Най-странните случки от света на футбола (част 2)

Наскоро ви разказахме за няколко наистина удивителни случки от света на футбола. Е, както може би се досещате, това далеч не са единствените такива. В цялата вече над 150-годишна история на играта са се случвали какви ли не лудории, които в днешно време изглеждат наистина невероятни.

Ето и някои от тях:

Лудата мъгла
 Става въпрос за приятелски мач от втората половина на 1945г. когато Втората световна война вече е приключила. Двубоят е между английския Арсенал и руския Динамо Москва и се провел на "Уайт Харт Лейн". Само че по това време над Северен Лондон имало такава гъста мъгла, че се е обмисляло срещата да бъде отложена. Съдията обаче решил, че това не е предпоставка да отлага мача и че той трябва да се състои. Логично, двубоят се превърнал в абсолютен фарс, тъй като и двата отбора, възползвайки се от метерологичните условия, играли по свои собствени правила. Когато например московчани извършвали смяна, играчите им не напускали терена, а само влизали нови, така че по едно време Динамо имал 15 души на игрището. Домакините от Арсенал също се изхитрили и техен футболист, изгонен с червен картон, отново се промъкнал обратно на терена, без да види съдията. Все пак този мач не минал и без инциденти, тъй като стражът на "артилеристите" успял да се нокаутира след сблъсък с гредата, която изобщо не видял заради гъстата мъгла. Наложило се зрител от публиката да заеме неговото място.

Вредният зеленчук
 Сякаш повечето от лудите истории, които четем, идват от по-далечното минало, когато футболът е бил повече за забавление, отколкото машината за пари, която е днес. И все пак тази ситуация се получава през последните 20 години и намира място в сърцата на феновете на Челси. Може би не знаете, но привържениците на клуба от Западен Лондон имат традиция да носят целина на мачовете на любимците си. Защо? Защото те имат една доста нецензурна песен, в която целината е главен участник. Тъй като не желаем да публикуваме подобно съдържание в нашия сайт, можете да чуете песента тук. Само че през 2007г. ръководството на "сините" забранява на феновете да носят този зеленчук на стадиона, обявявайки го за "опасен" и заплашват всеки фен, хванат с целина на "Стамфорд Бридж" с доживотна забрана да посещава мачове на клуба. Ето и част от изявлението: "Хвърлянето на каквито и да е предмети по време на футболен мач, включително и на целина, е криминално деяние, заради което можете да бъдете арестувани и подведени под отговорност. Ако някой бъде заловен да опитва да вкара целина на стадиона, той няма да бъде допуснат до мача и ще му се забрани да посещава мачове на Челси."

Да го пишем равен, а?
 Отлагането на мачовете в Англия не е нещо, което често се случва. Хората от футболната асоциация на Острова не обичат да бъркат програмата и рядко прибягват до тази стъпка. Сега си представете колко лошо е било времето на 5 януари 1963г., за да бъде отложена срещата между Линкълн Сити и Ковънтри Сити. Тя е била преместена за след няколко дни. Само че времето не се оправило и мачът бил отложен отново. И отново. И отново. Когато все пак двата тима се изправили един срещу друг на терена на 6 март, това е бил 16-тият опит двубоят да бъде проведен. Срещата е била отлагана цели 15 пъти в продължение на 66 дни! В крайна сметка Ковънтри разбили своя противник с 5:1.

Все някой трябва да пропусне
 Едва ли сте много запознати със събитията от четвърта аржентинска футболна дивизия, така че тази история не би трябвало да ви е особено позната. Както добре знаете, футболът в Южна Америка няма нищо общо с този в Европа, освен че и той се играе с топка. Спираме се на мач от сезон 2009/10 между четвъртодивизионните Хувентуд Алианца и Генерал Паз Хуниорс, които играят квалификационен мач за евентуална промоция в горната лига. След края на двата мача, общият резултат е 3:3, което налага да се изпълняват дузпи. Дотук нищо нередно. Ето къде идва забавната част. Крайният резултат от дузпите е... 21:20 в полза на гостите от Хуниорс. След като в първите 40 опита нито един от играчите не сгрешил от бялата точка, най-сетне това сторил вратарят на Хувентуд. Следващият изпълнител за Генерал Паз отбелязал своя удар, пращайки отбора си напред. Вратарят на Хувентуд, освен че пропуснал да спаси която и да е от 21-те дузпи на противника, изпортил и своя удар, след което със сигурност му е било трудно да излиза от вкъщи поради гнева на феновете.

