раян Бертранд насочи топката в наказателното поле, Хойберг отклони с глава и тя стигна до Шейн Лонг, който отбеляза гол номер 5000 във вратата на Ливърпул. “Mърсисайдци” отговориха веднага на предизвикателството, Салах получи топката и центрира в малкото наказателно поле, където Мане нанесе удар с глава, но вратарят спаси. Мачът продължи да е динамичен, като следващото положение беше за “светците”, което дойде отново от фланга, Ремънд центрира по земя топката, но Лонг се размина, а Ван Дайк беше на добра позиция и изби в корнер. От ъгловия удар не излезе нищо опасно. Последваха минути на успокоение. “Червените“ опитваха да атакуват и да наложат волята си, но напрежението си личеше в действията им. Саутхамптън играеше дефанзивно и използваше контра атаките много правилно. След 32-ата минута фланговете започнаха да работят за Ливърпул, а след центриране на Александър Арнолд в 36-ата, Наби Кейта успя да засече и да материализира предимството на своя отбор. При започването на атаката обаче останаха съмнения за засада на Салах. До края на полувремето не се случи нищо интересно, а Ливърпул достигна 69% процента владеене на топката.

Второто полувреме започна с предимство на домакините. Стигна се до два ъглови удара, но “светците“ не успяха да извлекат нищо повече. Към 60-ата минута Ливърпул се посъбуди, като Роберто Фирмино напомни за присъствието си на терена с удар извън наказателното поле, който бе спасен от вратаря. “Mърсисайдци” наложиха своето темпо, като по-често стигаха до вратата, но не успяваха да стигнат до опасна ситуация. Саутхамптън пое отново инициативата, в 80-ата минута получи правото да изпълни корнер, но “червените” изнесоха топката, която попадна в Салах и той пробяга цялото разстояние от центъра до наказателното поле на домакините и с прецизен удар покрай вратаря реализира скоростната контраатака, като вкара за първи път от 55 дни насам. В 86-ата минута Матип изпрати страхотен дълъг пас към Фирмино, който я овладя и изпрати директно в наказателното поле, където Хендерсън изпревари защитниците на “светците” и отбеляза за 3:1, с което подпечата и победата за Ливърпул.

“Mърсисайдци” изпревариха Манчестър Сити за първото място и събраха 82 точки и мач повече. “Гражданите” не играят за първенство, а излизат на полуфинал за купата на ФА срещу Брайтън.