Най-добрите резултати на Юнайтед след ерата "Фъргюсън"

След отказването на легендарния Сър Алекс, Манчестър Юнайтед като че ли не успява да намери правилната формула, която да донесе успехи на отбора. Въпреки множеството трансфери и смени на треньори, изглежда, че „червените дяволи“ се отдалечават все повече от времето на Фъргюсън. След като в миналата статия разгледахме най-лошите резултати на Юнайтед след Сър Алекс, тук се опитаме да подредим и най-славните мигове, колкото и малко да са те.

10. 16 Април 2017 – Олд Трафорд – Челси – 2:0

Започваме с една победа на Юнайтед над бъдещия шампион Челси. След като по-рано през сезона „червените дяволи“ бяха загубили с 4:0 на Стамфорд Бридж, Моуриньо беше гладен за отмъщение. Това, което последва, беше типичен мач в стила на португалеца. Юнайтед поведе рано в двубоя чрез Маркъс Рашфорд, а Ерера удвои веднага след почивката. „Червените дяволи“ не дадоха никакъв шанс на отбора на Конте, които само след няколко седмици се окичиха като шампиони.

9. 6 Октомври 2018 – Олд Трафорд – Нюкасъл Юнайтед - 3:2

„Червените дяволи“ започнаха този двубой под огромно напрежение. Те се намираха на 10 място в класирането и слуховете за уволнение на Жозе Моуриньо вече витаеха във въздуха. По-всичко личеше, че това ще е поредното разочарование за феновете на Юнайтед. Два гола до десетата минута на Кенеди и Муто и безлично представяне до полувремето правиха положението да изглежда отчайващо за отбора на португалеца. Но след почивката публиката на Олд Трафорд видя един от обратите, запазена марка на отбора. Мата върна едно попадение в 70-тата минута, а Марсиал изравни само 6 минути по-късно. Черешката на тортата дойде в 90-тата минута, когато Санчес с един от редките си голове в екипа на Юнайтед, отбеляза за 3:2.

8. 12 Септември 2015 – Олд Трафорд – Ливърпул – 3:1

Преди този двубой Юнайтед бяха фаворити за спечелването на този двубой, въпреки че „скаузърите“  бяха само едно място в класирането зад „червените дяволи“. Първото полувреме бе доста безлично като представяне и от двата отбора, но второто подобаваше на такова дерби. Блинд откри в 49-тата минута, а Ерера удвои от дузпа в 70 минута. След това обаче Ливърпул натисна и Бентеке се разписа с красив ножичен удар. По всичко изглеждаше, че може да стенем свидетели на обрат, но тогава Антони Марсиал в своя дебют реши двубоя в полза на момчетата на ван Гаал.

7. 14 Декември 2014 – Олд Трафорд – Ливърпул – 3:0

Преди двубоя позициите на двата отбора бяха напълно различни. „Червените дяволи“ са намираха на 3-тото място след 5 поредни победи, а Ливърпул се влачеха на 9-тото място. Двубоят започна добре за гостите, който създадоха няколко положения рано в двубоя, но след едно тях последва контра атака за Юнайтед, която Руни завърши с гол. Манчестърци бяха безупречни до края на двубоя. Хуан Мата се разписа за 2:0, а ван Перси направи 3:0 през второто полувреме. Ливърпул създаде няколко положения и през втората част, но де Хеа беше стабилен, което позволи на Юнайтед да запише запомнящ се успех срещу вечния съперник.

6. 7 Ноември 2018 – Ювентус Стейдиъм – Ювентус – 1:2

Отново се връщаме към миналия сезон. Преди двубоя Юнайтед бяха в лошо положение. Дори 4 мача без загуба не успяха да изпратят отбора близо до топ 4, а „червените дяволи“ бяха загубили от Юве на Олд Трафорд две седмици преди този двубой. Ювентус доминираше от самото начало до самия край на срещата, а Юнайтед имаха късмет да губят само с един гол 86-тата минута, когато Мата се разписа след много красиво изпълнение на пряк свободен удар. В 90 минута след разбъркване в наказателното поле на Юве след центриране на Йънг, Бонучи прати топката в собствената си мрежа. Въпреки тази знаменита победа, Жозе Моуриньо бе уволнен след малко повече от месец.

5. 7 Април 2018 – Етихад – Манчестър Сити – 2:3

Преди мача на Етихад Сити се намираха на първото място и победа тук щеше да им осигури титлата срещу градския съперник. Тимът на Пеп Гуардиола започна срещата по забележителен начин и отбелязаха два гола до полувремето. Юнайтед изглеждаха тотално загубени на Етихад и бяха късметлии да се приберат само с 2 гола дефицит. Но след речи на Моуриньо, Погба и Йънг на почивката, „червените дяволи“ показаха друго лице през второто полувреме. Погба се разписа на два пъти в рамките на 2 минути, а Смолинг вкара, за да завърши обрата. В крайна сметка Сити не успя да вземе титлата срещу Юнайтед, но пък „червените дяволи“ загубиха само след седмица на своя „Олд Трафорд“ от Уест Бром, което подари първи успех на Пеп Гуардиола в Английската висша лига.