Никога не е прекалено късно за обрат
 Пренасяме се обратно по английските терени, за да проследим невероятния мач между Чарлтън Атлетик и Хъдърсфийлд Таун от сезон 1957/58 във Втора дивизия. На пръв поглед срещата не би трябвало да предложи кой знае какво шоу, но не така се стичат обстоятелствата. След само 27 минути игра, домакините от Чарлтън останали с човек по-малко, тъй като се наложило техният капитан Дерек Ултън да бъде откаран в болницата заради извадено рамо. По това време смените все още са мираж, така че на Атлетик им се налага да доиграят мача с 10 души. Почти веднага гостите повели с 1:0, а 27 минути преди края на срещата, таблото показвало резултат 5:1 в полза на Хъдърсфийлд. Доста обезкураважащо развитие, което накарало феновете на "Дъ Вали" да се разотидат. Тогава обаче съдбата се намесила. Два гола на Чарлтън довели нещата до 5:3, а до 78-ата минута резултатът вече бил изравнен - 5:5. В 81-вата минута Джони Съмърс дори дал преднина за Атлетик с 6:5, но от Хъдърсфийлд бързо изравнили. Все пак 5 минути преди края, Джон Раян отбелязал победното попадение за Чарлтън. Двубоят се счита за едно от най-големите геройства и един от най-големите обрати, които английският футбол някога е виждал. Останали с 10 човека и губещи с 1:5, Чарлтън осъществяват изключителен подвиг, който оставя тогавашния мениджър на Хъдърсфийлд Бил Шенкли без думи.

Най-срамната минута мълчание
 Оставаме на Острова, но се пренасяме в северноирландската HFS лига през сезон 1992/93. Тогава отборът на Конгълтън преживява една от най-срамните случки в цялата си история. Тук не става въпрос за тежка загуба или изпадане, а за нещо, което се случва още дори преди да е започнал мача. Дикторът на стадиона призовава двата отбора да запазят минута мълчание в памет на най-стария фен на Конгълтън, който наскоро се бил споминал. Оказва се обаче, че маркетинг отделът на клуба (ако въобще има такъв) не е проучил нещата по най-добрия начин. Минутата мълчание бива прекъсната по средата, тъй като самият запалянко излязъл на терена, за да спре този фарс, който е трябвало да почете собствената му кончина.

Големият ден на Крис Никъл
 Обикновено футболист, който вкарва 4 гола в един мач, е обявяван за герой и засипван със суперлативи. За съжаление не такъв е случаят с бранителя на Астън Вила Крис Никъл. В мач на 20 март 1976 година той вкарва всичките 4 гола срещу Лестър Сити за крайното... 2:2. Първо Никъл осигурява преднина на своите, а след това възстановява паритета малко преди почивката. В началото на втората част той дори дава предимство на "лисиците", забивайки си втори автогол. Все пак Никъл успява донякъде да замаже абсурдната си игра, изравнявайки за крайното 2:2. Определено доста спорен следобед за бранителя, който си спомня с умиление за този мач: "Помня третия ми гол в мача, вторият за Лестър. Най-добрият, който някога съм вкарвал! Удар с глава с летящ плонж. Няма вратар на света, който да спаси това. Добре че след това все пак успях да изравня. След като вкарах всичките голове попитах рефера дали мога да си взема топката, все пак съм вкарал хет-трик, но той ми отговори, че това му бил последният мач, така че той щял да си я запази. Егати късмета..."

Дайте им почивка!
 Тук ще ви запознаем с най-малкия шампионат в света. Става въпрос за футболната лига на островите Сили (британско владение), която се състои от едва два отбора. Това са Гарисън Гънърс и Уулпак Уондърърс, които трябва да играят един срещу друг всяка седмица, за да определят кой ще бъде шампион. Първенството на островите Сили се играе от средата на ноември до края на март, а двата тима играят помежду си цели 17 мача в лигата. Отделно от това, те трябва да мерят сили и в тунирите за местните купи - Wholesalers Cup и Foredeck Cup. Началото на всеки сезон пък се открива с мач за Суперкупата на страната - Чарити Шийлд. Единственият случай, в който Гънърс и Уондърърс не играят един срещу друг в лигата е когато играят един срещу друг за някоя купа...

Най-необичайният хет-трик
 Може би сте чували за тази история, но тук ще ви я припомним. Много играчи са вкарвали хет-трик в кариерата си, но никой не е вкарвал такъв хет-трик като бранителя на Уест Хям Алвин Мартин. Какво му е толкова необичайното ли? При победата на "чуковете" с 8:1 над Нюкасъл през април 1986г., Мартин бележи трите си гола срещу трима различни вратари. Историята е доста злощастна за "свраките". Те нямат резервен страж на пейката си. При резултат 1:0 за Уест Хям (гол на Алвин Мартин), те трябва да заменят вратаря Мартин Томас заради контузия. Под рамките застава халфа Крис Хедуърт, но и той не се справя особено добре. Алвин Мартин бележи и в неговата мрежа, след което ръкавиците надява национала Питър Биърдсли. В края на мача резултатът е 8:1, а Алвин е отбелязал по един гол срещу всеки един вратар, който Нюкасъл е използвал в този ден. Постижение, което според ВВС няма аналог в света.