Най-резултатните срещи в историята на европейските първенства

Сезон 2020/2021 приключи за клубните отбори на Стария континент и футболните фенове ще почакат няколко месеца преди да се подновят битките на "зеления килим" във Висшата лига, Ла Лига и другите първенства, а също и за евротурнирите, които ще станат с един повече от есента. Хубавото е, че това лято няма да ни лиши от футболни емоции, защото националните отбори на 24 страни ще кръстосат шпаги в опит да завоюват Европейската купа, а стартът е едва след няколко дни. В този контекст реших да направя кратка ретроспекция на деветте най-резултатни срещи от историята на шампионатите на континента и да подгрея запалянковците за предстоящите срещи.

19 юни 1996 година
Анфийлд, Ливърпул

Русия-Чехия 3:3

В първото си самостоятелно участие на еврофинали след разпадането на СССР, Русия попадна в неблагоприятната за тях група С, а компания там й правеха двата финалиста на този шампионат Германия и Чехия плюс световният вицешампион от САЩ 94' - Италия.

В последния си мач от групите, който за тях вече бе протоколен, руснаците все пак измъчиха до финалните минути чехите. До 19-та минута резултатът бе 2:0 за Чехия след голове на Сухопарек и Кука. Второто полувреме обаче бе под диктовката на руснаците и след три безответни гола на Мостовой, Тетрадзе и Безчастних, нещата вървяха към чешко отпадане за сметка на "адзурите". Владимир Шмицер обаче изравни в 88-ата минута и по този начин спаси точката за своя отбор, а така и продължаването напред в турнира.

13 юни 2000 година
Пай дьо Шарлероа

Югославия-Словения 3:3

Реалностите на новия век не бяха благоприятни за балканската страна, която само преди десетилетие бе федерация от шест републики и основна футболна сила в Европа. Класирала се на този първи за XXI век форум след драматична квалификация с хърватските си съседи и бронзови медалисти от Франция 98', Югославия попадна в група С, където още бяха Испания, Норвегия и Словения.

Именно с последните, които преди десетилетие бяха "един от шестте факела на югословенската държава" "плавите" изиграха един доста емоционален и интригуващ мач в белгийското градче Шарлероа. Златко Захович откри резултата в 23-та минута, а през втората част кошмарът за югославяните бе пълен след голове на Павлин и Захович в 52-та и 57-та минути. Червеният картон за Синиша Михайлович бе допълнителен щрих към трагедията, очертаваща се на стадиона.

Някъде там се появи Саво Милошевич и след поредица от случайности именно той бе най-съобразителен да намали изоставането на своите в 63-та минута. Десет минути по-късно резултатът някакси бе изравнен пред слисаните погледи на пируващите преди мигове словенци, след голове на Друлович и отново Милошевич. В последните минути "плавите" едва не стигнаха до пълен обрат, но намеса на словенския вратар предотврати национална футболна трагедия в една от най-новите в онези времена европейски нации. Този мач е и началото на няколко интересни и голови срещи с участието на западната ни съседка, както на шампионата в Белгия и Холандия, така и занапред в материала.

21 юни 2004 година
Естадио да Луж

Хърватия-Англия 2:4

Балканското участие в тази класация е богато, а може би това е неслучайно. В конкретния случай интересното, което може да се вмъкне е, че "шахматистите" бяха в квалификационна група с нашите национали и типично по балкански съумяхме да си "омешаме капите" и да вземем заедно визи за Португалия. Като оставим настрана от нашата последна тотално безуспешна международна епопея, хърватите бяха в група В, заедно с Франция, Англия и Швейцария.

Въпреки равенствата със швейцарци и французи, трябваше победа срещу "трите лъва", за да могат хърватите да продължат напред. Те дори успяха да поведат рано-рано в резултата след пет минути игра, благодарение на Нико Ковач. Скоулс и Рууни обърнаха развоя на срещата в последните минути от първата част, а при подновяването на играта пак Рууни увеличи преднината на своя тим. Игор Тудор вдъхна нови надежди в 73-та минута, но шест минути по-късно Франк Лампард вкара нов гол и така хърватите си отидоха от турнира на трето място в групата с две спечелени точки, а англинчаните продължиха напред.

22 юни 2012
ПГЕ Арена Гданск

Германия-Гърция 4:2

Страната, която стана най-шокиращият европейски шампион в цялата история на футбола в Португалия през 2004 година, тъкмо бе в жестока финансова криза и южните ни съседи разчитаха страшно много на Европейския съюз и финансовите помощни пакети, в основата на които бе Германия. В този политико-социален контекст дойде и четвъртфиналният мач между двата отбора.

Бъзиците за гърците и това, че трябва да връщат дълга си бяха доста оправдани, ако имаме предвид крайния резултат, но истината бе, че все пак дадоха някакъв отпор на противника си на стадиона в Гданск. В 39-та минута Филип Лам откри резултата, а Самарас успя да изравни десет минути след началото на второто полувреме. Като че ли обаче някъде там рухна гръцката съпротива и в минутите след гола им последваха попадения на Кедира, Клозе и Ройс. В самия край на мача Салпингидис оформи крайния резултат от дузпа.

22 юни 2016
Стад дьо Люмиер, Лион

Унгария-Португалия 3:3

"Маджарите" направиха ударно завръщане на голямата сцена след дългогодишно изгнание и макар да са далеч от класата на генерацията си от 50-те години на миналия век успяха да спечелят ожесточената група F, където бяха заедно с отборите на Исландия, Португалия и Австрия.