4. 11 Август 2019 – Олд Трафорд – Челси – 4:0

Стигаме и до двубой от този сезон. Първите няколко месеца на Оле Гунар Солскяер, начело на „червените дяволи“ започнаха много добре и Юнайтед отново изглеждаха като отбора от времето на Сър Алекс. Възпитаниците на норвежеца обаче започнаха да изпитват затруднения в края на сезона и не успяха да завършат в топ 4. Но новия стартира с впечатляваща победа над Челси на Франк Лампард. Рашфорд откри от дузпа, Марсиал се разписа за 2:0 преди отново Рашфорд да направи резултата 3:0. В края на двубоя младия Дан Джеймс отбеляза първия си гол за Юнайтед в представяне, което „червените дяволи“ все още не могат да повторят през сезона.

3.  12 Април 2015 – Олд Трафорд – Манчестър Сити – 4:2

Юнайтед започнаха този двубой след 5 поредни победи включващи успехи срещу шпорите и Ливърпул, а Сити бяха спечелили само 2 от последните 5 двубоя. Мачът започна добре за „гражданите“, който поведоха в 8 минута след гол на Агуеро. Но този гол като че ли разгневи „червените дяволи“. Йънг и Фелайни се разписаха след няколко невероятни атаки на Юнайтед и Сити изглеждаха неспособни да се противопоставят. Отборът на ван Гаал заигра още по-добре след почивката и Сити се разминаха само с два гола – един на Мата и един на Смолинг. В края на срещата Агуеро добави още един гол за „гражданите“ и така Юнайтед спечели дербито на своя стадион за пръв път от 2011.

2. 28 Февруари 2016 – Олд Трафорд – Арсенал – 3:2

След доброто начало на сезона отборът на ван Гаал се свлече до 5-тата позиция в класирането, а Арсенал изглеждаха като единствения конкурент на Лестър за титлата. Юнайтед бяха раздирани от контузии и холандецът трябваше да разчита на няколко младежи в стартовия състав и Майкъл Карик и Блинд в центъра на отбраната. Всичко изглеждаше обречено преди двубоя да е започнал, но ван Гаал излезе с атакуваща схема, която изненада Венгер. Маркъс Рашфорд, който бе дебютирал само няколко дена преди това с 2 гола срещу Мидтиланд, наказа Арсенал на два пъти през първото полувреме преди Уелбек да върне едно попадение. През второто Ерера направи 3:1, а Йозил се разписа за крайното 3:2. Резултатът може да не е толкова впечатляващ, но представянето бе това, което класира този мач толкова високо. Мачът, който показва най-добре какво е ДНК-то на отбора. Youth, courage, greatness (Младост, кураж, величие)

Honorable Mentions: Манчестър Юнайтед имаха и други впечатляващи успехи след отказването на Сър Алекс. Например, страхотната победи в Европа с 0:5 срещу Байер Леверкузен и победите срещу Тотнъм и Ливърпул постигнати в рамките на една седмица. Или обратът срещу Кристъл Палас във финала на ФА Къп, който донесе първо отличие на ван Гаал начело на „червените дяволи“. Тези двубой за малко не попаднаха в класацията.

27 Ноември 2013, БайАрена – Байер Леверкузен – 0:5

15 Март 2015 – Олд Трафорд – Тотнъм – 3:0

22 Март 2015 – Анфийлд – Ливърпул – 1:2

21 Май 2016 – Уембли – Кристъл Палас – 1:2 (след продължения)

10 Март 2018 – Олд Трафорд – Ливърпул – 2:1

21 Април 2018 – Уембли – Тотнъм - 2:1

1. 6 Март 2019 – Парк Дьо Пренс – ПСЖ – 1:3

Нима имаше някакво съмнение кой ще е първият мач в класацията. Раздиран от контузии, отборът на Оле Гунар Солскяер се насочи към „Парк дьо Пренс“ с нулеви надежди. Парижани бяха спечелили първият двубой на Олд Трафорд с комфортното 0:2. Юнайтед поведе още в втората минута чрез Лукаку, но Бернат изравни само 10 минути по-късно. ПСЖ доминираха, но не създаваха положения, а Юнайтед се нуждаеше само от един шанс. В 30 минута Лукаку се разписа отново и „червените дяволи“ започнаха да мислят за чудото. Но скоро след това Ерик Байи се контузи и остави Юнайтед без най-добрия си защитник. ПСЖ започна много добре през второто полувреме, но брилянти представяния от де Хеа, Смолинг и Линдельоф не позволиха на парижани да узаконят предимството с гол. По-напред Мактомини и Фред играеха срещата на живота си. Мечтания момент дойде в добавеното време. Юнайтед натискаше, Дало стреля и топката от отби от ръката на Кимпембе. Съдията отсъди дузпа, която Рашфорд безапелационно реализира, за да донесе най-славната победа на Юнайтед след ерата „Фърги“.

Гласували: 14, рейтинг: 4.9