Най-колоритните чужденци, играли в Североизточна България

Най-колоритните чужденци, играли в Североизточна България

 Продължаваме обиколката из географските региони на България, за да разгледаме в днешния материал най-колоритните чужденци, играли в клубове от Североизточна България. В настоящия момент именно този регион или в частност град Разград се радват на много успехи, благодарение на "Лудогорец", но там чужденците като цяло винаги от "елитната" им история насам са надделявали и затова ще опитам днес да не поставям техни състезатели.

Серж Йофу
 Серж Ален Йофу е роден на 24 декември 1971 г. в Абиджан, Кот д'Ивоар. През 1997 г. Йофу е привлечен в "Добруджа" (Добрич), където и до днес е любимец на тамошната публика и за два сезона той изиграва 43 мача за Добруджа в „А“ група, вкарва 15 гола, а през лятото на 1999 г. преминава в "Левски" (София). Със „сините“ Йофу играе в Купата на УЕФА и отбелязва гол при загубата с 1:3 от "Ювентус" в София. Става шампион на България през 2000 г., като по време на кампанията в „А“ група се разписва 13 пъти в 25 срещи. Същата година е повикан в националния отбор и вкарва хеттрик на Нигер.
 След края на сезона Йофу скандално бяга от България, макар да има договор с "Левски" за още 2 години, а една от версиите по случая е, че Серж е бил заплашван от мутри. Преминава под друго име в отбор от ниските дивизии на Швейцария, но само тренира там, защото от ФИФА му спират състезателните права. Впоследствие играе за Делемонт, Тун, КС Шеноа и Стад Абиджан, където приключва кариерата си на 36 години през 2007 г.

Марио Жардел
 Не мисля, че мога да добавя нещо ново за родения на 18 септември 1973г. във Форталеза Марио Жардел Алмейда Рибейро. Двукратният носител на златната обувка, който е минал през Вашко да Гама, Гремио, Порто, Галатасарай и Спортинг Лисабон в залязващия етап от кариерата си акостира във Варна и дори отбеляза гол за 8-те си мача с екипа на "моряците". Не след дълго Жардел окачи бутонките, но пък стана най-успешният чужденец, играл у нас.

Джордж Уеа - младши
 След Жардел в България и по-специално в Североизточния регион се появи синът на една друга култова легенда на световния футбол (и понастоящем президент на родната си Либерия) - Джордж Уеа. Джордж- младши е роден на 27 август 1987 година в столицата на Либерия - Монровия и е второто дете на носителя на "Златната топка" за 1995 г. Записал е 2 мача в младежкия национален отбор на САЩ, като в тях има и 2 гола. През 2012-а се появи в България, като първо бе в "Светкавица" (Търговище), а след това се пробва и в "Калиакра" (Каварна). Скоропостижно си тръгна от нашата страна без да е постигнал каквото и да е било сериозно.

Дениран Ортега
 След като в предния материал разгледахме опита за футболна кариера на Виктор Дениран, то сега ще обърнем внимание на баткото - Дениран Ортега. Роден е на 28 май 1986г. Първоначално през януари 2007 г. Ортега пристига в България на проби в "Локомотив" (София). При „железничарите“ изкарва 2 седмици, но след като трансферът на Цветан Генков в „АС Ливорно Калчо“ пропада, за Ортега не се намира място в отбора и той е освободен. Африканецът решава да се пробва в "Спартак" (Варна) и с четири мача от международния турнир „Калиакра Каварна Албена къп“ си спечелва договор със „соколите“.
 В надпреварата отбелязва три гола и е определен за най-полезен играч. Записа периоди в софийските "Славия" и "Левски" и като цяло от братята Дениран, май на Ортега му провървя малко повече.

Матиас Курьор
 Роден е на 22 март 1988 г. във Форт дьо Франс (Мартиника). Полузащитникът стана особено популярен в България след като през 2014-та подписа с "Черно море" и за две години отбеляза 16 гола в 55 мача, като помогна на своите да спечелят купата на България през 2015-а срещу Левски с късни голове в редовното време и в продълженията на мача. Напусна в посока Грузия, но бързо се върна и се ориентира в същия географски регион и подписа с "Локомотив" (Горна Оряховица). Не след дълго напусна, за да поиграе в Казахстан и Република Корея, но отново облече фланелката на "моряците" през току-що изминалия сезон.

Мехди Бурабия
 Роден е на 7 август 1991 г. в Дижон и първите си стъпки във футбола са с престои в дублиращите отбори на Гренобъл и Лил.В България идва през 2015-а, обличайки екипа на "Локомотив" (Пловдив), а малко по-късно заиграва и за "Черно море". Утвърждава се като ключов за "моряците" футболист и следващия сезон е трансфериран в "Левски". В момента е футболист на италианския "Сасуоло".

Аласана Мане
 Отборът на "Етър" (Велико Търново) може да се похвали, че в редиците си е имал представител на прочутата "Ла Масия". Първоначално роденият на 8 април 1998-а е бил в катарската "Еспайър Академи", откъдето и поема за Барселона. През 2018-а медиите ни известиха за трансферната бомба, че "Етър" привличат под наем гамбиеца Аласана Мане. За наема си при "болярите" младокът наниза 4 попадения, а сега е част от полския тим "Гурник" Забрже.


Гласували: 15, рейтинг: 4.5

Още новини от деня:
Добави коментар

Препоръчано за вас

Пробив в системата (анализ)
Моля, развържете кесията!
"Колонизираните" футболни клубове на Европа (част 1)
"Брашняните чували" на родните грандове, които ги задминаха
"Една легенда се завръща, Бела Петрич е това!"
Мъри счупи известно проклятие, за да триумфира с купата
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 3)
5 "златни случки" от последните 20 години в родния футбол (част 2)
Грегъри Акселрод – „фалшивият“ футболист, който бе на крачка от трансфер в ЦСКА
Най-резултатните българи от началото на сезона
Преди ЦСКА - Пирин (Благоевград)
10 българи, пропуснали да впечатлят грандовете като младежи
Какво се случи с играчите на Лудогорец от онзи мач със Стяуа
Ето ги всички шампиони в Европа и техните подгласници
Рекордьорите с най-много попадения в топ първенствата за един сезон
Българите, които спечелиха трофей през сезон 2020-21
Блокират завръщането на Борислав Михайлов в БФС?
Мартин Смоленски – интервю с младата надежда на ЦСКА и българския футбол
Трябва ли да се дава път на младите футболисти?
Двата мача на Христо Стоичков за Ал Насър