Освен това имаше и още нещо, което грабна вниманието на футболната общественост към тях. Габор Кирали се превърна в сензацията на първенството, заради нестандартния му избор на облекло за мачовете и късния му дебют за родината, но смея да твърдя, че все пак успя да се представи достойно под рамката на вратата.

Преди началото на първенството едва ли е имало специалист, който да е прогнозирал, че преди изиграването на последните мачове от груповата фаза ще има вероятност Португалия да отпадне рано-рано, но е вярно и че представянето им не бе особено впечатляващо в предишните мачове срещу Исландия и Австрия. Съмненията се потвърдиха още в 19-та минута, след като Золтан Гера откри резултата, но в края на полувремето Луиш Нани изравни.

През втората част Балаш Джуджак и Кристиано Роналдо се откроиха като главни действащи лица за отборите си след като от 47-та до 62-та минути вкараха по две попадения. Унгарецът повеждаше за своите, докато Роналдо изравняваше, а голът с пета на CR7 ще остане завинаги в историята на европейските първенства.

21 юни 2000 година
"Ян Брейдел" Брюж

Югославия-Испания 3:4

Репрезентацията на западните ни съседи стартира еврошампионата срещу Словения със зрелищно равенство. Този мач се очертаваше да бъде още по-интересен и изходът му се оказа инфарктен за "плавите".

Всичко започна по страхотен начин след гола с глава на Саво Милошевич в 30-та минута. Испанците се върнаха в мача само осем минути по-късно с гол на Алфонсо. При този резултат завърши и полувремето, а драмата тепърва предстоеше.

Пет минути след подновяването на мача Говедарица отново изведе своите напред с много красив гол от границата на наказателното поле, а Мунитис изравни в ответната атака. Малко след това бившият треньор на Левски София - Славиша Йоканович, получи втори жълт картон и бе изгонен.

Комлиенович нанесе пореден удар в 75-та минута за 3:2 след много добро центриране на Синиша Михайлович и кратък карамбол в пеналта на испанците. И когато изглеждаше, че "плавите" ще извоюват победата, някъде там в четвъртата минута на добавеното време бе отсъдена дузпа, реализирана от Гайзка Мендиета. Буквално в последните мигове на мача Алфонсо с кинжален удар донесе победата за Испания.

25 юни 2000 година
Де Куйп, Ротердам

Нидерландия-Югославия 6:1

С актив от четири точки "плавите", достигат до елиминационната фаза на Евро 2000. Там обаче срещат единия от домакините - Нидерландия. На стадиона в Ротердам "оранжевите" изнасят страховита футболна лекция. Головата фиеста е открита от Патрик Клуиверт в 24-та минута. Пак той бележи в 38-та от идентично на първия си гол положение. Автогол на Говедарица и трето попадение на Клуиверт белязват първите 20 минути на втората част, а головият рецитал за домакините приключва Овермарс с две попадения в 78-та и 90-та минути. Саво Милошевич връща едно попадение минутка по-късно, но с това и приключва участието на Югославия на еврофиналите - последно под това име.

3 юли 2016 година
Стад дьо Франс

Франция-Исландия 5:2

Една от най-красивите футболни приказки ни бе поднесена на шампионата във Франция през 2016 година. Най-малката държава, играла на еврофинали, тъкмо набираше инерция и след като излезе от групата си победи Англия на 1/8 финал, а в следващата фаза на турнира я чакаше домакинът.

За огромно съжаление на почти всеки неутрален фен, още до края на първата част гордите исландци бяха пречупени след четири безответни попадения на Оливие Жиру, Пол Погба, Дмитри Пайе и Антоан Гризман (съответно в 12' , 19' , 42' , 45' минути).

В 56-та минута Сигторсон съумя на намали резултата, но три минути по-късно Жиру отново върна четирите гола разлика. В последните минути Бярнасон оформи крайното 5:2.

6 юли 1960 година
Парк де Пренс

Франция-Югославия 4:5

В полуфиналната среща от първия европейски шампионат се изправиха домакините от Франция и сензацията на турнира Югославия. Това се оказа и най-резултатната среща до момента в цялата история на турнира, като не се вижда дали може да бъде променено скоро това.

В 11-та минута Галич дава преднина на Югославия след хубав и силен удар от далечна дистанция. Със следващата атака Жан Венсан изравнява с глава за "петлите". В края на полувремето мощен удар на Франсоа Ют от границата на пеналта прави първия обрат в този вълнуващ сблъсък.

В 53-та минута Мариан Висниески увеличава преднината на французите. Две минути по-късно Анте Джанетич бележи за 3:2. Нов гол на Ют в 62-та минута връща двата гола аванс на домакините, което вдъхва спокойствие в техните редици. Именно от това се възползват мотивираните до безкрайност югославяни.

Само за 4 минути от 75-та до 79-та резултата става 5:4 в полза на Югославия. Първи бележи Томислав Кнез, а в рамките на две минути Дражан Йеркович завършва пълния обрат и така се стига до "великия славянски финал", спечелен от СССР няколко дни по-късно.

Гласували: 9, рейтинг: 5.0

Ето думите с които Роберто Манчини вдъхнови Италия преди финала (видео)
Йоркшърският Пирло: от Чемпиъншип до финала на Евро 2020